Tewandin:enitandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere enitandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera enitandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –enitîn– –enitand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive enitandin neyenitandin enitandibûn neyenitandibûn
Çêbiwar - Participle enitandî neyenitandî enitandibûyî neyenitandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dienitînim ez nayenitînim min enitand min neyenitand
tu dienitînî tu nayenitînî te enitand te neyenitand
ew dienitîne ew nayenitîne wê/wî enitand wê/wî neyenitand
em dienitînin em nayenitînin me enitand me neyenitand
hûn dienitînin hûn nayenitînin we enitand we neyenitand
ew dienitînin ew nayenitînin wan enitand wan neyenitand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dienitand min nedienitand min enitandibû min neyenitandibû
te dienitand te nedienitand te enitandibû te neyenitandibû
wê/wî dienitand wê/wî nedienitand wê/wî enitandibû wê/wî neyenitandibû
me dienitand me nedienitand me enitandibû me neyenitandibû
we dienitand we nedienitand we enitandibû we neyenitandibû
wan dienitand wan nedienitand wan enitandibû wan neyenitandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min enitandiye min neyenitandiye min enitandibûye min neyenitandibûye
te enitandiye te neyenitandiye te enitandibûye te neyenitandibûye
wê/wî enitandiye wê/wî neyenitandiye wê/wî enitandibûye wê/wî neyenitandibûye
me enitandiye me neyenitandiye me enitandibûye me neyenitandibûye
we enitandiye we neyenitandiye we enitandibûye we neyenitandibûye
wan enitandiye wan neyenitandiye wan enitandibûye wan neyenitandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê benitînim ez ê neyenitînim min ê enitandibe min ê neyenitandibe
tu ê benitînî tu ê neyenitînî te yê enitandibe te neyenitandibe
ew ê benitîne ew ê neyenitîne wê/wî yê enitandibe wê/wî neyenitandibe
em ê benitînin em ê neyenitînin me yê enitandibe me neyenitandibe
hûn ê benitînin hûn ê neyenitînin we yê enitandibe we neyenitandibe
ew ê benitînin ew ê neyenitînin wan ê enitandibe wan ê neyenitandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez benitînim (bila) ez neyenitînim (bila) min enitandibe (bila) min neyenitandibe
(bila) tu benitînî (bila) tu neyenitînî (bila) te enitandibe (bila) te neyenitandibe
(bila) ew benitîne (bila) ew neyenitîne (bila) wê/wî enitandibe (bila) wê/wî neyenitandibe
(bila) em benitînin (bila) em neyenitînin (bila) me enitandibe (bila) me neyenitandibe
(bila) hûn benitînin (bila) hûn neyenitînin (bila) we enitandibe (bila) we neyenitandibe
(bila) ew benitînin (bila) ew neyenitînin (bila) wan enitandibe (bila) wan neyenitandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min benitanda (bila) min neyenitanda (bila) min enitandibûya (bila) min neyenitandibûya
(bila) te benitanda (bila) te neyenitanda (bila) te enitandibûya (bila) te neyenitandibûya
(bila) wê/wî benitanda (bila) wê/wî neyenitanda (bila) wê/wî enitandibûya (bila) wê/wî neyenitandibûya
(bila) me benitanda (bila) me neyenitanda (bila) me enitandibûya (bila) me neyenitandibûya
(bila) we benitanda (bila) we neyenitanda (bila) we enitandibûya (bila) we neyenitandibûya
(bila) wan benitanda (bila) wan neyenitanda (bila) wan enitandibûya (bila) wan neyenitandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê benitanda min ê neyenitanda min ê enitandibûya min ê neyenitandibûya
te yê benitanda te neyenitanda te yê enitandibûya te neyenitandibûya
wê/wî yê benitanda wê/wî neyenitanda wê/wî yê enitandibûya wê/wî neyenitandibûya
me yê benitanda me neyenitanda me yê enitandibûya me neyenitandibûya
we yê benitanda we neyenitanda we yê enitandibûya we neyenitandibûya
wan ê benitanda wan ê neyenitanda wan ê enitandibûya wan ê neyenitandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) benitîne (tu) neyenitîne
(hûn) benitînin (hûn) neyenitînin