Tewandin:civîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere civîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera civîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –civ– –civî– / –civiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive civîn necivîn civîbûn necivîbûn
Çêbiwar - Participle civî necivî civîbûyî necivîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dicivim ez nacivim ez civîm / civiyam ez necivîm / neciviyam
tu dicivî tu nacivî tu civî / civiyayî tu necivî / neciviyayî
ew dicive ew nacive ew civî / civiya ew necivî / neciviya
em dicivin em nacivin em civîn / civiyan em necivîn / neciviyan
hûn dicivin hûn nacivin hûn civîn / civiyan hûn necivîn / neciviyan
ew dicivin ew nacivin ew civîn / civiyan ew necivîn / neciviyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diciviyam ez nediciviyam ez civîbûm / civiyabûm ez necivîbûm / neciviyabûm
tu diciviyayî tu nediciviyayî tu civîbûyî / civiyabûyî tu necivîbûyî / neciviyabûyî
ew diciviya ew nediciviya ew civîbû / civiyabû ew necivîbû / neciviyabû
em diciviyan em nediciviyan em civîbûn / civiyabûn em necivîbûn / neciviyabûn
hûn diciviyan hûn nediciviyan hûn civîbûn / civiyabûn hûn necivîbûn / neciviyabûn
ew diciviyan ew nediciviyan ew civîbûn / civiyabûn ew necivîbûn / neciviyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez civîme / civiyame ez necivîme / neciviyame ez civîbûme / civiyabûme ez necivîbûme / neciviyabûme
tu civiyî / civiyayî tu neciviyî / neciviyayî tu civîbûyiye / civiyabûyiye tu necivîbûyiye / neciviyabûyiye
ew civiye / civiyaye ew neciviye / neciviyaye ew civîbûye / civiyabûye ew necivîbûye / neciviyabûye
em civîne / civiyane em necivîne / neciviyane em civîbûne / civiyabûne em necivîbûne / neciviyabûne
hûn civîne / civiyane hûn necivîne / neciviyane hûn civîbûne / civiyabûne hûn necivîbûne / neciviyabûne
ew civîne / civiyane ew necivîne / neciviyane ew civîbûne / civiyabûne ew necivîbûne / neciviyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bicivim ez ê necivim ez ê civîbim / civiyabim ez ê necivîbim / neciviyabim
tu ê bicivî tu ê necivî tu ê civîbî / civiyabî tu ê necivîbî / neciviyabî
ew ê bicive ew ê necive ew ê civîbe / civiyabe ew ê necivîbe / neciviyabe
em ê bicivin em ê necivin em ê civîbin / civiyabin em ê necivîbin / neciviyabin
hûn ê bicivin hûn ê necivin hûn ê civîbin / civiyabin hûn ê necivîbin / neciviyabin
ew ê bicivin ew ê necivin ew ê civîbin / civiyabin ew ê necivîbin / neciviyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bicivim (bila) ez necivim (bila) ez civîbim / civiyabim (bila) ez necivîbim / neciviyabim
(bila) tu bicivî (bila) tu necivî (bila) tu civîbî / civiyabî (bila) tu necivîbî / neciviyabî
(bila) ew bicive (bila) ew necive (bila) ew civîbe / civiyabe (bila) ew necivîbe / neciviyabe
(bila) em bicivin (bila) em necivin (bila) em civîbin / civiyabin (bila) em necivîbin / neciviyabin
(bila) hûn bicivin (bila) hûn necivin (bila) hûn civîbin / civiyabin (bila) hûn necivîbin / neciviyabin
(bila) ew bicivin (bila) ew necivin (bila) ew civîbin / civiyabin (bila) ew necivîbin / neciviyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biciviyama (bila) ez neciviyama (bila) ez civîbûma / civiyabûma (bila) ez necivîbûma / neciviyabûma
(bila) tu biciviyayî (bila) tu neciviyayî (bila) tu civîbûyayî / civiyabûyayî (bila) tu necivîbûyayî / neciviyabûyayî
(bila) ew biciviyaya (bila) ew neciviyaya (bila) ew civîbûya / civiyabûya (bila) ew necivîbûya / neciviyabûya
(bila) em biciviyana (bila) em neciviyana (bila) em civîbûna / civiyabûna (bila) em necivîbûna / neciviyabûna
(bila) hûn biciviyana (bila) hûn neciviyana (bila) hûn civîbûna / civiyabûna (bila) hûn necivîbûna / neciviyabûna
(bila) ew biciviyana (bila) ew neciviyana (bila) ew civîbûna / civiyabûna (bila) ew necivîbûna / neciviyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biciviyama ez ê neciviyama ez ê civîbûma / civiyabûma ez ê necivîbûma / neciviyabûma
tu ê biciviyayî tu ê neciviyayî tu ê civîbûyayî / civiyabûyayî tu ê necivîbûyayî / neciviyabûyayî
ew ê biciviyaya ew ê neciviyaya ew ê civîbûya / civiyabûya ew ê necivîbûya / neciviyabûya
em ê biciviyana em ê neciviyana em ê civîbûna / civiyabûna em ê necivîbûna / neciviyabûna
hûn ê biciviyana hûn ê neciviyana hûn ê civîbûna / civiyabûna hûn ê necivîbûna / neciviyabûna
ew ê biciviyana ew ê neciviyana ew ê civîbûna / civiyabûna ew ê necivîbûna / neciviyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bicive (tu) necive
(hûn) bicivin (hûn) necivin