Tewandin:girêl bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere girêl bûn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera girêl bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh girêl –b– girêl –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive girêl bûn girêl nebûn girêl bûbûn girêl nebûbûn
Çêbiwar - Participle girêl bûyî girêl nebûyî girêl bûbûyî girêl nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez girêl dibim ez girêl nabim ez girêl bûm ez girêl nebûm
tu girêl dibî tu girêl na tu girêl bûyî tu girêl nebûyî
ew girêl dibe ew girêl nabe ew girêl bû ew girêl ne
em girêl dibin em girêl nabin em girêl bûn em girêl nebûn
hûn girêl dibin hûn girêl nabin hûn girêl bûn hûn girêl nebûn
ew girêl dibin ew girêl nabin ew girêl bûn ew girêl nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez girêl dibûm ez girêl nedibûm ez girêl bûbûm ez girêl nebûbûm
tu girêl dibûyî tu girêl nedibûyî tu girêl bûbûyî tu girêl nebûbûyî
ew girêl dibû ew girêl nedibû ew girêl bûbû ew girêl nebûbû
em girêl dibûn em girêl nedibûn em girêl bûbûn em girêl nebûbûn
hûn girêl dibûn hûn girêl nedibûn hûn girêl bûbûn hûn girêl nebûbûn
ew girêl dibûn ew girêl nedibûn ew girêl bûbûn ew girêl nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez girêl bûme ez girêl nebûme ez girêl bûbûme ez girêl nebûbûme
tu girêl bûyî tu girêl nebûyî tu girêl bûbûyiye tu girêl nebûbûyiye
ew girêl bûye ew girêl nebûye ew girêl bûbûye ew girêl nebûbûye
em girêl bûne em girêl nebûne em girêl bûbûne em girêl nebûbûne
hûn girêl bûne hûn girêl nebûne hûn girêl bûbûne hûn girêl nebûbûne
ew girêl bûne ew girêl nebûne ew girêl bûbûne ew girêl nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê girêl bibim ez ê girêl nebim ez ê girêl bûbim ez ê girêl nebûbim
tu ê girêl bibî tu ê girêl ne tu ê girêl bûbî tu ê girêl nebûbî
ew ê girêl bibe ew ê girêl nebe ew ê girêl bûbe ew ê girêl nebûbe
em ê girêl bibin em ê girêl nebin em ê girêl bûbin em ê girêl nebûbin
hûn ê girêl bibin hûn ê girêl nebin hûn ê girêl bûbin hûn ê girêl nebûbin
ew ê girêl bibin ew ê girêl nebin ew ê girêl bûbin ew ê girêl nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez girêl bibim (bila) ez girêl nebim (bila) ez girêl bûbim (bila) ez girêl nebûbim
(bila) tu girêl bibî (bila) tu girêl ne (bila) tu girêl bûbî (bila) tu girêl nebûbî
(bila) ew girêl bibe (bila) ew girêl nebe (bila) ew girêl bûbe (bila) ew girêl nebûbe
(bila) em girêl bibin (bila) em girêl nebin (bila) em girêl bûbin (bila) em girêl nebûbin
(bila) hûn girêl bibin (bila) hûn girêl nebin (bila) hûn girêl bûbin (bila) hûn girêl nebûbin
(bila) ew girêl bibin (bila) ew girêl nebin (bila) ew girêl bûbin (bila) ew girêl nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez girêl bibûma (bila) ez girêl nebûma (bila) ez girêl bûbûma (bila) ez girêl nebûbûma
(bila) tu girêl bibûyayî (bila) tu girêl nebûyayî (bila) tu girêl bûbûyayî (bila) tu girêl nebûbûyayî
(bila) ew girêl bibûya (bila) ew girêl nebûya (bila) ew girêl bûbûya (bila) ew girêl nebûbûya
(bila) em girêl bibûna (bila) em girêl nebûna (bila) em girêl bûbûna (bila) em girêl nebûbûna
(bila) hûn girêl bibûna (bila) hûn girêl nebûna (bila) hûn girêl bûbûna (bila) hûn girêl nebûbûna
(bila) ew girêl bibûna (bila) ew girêl nebûna (bila) ew girêl bûbûna (bila) ew girêl nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê girêl bibûma ez ê girêl nebûma ez ê girêl bûbûma ez ê girêl nebûbûma
tu ê girêl bibûyayî tu ê girêl nebûyayî tu ê girêl bûbûyayî tu ê girêl nebûbûyayî
ew ê girêl bibûya ew ê girêl nebûya ew ê girêl bûbûya ew ê girêl nebûbûya
em ê girêl bibûna em ê girêl nebûna em ê girêl bûbûna em ê girêl nebûbûna
hûn ê girêl bibûna hûn ê girêl nebûna hûn ê girêl bûbûna hûn ê girêl nebûbûna
ew ê girêl bibûna ew ê girêl nebûna ew ê girêl bûbûna ew ê girêl nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) girêl bibe (tu) girêl nebe
(hûn) girêl bibin (hûn) girêl nebin