Tewandin:hejîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere hejîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hejîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –hej– –hejî– / –hejiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hejîn nehejîn hejîbûn nehejîbûn
Çêbiwar - Participle hejî nehejî hejîbûyî nehejîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihejim ez nahejim ez hejîm / hejiyam ez nehejîm / nehejiyam
tu dihejî tu nahejî tu hejî / hejiyayî tu nehejî / nehejiyayî
ew diheje ew naheje ew hejî / hejiya ew nehejî / nehejiya
em dihejin em nahejin em hejîn / hejiyan em nehejîn / nehejiyan
hûn dihejin hûn nahejin hûn hejîn / hejiyan hûn nehejîn / nehejiyan
ew dihejin ew nahejin ew hejîn / hejiyan ew nehejîn / nehejiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihejiyam ez nedihejiyam ez hejîbûm / hejiyabûm ez nehejîbûm / nehejiyabûm
tu dihejiyayî tu nedihejiyayî tu hejîbûyî / hejiyabûyî tu nehejîbûyî / nehejiyabûyî
ew dihejiya ew nedihejiya ew hejîbû / hejiyabû ew nehejîbû / nehejiyabû
em dihejiyan em nedihejiyan em hejîbûn / hejiyabûn em nehejîbûn / nehejiyabûn
hûn dihejiyan hûn nedihejiyan hûn hejîbûn / hejiyabûn hûn nehejîbûn / nehejiyabûn
ew dihejiyan ew nedihejiyan ew hejîbûn / hejiyabûn ew nehejîbûn / nehejiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hejîme / hejiyame ez nehejîme / nehejiyame ez hejîbûme / hejiyabûme ez nehejîbûme / nehejiyabûme
tu hejiyî / hejiyayî tu nehejiyî / nehejiyayî tu hejîbûyiye / hejiyabûyiye tu nehejîbûyiye / nehejiyabûyiye
ew hejiye / hejiyaye ew nehejiye / nehejiyaye ew hejîbûye / hejiyabûye ew nehejîbûye / nehejiyabûye
em hejîne / hejiyane em nehejîne / nehejiyane em hejîbûne / hejiyabûne em nehejîbûne / nehejiyabûne
hûn hejîne / hejiyane hûn nehejîne / nehejiyane hûn hejîbûne / hejiyabûne hûn nehejîbûne / nehejiyabûne
ew hejîne / hejiyane ew nehejîne / nehejiyane ew hejîbûne / hejiyabûne ew nehejîbûne / nehejiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihejim ez ê nehejim ez ê hejîbim / hejiyabim ez ê nehejîbim / nehejiyabim
tu ê bihejî tu ê nehejî tu ê hejîbî / hejiyabî tu ê nehejîbî / nehejiyabî
ew ê biheje ew ê neheje ew ê hejîbe / hejiyabe ew ê nehejîbe / nehejiyabe
em ê bihejin em ê nehejin em ê hejîbin / hejiyabin em ê nehejîbin / nehejiyabin
hûn ê bihejin hûn ê nehejin hûn ê hejîbin / hejiyabin hûn ê nehejîbin / nehejiyabin
ew ê bihejin ew ê nehejin ew ê hejîbin / hejiyabin ew ê nehejîbin / nehejiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihejim (bila) ez nehejim (bila) ez hejîbim / hejiyabim (bila) ez nehejîbim / nehejiyabim
(bila) tu bihejî (bila) tu nehejî (bila) tu hejîbî / hejiyabî (bila) tu nehejîbî / nehejiyabî
(bila) ew biheje (bila) ew neheje (bila) ew hejîbe / hejiyabe (bila) ew nehejîbe / nehejiyabe
(bila) em bihejin (bila) em nehejin (bila) em hejîbin / hejiyabin (bila) em nehejîbin / nehejiyabin
(bila) hûn bihejin (bila) hûn nehejin (bila) hûn hejîbin / hejiyabin (bila) hûn nehejîbin / nehejiyabin
(bila) ew bihejin (bila) ew nehejin (bila) ew hejîbin / hejiyabin (bila) ew nehejîbin / nehejiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihejiyama (bila) ez nehejiyama (bila) ez hejîbûma / hejiyabûma (bila) ez nehejîbûma / nehejiyabûma
(bila) tu bihejiyayî (bila) tu nehejiyayî (bila) tu hejîbûyayî / hejiyabûyayî (bila) tu nehejîbûyayî / nehejiyabûyayî
(bila) ew bihejiyaya (bila) ew nehejiyaya (bila) ew hejîbûya / hejiyabûya (bila) ew nehejîbûya / nehejiyabûya
(bila) em bihejiyana (bila) em nehejiyana (bila) em hejîbûna / hejiyabûna (bila) em nehejîbûna / nehejiyabûna
(bila) hûn bihejiyana (bila) hûn nehejiyana (bila) hûn hejîbûna / hejiyabûna (bila) hûn nehejîbûna / nehejiyabûna
(bila) ew bihejiyana (bila) ew nehejiyana (bila) ew hejîbûna / hejiyabûna (bila) ew nehejîbûna / nehejiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihejiyama ez ê nehejiyama ez ê hejîbûma / hejiyabûma ez ê nehejîbûma / nehejiyabûma
tu ê bihejiyayî tu ê nehejiyayî tu ê hejîbûyayî / hejiyabûyayî tu ê nehejîbûyayî / nehejiyabûyayî
ew ê bihejiyaya ew ê nehejiyaya ew ê hejîbûya / hejiyabûya ew ê nehejîbûya / nehejiyabûya
em ê bihejiyana em ê nehejiyana em ê hejîbûna / hejiyabûna em ê nehejîbûna / nehejiyabûna
hûn ê bihejiyana hûn ê nehejiyana hûn ê hejîbûna / hejiyabûna hûn ê nehejîbûna / nehejiyabûna
ew ê bihejiyana ew ê nehejiyana ew ê hejîbûna / hejiyabûna ew ê nehejîbûna / nehejiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biheje (tu) neheje
(hûn) bihejin (hûn) nehejin