Tewandin:fetilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere fetilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera fetilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –fetil– –fetilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive fetilîn nefetilîn fetilîbûn nefetilîbûn
Çêbiwar - Participle fetilî nefetilî fetilîbûyî nefetilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difetilim ez nafetilim ez fetilîm ez nefetilîm
tu difetilî tu nafetilî tu fetilî tu nefetilî
ew difetile ew nafetile ew fetilî ew nefetilî
em difetilin em nafetilin em fetilîn em nefetilîn
hûn difetilin hûn nafetilin hûn fetilîn hûn nefetilîn
ew difetilin ew nafetilin ew fetilîn ew nefetilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difetiliyam ez nedifetiliyam ez fetilîbûm ez nefetilîbûm
tu difetiliyayî tu nedifetiliyayî tu fetilîbûyî tu nefetilîbûyî
ew difetiliya ew nedifetiliya ew fetilîbû ew nefetilîbû
em difetiliyan em nedifetiliyan em fetilîbûn em nefetilîbûn
hûn difetiliyan hûn nedifetiliyan hûn fetilîbûn hûn nefetilîbûn
ew difetiliyan ew nedifetiliyan ew fetilîbûn ew nefetilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez fetilîme ez nefetilîme ez fetilîbûme ez nefetilîbûme
tu fetiliyî tu nefetiliyî tu fetilîbûyiye tu nefetilîbûyiye
ew fetiliye ew nefetiliye ew fetilîbûye ew nefetilîbûye
em fetilîne em nefetilîne em fetilîbûne em nefetilîbûne
hûn fetilîne hûn nefetilîne hûn fetilîbûne hûn nefetilîbûne
ew fetilîne ew nefetilîne ew fetilîbûne ew nefetilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifetilim ez ê nefetilim ez ê fetilîbim ez ê nefetilîbim
tu ê bifetilî tu ê nefetilî tu ê fetilîbî tu ê nefetilîbî
ew ê bifetile ew ê nefetile ew ê fetilîbe ew ê nefetilîbe
em ê bifetilin em ê nefetilin em ê fetilîbin em ê nefetilîbin
hûn ê bifetilin hûn ê nefetilin hûn ê fetilîbin hûn ê nefetilîbin
ew ê bifetilin ew ê nefetilin ew ê fetilîbin ew ê nefetilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifetilim (bila) ez nefetilim (bila) ez fetilîbim (bila) ez nefetilîbim
(bila) tu bifetilî (bila) tu nefetilî (bila) tu fetilîbî (bila) tu nefetilîbî
(bila) ew bifetile (bila) ew nefetile (bila) ew fetilîbe (bila) ew nefetilîbe
(bila) em bifetilin (bila) em nefetilin (bila) em fetilîbin (bila) em nefetilîbin
(bila) hûn bifetilin (bila) hûn nefetilin (bila) hûn fetilîbin (bila) hûn nefetilîbin
(bila) ew bifetilin (bila) ew nefetilin (bila) ew fetilîbin (bila) ew nefetilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifetiliyama (bila) ez nefetiliyama (bila) ez fetilîbûma (bila) ez nefetilîbûma
(bila) tu bifetiliyayî (bila) tu nefetiliyayî (bila) tu fetilîbûyayî (bila) tu nefetilîbûyayî
(bila) ew bifetiliyaya (bila) ew nefetiliyaya (bila) ew fetilîbûya (bila) ew nefetilîbûya
(bila) em bifetiliyana (bila) em nefetiliyana (bila) em fetilîbûna (bila) em nefetilîbûna
(bila) hûn bifetiliyana (bila) hûn nefetiliyana (bila) hûn fetilîbûna (bila) hûn nefetilîbûna
(bila) ew bifetiliyana (bila) ew nefetiliyana (bila) ew fetilîbûna (bila) ew nefetilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifetiliyama ez ê nefetiliyama ez ê fetilîbûma ez ê nefetilîbûma
tu ê bifetiliyayî tu ê nefetiliyayî tu ê fetilîbûyayî tu ê nefetilîbûyayî
ew ê bifetiliyaya ew ê nefetiliyaya ew ê fetilîbûya ew ê nefetilîbûya
em ê bifetiliyana em ê nefetiliyana em ê fetilîbûna em ê nefetilîbûna
hûn ê bifetiliyana hûn ê nefetiliyana hûn ê fetilîbûna hûn ê nefetilîbûna
ew ê bifetiliyana ew ê nefetiliyana ew ê fetilîbûna ew ê nefetilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bifetile (tu) nefetile
(hûn) bifetilin (hûn) nefetilin