Tewandin:gindirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere gindirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera gindirîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –gindir– –gindirî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gindirîn negindirîn gindirîbûn negindirîbûn
Çêbiwar - Participle gindirî negindirî gindirîbûyî negindirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digindirim ez nagindirim ez gindirîm ez negindirîm
tu digindirî tu nagindirî tu gindirî tu negindirî
ew digindire ew nagindire ew gindirî ew negindirî
em digindirin em nagindirin em gindirîn em negindirîn
hûn digindirin hûn nagindirin hûn gindirîn hûn negindirîn
ew digindirin ew nagindirin ew gindirîn ew negindirîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digindiriyam ez nedigindiriyam ez gindirîbûm ez negindirîbûm
tu digindiriyayî tu nedigindiriyayî tu gindirîbûyî tu negindirîbûyî
ew digindiriya ew nedigindiriya ew gindirîbû ew negindirîbû
em digindiriyan em nedigindiriyan em gindirîbûn em negindirîbûn
hûn digindiriyan hûn nedigindiriyan hûn gindirîbûn hûn negindirîbûn
ew digindiriyan ew nedigindiriyan ew gindirîbûn ew negindirîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gindirîme ez negindirîme ez gindirîbûme ez negindirîbûme
tu gindiriyî tu negindiriyî tu gindirîbûyiye tu negindirîbûyiye
ew gindiriye ew negindiriye ew gindirîbûye ew negindirîbûye
em gindirîne em negindirîne em gindirîbûne em negindirîbûne
hûn gindirîne hûn negindirîne hûn gindirîbûne hûn negindirîbûne
ew gindirîne ew negindirîne ew gindirîbûne ew negindirîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigindirim ez ê negindirim ez ê gindirîbim ez ê negindirîbim
tu ê bigindirî tu ê negindirî tu ê gindirîbî tu ê negindirîbî
ew ê bigindire ew ê negindire ew ê gindirîbe ew ê negindirîbe
em ê bigindirin em ê negindirin em ê gindirîbin em ê negindirîbin
hûn ê bigindirin hûn ê negindirin hûn ê gindirîbin hûn ê negindirîbin
ew ê bigindirin ew ê negindirin ew ê gindirîbin ew ê negindirîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigindirim (bila) ez negindirim (bila) ez gindirîbim (bila) ez negindirîbim
(bila) tu bigindirî (bila) tu negindirî (bila) tu gindirîbî (bila) tu negindirîbî
(bila) ew bigindire (bila) ew negindire (bila) ew gindirîbe (bila) ew negindirîbe
(bila) em bigindirin (bila) em negindirin (bila) em gindirîbin (bila) em negindirîbin
(bila) hûn bigindirin (bila) hûn negindirin (bila) hûn gindirîbin (bila) hûn negindirîbin
(bila) ew bigindirin (bila) ew negindirin (bila) ew gindirîbin (bila) ew negindirîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigindiriyama (bila) ez negindiriyama (bila) ez gindirîbûma (bila) ez negindirîbûma
(bila) tu bigindiriyayî (bila) tu negindiriyayî (bila) tu gindirîbûyayî (bila) tu negindirîbûyayî
(bila) ew bigindiriyaya (bila) ew negindiriyaya (bila) ew gindirîbûya (bila) ew negindirîbûya
(bila) em bigindiriyana (bila) em negindiriyana (bila) em gindirîbûna (bila) em negindirîbûna
(bila) hûn bigindiriyana (bila) hûn negindiriyana (bila) hûn gindirîbûna (bila) hûn negindirîbûna
(bila) ew bigindiriyana (bila) ew negindiriyana (bila) ew gindirîbûna (bila) ew negindirîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigindiriyama ez ê negindiriyama ez ê gindirîbûma ez ê negindirîbûma
tu ê bigindiriyayî tu ê negindiriyayî tu ê gindirîbûyayî tu ê negindirîbûyayî
ew ê bigindiriyaya ew ê negindiriyaya ew ê gindirîbûya ew ê negindirîbûya
em ê bigindiriyana em ê negindiriyana em ê gindirîbûna em ê negindirîbûna
hûn ê bigindiriyana hûn ê negindiriyana hûn ê gindirîbûna hûn ê negindirîbûna
ew ê bigindiriyana ew ê negindiriyana ew ê gindirîbûna ew ê negindirîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bigindire (tu) negindire
(hûn) bigindirin (hûn) negindirin