Tewandin:firdikîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere firdikîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera firdikîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –firdik– –firdikî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive firdikîn nefirdikîn firdikîbûn nefirdikîbûn
Çêbiwar - Participle firdikî nefirdikî firdikîbûyî nefirdikîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difirdikim ez nafirdikim ez firdikîm ez nefirdikîm
tu difirdikî tu nafirdikî tu firdikî tu nefirdikî
ew difirdike ew nafirdike ew firdikî ew nefirdikî
em difirdikin em nafirdikin em firdikîn em nefirdikîn
hûn difirdikin hûn nafirdikin hûn firdikîn hûn nefirdikîn
ew difirdikin ew nafirdikin ew firdikîn ew nefirdikîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difirdikiyam ez nedifirdikiyam ez firdikîbûm ez nefirdikîbûm
tu difirdikiyayî tu nedifirdikiyayî tu firdikîbûyî tu nefirdikîbûyî
ew difirdikiya ew nedifirdikiya ew firdikîbû ew nefirdikîbû
em difirdikiyan em nedifirdikiyan em firdikîbûn em nefirdikîbûn
hûn difirdikiyan hûn nedifirdikiyan hûn firdikîbûn hûn nefirdikîbûn
ew difirdikiyan ew nedifirdikiyan ew firdikîbûn ew nefirdikîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez firdikîme ez nefirdikîme ez firdikîbûme ez nefirdikîbûme
tu firdikiyî tu nefirdikiyî tu firdikîbûyiye tu nefirdikîbûyiye
ew firdikiye ew nefirdikiye ew firdikîbûye ew nefirdikîbûye
em firdikîne em nefirdikîne em firdikîbûne em nefirdikîbûne
hûn firdikîne hûn nefirdikîne hûn firdikîbûne hûn nefirdikîbûne
ew firdikîne ew nefirdikîne ew firdikîbûne ew nefirdikîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifirdikim ez ê nefirdikim ez ê firdikîbim ez ê nefirdikîbim
tu ê bifirdikî tu ê nefirdikî tu ê firdikîbî tu ê nefirdikîbî
ew ê bifirdike ew ê nefirdike ew ê firdikîbe ew ê nefirdikîbe
em ê bifirdikin em ê nefirdikin em ê firdikîbin em ê nefirdikîbin
hûn ê bifirdikin hûn ê nefirdikin hûn ê firdikîbin hûn ê nefirdikîbin
ew ê bifirdikin ew ê nefirdikin ew ê firdikîbin ew ê nefirdikîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifirdikim (bila) ez nefirdikim (bila) ez firdikîbim (bila) ez nefirdikîbim
(bila) tu bifirdikî (bila) tu nefirdikî (bila) tu firdikîbî (bila) tu nefirdikîbî
(bila) ew bifirdike (bila) ew nefirdike (bila) ew firdikîbe (bila) ew nefirdikîbe
(bila) em bifirdikin (bila) em nefirdikin (bila) em firdikîbin (bila) em nefirdikîbin
(bila) hûn bifirdikin (bila) hûn nefirdikin (bila) hûn firdikîbin (bila) hûn nefirdikîbin
(bila) ew bifirdikin (bila) ew nefirdikin (bila) ew firdikîbin (bila) ew nefirdikîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifirdikiyama (bila) ez nefirdikiyama (bila) ez firdikîbûma (bila) ez nefirdikîbûma
(bila) tu bifirdikiyayî (bila) tu nefirdikiyayî (bila) tu firdikîbûyayî (bila) tu nefirdikîbûyayî
(bila) ew bifirdikiyaya (bila) ew nefirdikiyaya (bila) ew firdikîbûya (bila) ew nefirdikîbûya
(bila) em bifirdikiyana (bila) em nefirdikiyana (bila) em firdikîbûna (bila) em nefirdikîbûna
(bila) hûn bifirdikiyana (bila) hûn nefirdikiyana (bila) hûn firdikîbûna (bila) hûn nefirdikîbûna
(bila) ew bifirdikiyana (bila) ew nefirdikiyana (bila) ew firdikîbûna (bila) ew nefirdikîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifirdikiyama ez ê nefirdikiyama ez ê firdikîbûma ez ê nefirdikîbûma
tu ê bifirdikiyayî tu ê nefirdikiyayî tu ê firdikîbûyayî tu ê nefirdikîbûyayî
ew ê bifirdikiyaya ew ê nefirdikiyaya ew ê firdikîbûya ew ê nefirdikîbûya
em ê bifirdikiyana em ê nefirdikiyana em ê firdikîbûna em ê nefirdikîbûna
hûn ê bifirdikiyana hûn ê nefirdikiyana hûn ê firdikîbûna hûn ê nefirdikîbûna
ew ê bifirdikiyana ew ê nefirdikiyana ew ê firdikîbûna ew ê nefirdikîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bifirdike (tu) nefirdike
(hûn) bifirdikin (hûn) nefirdikin