Tewandin:cehimîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere cehimîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera cehimîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –cehim– –cehimî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive cehimîn necehimîn cehimîbûn necehimîbûn
Çêbiwar - Participle cehimî necehimî cehimîbûyî necehimîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dicehimim ez nacehimim ez cehimîm ez necehimîm
tu dicehimî tu nacehimî tu cehimî tu necehimî
ew dicehime ew nacehime ew cehimî ew necehimî
em dicehimin em nacehimin em cehimîn em necehimîn
hûn dicehimin hûn nacehimin hûn cehimîn hûn necehimîn
ew dicehimin ew nacehimin ew cehimîn ew necehimîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dicehimiyam ez nedicehimiyam ez cehimîbûm ez necehimîbûm
tu dicehimiyayî tu nedicehimiyayî tu cehimîbûyî tu necehimîbûyî
ew dicehimiya ew nedicehimiya ew cehimîbû ew necehimîbû
em dicehimiyan em nedicehimiyan em cehimîbûn em necehimîbûn
hûn dicehimiyan hûn nedicehimiyan hûn cehimîbûn hûn necehimîbûn
ew dicehimiyan ew nedicehimiyan ew cehimîbûn ew necehimîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez cehimîme ez necehimîme ez cehimîbûme ez necehimîbûme
tu cehimiyî tu necehimiyî tu cehimîbûyiye tu necehimîbûyiye
ew cehimiye ew necehimiye ew cehimîbûye ew necehimîbûye
em cehimîne em necehimîne em cehimîbûne em necehimîbûne
hûn cehimîne hûn necehimîne hûn cehimîbûne hûn necehimîbûne
ew cehimîne ew necehimîne ew cehimîbûne ew necehimîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bicehimim ez ê necehimim ez ê cehimîbim ez ê necehimîbim
tu ê bicehimî tu ê necehimî tu ê cehimîbî tu ê necehimîbî
ew ê bicehime ew ê necehime ew ê cehimîbe ew ê necehimîbe
em ê bicehimin em ê necehimin em ê cehimîbin em ê necehimîbin
hûn ê bicehimin hûn ê necehimin hûn ê cehimîbin hûn ê necehimîbin
ew ê bicehimin ew ê necehimin ew ê cehimîbin ew ê necehimîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bicehimim (bila) ez necehimim (bila) ez cehimîbim (bila) ez necehimîbim
(bila) tu bicehimî (bila) tu necehimî (bila) tu cehimîbî (bila) tu necehimîbî
(bila) ew bicehime (bila) ew necehime (bila) ew cehimîbe (bila) ew necehimîbe
(bila) em bicehimin (bila) em necehimin (bila) em cehimîbin (bila) em necehimîbin
(bila) hûn bicehimin (bila) hûn necehimin (bila) hûn cehimîbin (bila) hûn necehimîbin
(bila) ew bicehimin (bila) ew necehimin (bila) ew cehimîbin (bila) ew necehimîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bicehimiyama (bila) ez necehimiyama (bila) ez cehimîbûma (bila) ez necehimîbûma
(bila) tu bicehimiyayî (bila) tu necehimiyayî (bila) tu cehimîbûyayî (bila) tu necehimîbûyayî
(bila) ew bicehimiyaya (bila) ew necehimiyaya (bila) ew cehimîbûya (bila) ew necehimîbûya
(bila) em bicehimiyana (bila) em necehimiyana (bila) em cehimîbûna (bila) em necehimîbûna
(bila) hûn bicehimiyana (bila) hûn necehimiyana (bila) hûn cehimîbûna (bila) hûn necehimîbûna
(bila) ew bicehimiyana (bila) ew necehimiyana (bila) ew cehimîbûna (bila) ew necehimîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bicehimiyama ez ê necehimiyama ez ê cehimîbûma ez ê necehimîbûma
tu ê bicehimiyayî tu ê necehimiyayî tu ê cehimîbûyayî tu ê necehimîbûyayî
ew ê bicehimiyaya ew ê necehimiyaya ew ê cehimîbûya ew ê necehimîbûya
em ê bicehimiyana em ê necehimiyana em ê cehimîbûna em ê necehimîbûna
hûn ê bicehimiyana hûn ê necehimiyana hûn ê cehimîbûna hûn ê necehimîbûna
ew ê bicehimiyana ew ê necehimiyana ew ê cehimîbûna ew ê necehimîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bicehime (tu) necehime
(hûn) bicehimin (hûn) necehimin