Tewandin:firandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere firandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera firandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –firîn– –firand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive firandin nefirandin firandibûn nefirandibûn
Çêbiwar - Participle firandî nefirandî firandibûyî nefirandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difirînim ez nafirînim min firand min nefirand
tu difirînî tu nafirînî te firand te nefirand
ew difirîne ew nafirîne wê/wî firand wê/wî nefirand
em difirînin em nafirînin me firand me nefirand
hûn difirînin hûn nafirînin we firand we nefirand
ew difirînin ew nafirînin wan firand wan nefirand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min difirand min nedifirand min firandibû min nefirandibû
te difirand te nedifirand te firandibû te nefirandibû
wê/wî difirand wê/wî nedifirand wê/wî firandibû wê/wî nefirandibû
me difirand me nedifirand me firandibû me nefirandibû
we difirand we nedifirand we firandibû we nefirandibû
wan difirand wan nedifirand wan firandibû wan nefirandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min firandiye min nefirandiye min firandibûye min nefirandibûye
te firandiye te nefirandiye te firandibûye te nefirandibûye
wê/wî firandiye wê/wî nefirandiye wê/wî firandibûye wê/wî nefirandibûye
me firandiye me nefirandiye me firandibûye me nefirandibûye
we firandiye we nefirandiye we firandibûye we nefirandibûye
wan firandiye wan nefirandiye wan firandibûye wan nefirandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifirînim ez ê nefirînim min ê firandibe min ê nefirandibe
tu ê bifirînî tu ê nefirînî te yê firandibe te nefirandibe
ew ê bifirîne ew ê nefirîne wê/wî yê firandibe wê/wî nefirandibe
em ê bifirînin em ê nefirînin me yê firandibe me nefirandibe
hûn ê bifirînin hûn ê nefirînin we yê firandibe we nefirandibe
ew ê bifirînin ew ê nefirînin wan ê firandibe wan ê nefirandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifirînim (bila) ez nefirînim (bila) min firandibe (bila) min nefirandibe
(bila) tu bifirînî (bila) tu nefirînî (bila) te firandibe (bila) te nefirandibe
(bila) ew bifirîne (bila) ew nefirîne (bila) wê/wî firandibe (bila) wê/wî nefirandibe
(bila) em bifirînin (bila) em nefirînin (bila) me firandibe (bila) me nefirandibe
(bila) hûn bifirînin (bila) hûn nefirînin (bila) we firandibe (bila) we nefirandibe
(bila) ew bifirînin (bila) ew nefirînin (bila) wan firandibe (bila) wan nefirandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bifiranda (bila) min nefiranda (bila) min firandibûya (bila) min nefirandibûya
(bila) te bifiranda (bila) te nefiranda (bila) te firandibûya (bila) te nefirandibûya
(bila) wê/wî bifiranda (bila) wê/wî nefiranda (bila) wê/wî firandibûya (bila) wê/wî nefirandibûya
(bila) me bifiranda (bila) me nefiranda (bila) me firandibûya (bila) me nefirandibûya
(bila) we bifiranda (bila) we nefiranda (bila) we firandibûya (bila) we nefirandibûya
(bila) wan bifiranda (bila) wan nefiranda (bila) wan firandibûya (bila) wan nefirandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bifiranda min ê nefiranda min ê firandibûya min ê nefirandibûya
te yê bifiranda te nefiranda te yê firandibûya te nefirandibûya
wê/wî yê bifiranda wê/wî nefiranda wê/wî yê firandibûya wê/wî nefirandibûya
me yê bifiranda me nefiranda me yê firandibûya me nefirandibûya
we yê bifiranda we nefiranda we yê firandibûya we nefirandibûya
wan ê bifiranda wan ê nefiranda wan ê firandibûya wan ê nefirandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bifirîne (tu) nefirîne
(hûn) bifirînin (hûn) nefirînin