Tewandin:gihiştin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search

Rehên dema niha:

  • -gih-
  • (devokî) -gihîj-

Rehên dema borî: -gihişt-

Tewandin[biguherîne]

1leftarrow.pngvegere gihiştin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera gihiştin (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –gih– –gihişt–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gihiştin negihiştin gihiştibûn negihiştibûn
Çêbiwar - Participle gihiştî negihiştî gihiştibûyî negihiştibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digihim ez nagihim ez gihiştim ez negihiştim
tu digihî tu nagihî tu gihiştî tu negihiştî
ew digihe ew nagihe ew gihişt ew negihişt
em digihin em nagihin em gihiştin em negihiştin
hûn digihin hûn nagihin hûn gihiştin hûn negihiştin
ew digihin ew nagihin ew gihiştin ew negihiştin
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digihiştim ez nedigihiştim ez gihiştibûm ez negihiştibûm
tu digihiştî tu nedigihiştî tu gihiştibûyî tu negihiştibûyî
ew digihişt ew nedigihişt ew gihiştibû ew negihiştibû
em digihiştin em nedigihiştin em gihiştibûn em negihiştibûn
hûn digihiştin hûn nedigihiştin hûn gihiştibûn hûn negihiştibûn
ew digihiştin ew nedigihiştin ew gihiştibûn ew negihiştibûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gihiştime ez negihiştime ez gihiştibûme ez negihiştibûme
tu gihiştiyî tu negihiştiyî tu gihiştibûyiye tu negihiştibûyiye
ew gihiştiye ew negihiştiye ew gihiştibûye ew negihiştibûye
em gihiştine em negihiştine em gihiştibûne em negihiştibûne
hûn gihiştine hûn negihiştine hûn gihiştibûne hûn negihiştibûne
ew gihiştine ew negihiştine ew gihiştibûne ew negihiştibûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigihim ez ê negihim ez ê gihiştibim ez ê negihiştibim
tu ê bigihî tu ê negihî tu ê gihiştibî tu ê negihiştibî
ew ê bigihe ew ê negihe ew ê gihiştibe ew ê negihiştibe
em ê bigihin em ê negihin em ê gihiştibin em ê negihiştibin
hûn ê bigihin hûn ê negihin hûn ê gihiştibin hûn ê negihiştibin
ew ê bigihin ew ê negihin ew ê gihiştibin ew ê negihiştibin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigihim (bila) ez negihim (bila) ez gihiştibim (bila) ez negihiştibim
(bila) tu bigihî (bila) tu negihî (bila) tu gihiştibî (bila) tu negihiştibî
(bila) ew bigihe (bila) ew negihe (bila) ew gihiştibe (bila) ew negihiştibe
(bila) em bigihin (bila) em negihin (bila) em gihiştibin (bila) em negihiştibin
(bila) hûn bigihin (bila) hûn negihin (bila) hûn gihiştibin (bila) hûn negihiştibin
(bila) ew bigihin (bila) ew negihin (bila) ew gihiştibin (bila) ew negihiştibin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigihiştama (bila) ez negihiştama (bila) ez gihiştibûma (bila) ez negihiştibûma
(bila) tu bigihiştayî (bila) tu negihiştayî (bila) tu gihiştibûyayî (bila) tu negihiştibûyayî
(bila) ew bigihişta (bila) ew negihişta (bila) ew gihiştibûya (bila) ew negihiştibûya
(bila) em bigihiştana (bila) em negihiştana (bila) em gihiştibûna (bila) em negihiştibûna
(bila) hûn bigihiştana (bila) hûn negihiştana (bila) hûn gihiştibûna (bila) hûn negihiştibûna
(bila) ew bigihiştana (bila) ew negihiştana (bila) ew gihiştibûna (bila) ew negihiştibûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigihiştama ez ê negihiştama ez ê gihiştibûma ez ê negihiştibûma
tu ê bigihiştayî tu ê negihiştayî tu ê gihiştibûyayî tu ê negihiştibûyayî
ew ê bigihişta ew ê negihişta ew ê gihiştibûya ew ê negihiştibûya
em ê bigihiştana em ê negihiştana em ê gihiştibûna em ê negihiştibûna
hûn ê bigihiştana hûn ê negihiştana hûn ê gihiştibûna hûn ê negihiştibûna
ew ê bigihiştana ew ê negihiştana ew ê gihiştibûna ew ê negihiştibûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bigihe (tu) negihe
(hûn) bigihin (hûn) negihin

Binêre