Tewandin:gij kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere gij kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera gij kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh gij –k– gij –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gij kirin gij nekirin gij kiribûn gij nekiribûn
Çêbiwar - Participle gij kirî gij nekirî gij kiribûyî gij nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gij dikim ez gij nakim min gij kir min gij nekir
tu gij dikî tu gij na te gij kir te gij nekir
ew gij dike ew gij nake wê/wî gij kir wê/wî gij nekir
em gij dikin em gij nakin me gij kir me gij nekir
hûn gij dikin hûn gij nakin we gij kir we gij nekir
ew gij dikin ew gij nakin wan gij kir wan gij nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min gij dikir min gij nedikir min gij kiribû min gij nekiribû
te gij dikir te gij nedikir te gij kiribû te gij nekiribû
wê/wî gij dikir wê/wî gij nedikir wê/wî gij kiribû wê/wî gij nekiribû
me gij dikir me gij nedikir me gij kiribû me gij nekiribû
we gij dikir we gij nedikir we gij kiribû we gij nekiribû
wan gij dikir wan gij nedikir wan gij kiribû wan gij nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min gij kiriye min gij nekiriye min gij kiribûye min gij nekiribûye
te gij kiriye te gij nekiriye te gij kiribûye te gij nekiribûye
wê/wî gij kiriye wê/wî gij nekiriye wê/wî gij kiribûye wê/wî gij nekiribûye
me gij kiriye me gij nekiriye me gij kiribûye me gij nekiribûye
we gij kiriye we gij nekiriye we gij kiribûye we gij nekiribûye
wan gij kiriye wan gij nekiriye wan gij kiribûye wan gij nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê gij bikim ez ê gij nekim min ê gij kiribe min ê gij nekiribe
tu ê gij bikî tu ê gij ne te yê gij kiribe te yê gij nekiribe
ew ê gij bike ew ê gij neke wê/wî yê gij kiribe wê/wî yê gij nekiribe
em ê gij bikin em ê gij nekin me yê gij kiribe me yê gij nekiribe
hûn ê gij bikin hûn ê gij nekin we yê gij kiribe we yê gij nekiribe
ew ê gij bikin ew ê gij nekin wan ê gij kiribe wan ê gij nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez gij bikim (bila) ez gij nekim (bila) min gij kiribe (bila) min gij nekiribe
(bila) tu gij bikî (bila) tu gij ne (bila) te gij kiribe (bila) te gij nekiribe
(bila) ew gij bike (bila) ew gij neke (bila) wê/wî gij kiribe (bila) wê/wî gij nekiribe
(bila) em gij bikin (bila) em gij nekin (bila) me gij kiribe (bila) me gij nekiribe
(bila) hûn gij bikin (bila) hûn gij nekin (bila) we gij kiribe (bila) we gij nekiribe
(bila) ew gij bikin (bila) ew gij nekin (bila) wan gij kiribe (bila) wan gij nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min gij bikira (bila) min gij nekira (bila) min gij kiribûya (bila) min gij nekiribûya
(bila) te gij bikira (bila) te gij nekira (bila) te gij kiribûya (bila) te gij nekiribûya
(bila) wê/wî gij bikira (bila) wê/wî gij nekira (bila) wê/wî gij kiribûya (bila) wê/wî gij nekiribûya
(bila) me gij bikira (bila) me gij nekira (bila) me gij kiribûya (bila) me gij nekiribûya
(bila) we gij bikira (bila) we gij nekira (bila) we gij kiribûya (bila) we gij nekiribûya
(bila) wan gij bikira (bila) wan gij nekira (bila) wan gij kiribûya (bila) wan gij nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê gij bikira min ê gij nekira min ê gij kiribûya min ê gij nekiribûya
te yê gij bikira te yê gij nekira te yê gij kiribûya te yê gij nekiribûya
wê/wî yê gij bikira wê/wî yê gij nekira wê/wî yê gij kiribûya wê/wî yê gij nekiribûya
me yê gij bikira me yê gij nekira me yê gij kiribûya me yê gij nekiribûya
we yê gij bikira we yê gij nekira we yê gij kiribûya we yê gij nekiribûya
wan ê gij bikira wan ê gij nekira wan ê gij kiribûya wan ê gij nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) gij bike (tu) gij neke
(hûn) gij bikin (hûn) gij nekin