Tewandin:fitilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere fitilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera fitilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –fitil– –fitilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive fitilîn nefitilîn fitilîbûn nefitilîbûn
Çêbiwar - Participle fitilî nefitilî fitilîbûyî nefitilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difitilim ez nafitilim ez fitilîm ez nefitilîm
tu difitilî tu nafitilî tu fitilî tu nefitilî
ew difitile ew nafitile ew fitilî ew nefitilî
em difitilin em nafitilin em fitilîn em nefitilîn
hûn difitilin hûn nafitilin hûn fitilîn hûn nefitilîn
ew difitilin ew nafitilin ew fitilîn ew nefitilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difitiliyam ez nedifitiliyam ez fitilîbûm ez nefitilîbûm
tu difitiliyayî tu nedifitiliyayî tu fitilîbûyî tu nefitilîbûyî
ew difitiliya ew nedifitiliya ew fitilîbû ew nefitilîbû
em difitiliyan em nedifitiliyan em fitilîbûn em nefitilîbûn
hûn difitiliyan hûn nedifitiliyan hûn fitilîbûn hûn nefitilîbûn
ew difitiliyan ew nedifitiliyan ew fitilîbûn ew nefitilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez fitilîme ez nefitilîme ez fitilîbûme ez nefitilîbûme
tu fitiliyî tu nefitiliyî tu fitilîbûyiye tu nefitilîbûyiye
ew fitiliye ew nefitiliye ew fitilîbûye ew nefitilîbûye
em fitilîne em nefitilîne em fitilîbûne em nefitilîbûne
hûn fitilîne hûn nefitilîne hûn fitilîbûne hûn nefitilîbûne
ew fitilîne ew nefitilîne ew fitilîbûne ew nefitilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifitilim ez ê nefitilim ez ê fitilîbim ez ê nefitilîbim
tu ê bifitilî tu ê nefitilî tu ê fitilîbî tu ê nefitilîbî
ew ê bifitile ew ê nefitile ew ê fitilîbe ew ê nefitilîbe
em ê bifitilin em ê nefitilin em ê fitilîbin em ê nefitilîbin
hûn ê bifitilin hûn ê nefitilin hûn ê fitilîbin hûn ê nefitilîbin
ew ê bifitilin ew ê nefitilin ew ê fitilîbin ew ê nefitilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifitilim (bila) ez nefitilim (bila) ez fitilîbim (bila) ez nefitilîbim
(bila) tu bifitilî (bila) tu nefitilî (bila) tu fitilîbî (bila) tu nefitilîbî
(bila) ew bifitile (bila) ew nefitile (bila) ew fitilîbe (bila) ew nefitilîbe
(bila) em bifitilin (bila) em nefitilin (bila) em fitilîbin (bila) em nefitilîbin
(bila) hûn bifitilin (bila) hûn nefitilin (bila) hûn fitilîbin (bila) hûn nefitilîbin
(bila) ew bifitilin (bila) ew nefitilin (bila) ew fitilîbin (bila) ew nefitilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifitiliyama (bila) ez nefitiliyama (bila) ez fitilîbûma (bila) ez nefitilîbûma
(bila) tu bifitiliyayî (bila) tu nefitiliyayî (bila) tu fitilîbûyayî (bila) tu nefitilîbûyayî
(bila) ew bifitiliyaya (bila) ew nefitiliyaya (bila) ew fitilîbûya (bila) ew nefitilîbûya
(bila) em bifitiliyana (bila) em nefitiliyana (bila) em fitilîbûna (bila) em nefitilîbûna
(bila) hûn bifitiliyana (bila) hûn nefitiliyana (bila) hûn fitilîbûna (bila) hûn nefitilîbûna
(bila) ew bifitiliyana (bila) ew nefitiliyana (bila) ew fitilîbûna (bila) ew nefitilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifitiliyama ez ê nefitiliyama ez ê fitilîbûma ez ê nefitilîbûma
tu ê bifitiliyayî tu ê nefitiliyayî tu ê fitilîbûyayî tu ê nefitilîbûyayî
ew ê bifitiliyaya ew ê nefitiliyaya ew ê fitilîbûya ew ê nefitilîbûya
em ê bifitiliyana em ê nefitiliyana em ê fitilîbûna em ê nefitilîbûna
hûn ê bifitiliyana hûn ê nefitiliyana hûn ê fitilîbûna hûn ê nefitilîbûna
ew ê bifitiliyana ew ê nefitiliyana ew ê fitilîbûna ew ê nefitilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bifitile (tu) nefitile
(hûn) bifitilin (hûn) nefitilin