Tewandin:hedirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere hedirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hedirîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –hedir– –hedirî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hedirîn nehedirîn hedirîbûn nehedirîbûn
Çêbiwar - Participle hedirî nehedirî hedirîbûyî nehedirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihedirim ez nahedirim ez hedirîm ez nehedirîm
tu dihedirî tu nahedirî tu hedirî tu nehedirî
ew dihedire ew nahedire ew hedirî ew nehedirî
em dihedirin em nahedirin em hedirîn em nehedirîn
hûn dihedirin hûn nahedirin hûn hedirîn hûn nehedirîn
ew dihedirin ew nahedirin ew hedirîn ew nehedirîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihediriyam ez nedihediriyam ez hedirîbûm ez nehedirîbûm
tu dihediriyayî tu nedihediriyayî tu hedirîbûyî tu nehedirîbûyî
ew dihediriya ew nedihediriya ew hedirîbû ew nehedirîbû
em dihediriyan em nedihediriyan em hedirîbûn em nehedirîbûn
hûn dihediriyan hûn nedihediriyan hûn hedirîbûn hûn nehedirîbûn
ew dihediriyan ew nedihediriyan ew hedirîbûn ew nehedirîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hedirîme ez nehedirîme ez hedirîbûme ez nehedirîbûme
tu hediriyî tu nehediriyî tu hedirîbûyiye tu nehedirîbûyiye
ew hediriye ew nehediriye ew hedirîbûye ew nehedirîbûye
em hedirîne em nehedirîne em hedirîbûne em nehedirîbûne
hûn hedirîne hûn nehedirîne hûn hedirîbûne hûn nehedirîbûne
ew hedirîne ew nehedirîne ew hedirîbûne ew nehedirîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihedirim ez ê nehedirim ez ê hedirîbim ez ê nehedirîbim
tu ê bihedirî tu ê nehedirî tu ê hedirîbî tu ê nehedirîbî
ew ê bihedire ew ê nehedire ew ê hedirîbe ew ê nehedirîbe
em ê bihedirin em ê nehedirin em ê hedirîbin em ê nehedirîbin
hûn ê bihedirin hûn ê nehedirin hûn ê hedirîbin hûn ê nehedirîbin
ew ê bihedirin ew ê nehedirin ew ê hedirîbin ew ê nehedirîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihedirim (bila) ez nehedirim (bila) ez hedirîbim (bila) ez nehedirîbim
(bila) tu bihedirî (bila) tu nehedirî (bila) tu hedirîbî (bila) tu nehedirîbî
(bila) ew bihedire (bila) ew nehedire (bila) ew hedirîbe (bila) ew nehedirîbe
(bila) em bihedirin (bila) em nehedirin (bila) em hedirîbin (bila) em nehedirîbin
(bila) hûn bihedirin (bila) hûn nehedirin (bila) hûn hedirîbin (bila) hûn nehedirîbin
(bila) ew bihedirin (bila) ew nehedirin (bila) ew hedirîbin (bila) ew nehedirîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihediriyama (bila) ez nehediriyama (bila) ez hedirîbûma (bila) ez nehedirîbûma
(bila) tu bihediriyayî (bila) tu nehediriyayî (bila) tu hedirîbûyayî (bila) tu nehedirîbûyayî
(bila) ew bihediriyaya (bila) ew nehediriyaya (bila) ew hedirîbûya (bila) ew nehedirîbûya
(bila) em bihediriyana (bila) em nehediriyana (bila) em hedirîbûna (bila) em nehedirîbûna
(bila) hûn bihediriyana (bila) hûn nehediriyana (bila) hûn hedirîbûna (bila) hûn nehedirîbûna
(bila) ew bihediriyana (bila) ew nehediriyana (bila) ew hedirîbûna (bila) ew nehedirîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihediriyama ez ê nehediriyama ez ê hedirîbûma ez ê nehedirîbûma
tu ê bihediriyayî tu ê nehediriyayî tu ê hedirîbûyayî tu ê nehedirîbûyayî
ew ê bihediriyaya ew ê nehediriyaya ew ê hedirîbûya ew ê nehedirîbûya
em ê bihediriyana em ê nehediriyana em ê hedirîbûna em ê nehedirîbûna
hûn ê bihediriyana hûn ê nehediriyana hûn ê hedirîbûna hûn ê nehedirîbûna
ew ê bihediriyana ew ê nehediriyana ew ê hedirîbûna ew ê nehedirîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bihedire (tu) nehedire
(hûn) bihedirin (hûn) nehedirin