Tewandin:hêwirandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire hêwirandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hêwirandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –hêwirîn– –hêwirand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hêwirandin nehêwirandin hêwirandibûn nehêwirandibûn
Çêbiwar - Participle hêwirandî nehêwirandî hêwirandibûyî nehêwirandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihêwirînim ez nahêwirînim min hêwirand min nehêwirand
tu dihêwirînî tu nahêwirînî te hêwirand te nehêwirand
ew dihêwirîne ew nahêwirîne wê/wî hêwirand wê/wî nehêwirand
em dihêwirînin em nahêwirînin me hêwirand me nehêwirand
hûn dihêwirînin hûn nahêwirînin we hêwirand we nehêwirand
ew dihêwirînin ew nahêwirînin wan hêwirand wan nehêwirand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dihêwirand min nedihêwirand min hêwirandibû min nehêwirandibû
te dihêwirand te nedihêwirand te hêwirandibû te nehêwirandibû
wê/wî dihêwirand wê/wî nedihêwirand wê/wî hêwirandibû wê/wî nehêwirandibû
me dihêwirand me nedihêwirand me hêwirandibû me nehêwirandibû
we dihêwirand we nedihêwirand we hêwirandibû we nehêwirandibû
wan dihêwirand wan nedihêwirand wan hêwirandibû wan nehêwirandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hêwirandiye min nehêwirandiye min hêwirandibûye min nehêwirandibûye
te hêwirandiye te nehêwirandiye te hêwirandibûye te nehêwirandibûye
wê/wî hêwirandiye wê/wî nehêwirandiye wê/wî hêwirandibûye wê/wî nehêwirandibûye
me hêwirandiye me nehêwirandiye me hêwirandibûye me nehêwirandibûye
we hêwirandiye we nehêwirandiye we hêwirandibûye we nehêwirandibûye
wan hêwirandiye wan nehêwirandiye wan hêwirandibûye wan nehêwirandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihêwirînim ez ê nehêwirînim min ê hêwirandibe min ê nehêwirandibe
tu ê bihêwirînî tu ê nehêwirînî te yê hêwirandibe te nehêwirandibe
ew ê bihêwirîne ew ê nehêwirîne wê/wî yê hêwirandibe wê/wî nehêwirandibe
em ê bihêwirînin em ê nehêwirînin me yê hêwirandibe me nehêwirandibe
hûn ê bihêwirînin hûn ê nehêwirînin we yê hêwirandibe we nehêwirandibe
ew ê bihêwirînin ew ê nehêwirînin wan ê hêwirandibe wan ê nehêwirandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihêwirînim (bila) ez nehêwirînim (bila) min hêwirandibe (bila) min nehêwirandibe
(bila) tu bihêwirînî (bila) tu nehêwirînî (bila) te hêwirandibe (bila) te nehêwirandibe
(bila) ew bihêwirîne (bila) ew nehêwirîne (bila) wê/wî hêwirandibe (bila) wê/wî nehêwirandibe
(bila) em bihêwirînin (bila) em nehêwirînin (bila) me hêwirandibe (bila) me nehêwirandibe
(bila) hûn bihêwirînin (bila) hûn nehêwirînin (bila) we hêwirandibe (bila) we nehêwirandibe
(bila) ew bihêwirînin (bila) ew nehêwirînin (bila) wan hêwirandibe (bila) wan nehêwirandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bihêwiranda (bila) min nehêwiranda (bila) min hêwirandibûya (bila) min nehêwirandibûya
(bila) te bihêwiranda (bila) te nehêwiranda (bila) te hêwirandibûya (bila) te nehêwirandibûya
(bila) wê/wî bihêwiranda (bila) wê/wî nehêwiranda (bila) wê/wî hêwirandibûya (bila) wê/wî nehêwirandibûya
(bila) me bihêwiranda (bila) me nehêwiranda (bila) me hêwirandibûya (bila) me nehêwirandibûya
(bila) we bihêwiranda (bila) we nehêwiranda (bila) we hêwirandibûya (bila) we nehêwirandibûya
(bila) wan bihêwiranda (bila) wan nehêwiranda (bila) wan hêwirandibûya (bila) wan nehêwirandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bihêwiranda min ê nehêwiranda min ê hêwirandibûya min ê nehêwirandibûya
te yê bihêwiranda te nehêwiranda te yê hêwirandibûya te nehêwirandibûya
wê/wî yê bihêwiranda wê/wî nehêwiranda wê/wî yê hêwirandibûya wê/wî nehêwirandibûya
me yê bihêwiranda me nehêwiranda me yê hêwirandibûya me nehêwirandibûya
we yê bihêwiranda we nehêwiranda we yê hêwirandibûya we nehêwirandibûya
wan ê bihêwiranda wan ê nehêwiranda wan ê hêwirandibûya wan ê nehêwirandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bihêwirîne (tu) nehêwirîne
(hûn) bihêwirînin (hûn) nehêwirînin