Tewandin:binxî kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire binxî kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera binxî kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek binxî –k– binxî –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive binxî kirin binxî nekirin binxî kiribûn binxî nekiribûn
Çêbiwar - Participle binxî kirî binxî nekirî binxî kiribûyî binxî nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez binxî dikim ez binxî nakim min binxî kir min binxî nekir
tu binxî dikî tu binxî na te binxî kir te binxî nekir
ew binxî dike ew binxî nake wê/wî binxî kir wê/wî binxî nekir
em binxî dikin em binxî nakin me binxî kir me binxî nekir
hûn binxî dikin hûn binxî nakin we binxî kir we binxî nekir
ew binxî dikin ew binxî nakin wan binxî kir wan binxî nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min binxî dikir min binxî nedikir min binxî kiribû min binxî nekiribû
te binxî dikir te binxî nedikir te binxî kiribû te binxî nekiribû
wê/wî binxî dikir wê/wî binxî nedikir wê/wî binxî kiribû wê/wî binxî nekiribû
me binxî dikir me binxî nedikir me binxî kiribû me binxî nekiribû
we binxî dikir we binxî nedikir we binxî kiribû we binxî nekiribû
wan binxî dikir wan binxî nedikir wan binxî kiribû wan binxî nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min binxî kiriye min binxî nekiriye min binxî kiribûye min binxî nekiribûye
te binxî kiriye te binxî nekiriye te binxî kiribûye te binxî nekiribûye
wê/wî binxî kiriye wê/wî binxî nekiriye wê/wî binxî kiribûye wê/wî binxî nekiribûye
me binxî kiriye me binxî nekiriye me binxî kiribûye me binxî nekiribûye
we binxî kiriye we binxî nekiriye we binxî kiribûye we binxî nekiribûye
wan binxî kiriye wan binxî nekiriye wan binxî kiribûye wan binxî nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê binxî bikim ez ê binxî nekim min ê binxî kiribe min ê binxî nekiribe
tu ê binxî bikî tu ê binxî ne te yê binxî kiribe te yê binxî nekiribe
ew ê binxî bike ew ê binxî neke wê/wî yê binxî kiribe wê/wî yê binxî nekiribe
em ê binxî bikin em ê binxî nekin me yê binxî kiribe me yê binxî nekiribe
hûn ê binxî bikin hûn ê binxî nekin we yê binxî kiribe we yê binxî nekiribe
ew ê binxî bikin ew ê binxî nekin wan ê binxî kiribe wan ê binxî nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez binxî bikim (bila) ez binxî nekim (bila) min binxî kiribe (bila) min binxî nekiribe
(bila) tu binxî bikî (bila) tu binxî ne (bila) te binxî kiribe (bila) te binxî nekiribe
(bila) ew binxî bike (bila) ew binxî neke (bila) wê/wî binxî kiribe (bila) wê/wî binxî nekiribe
(bila) em binxî bikin (bila) em binxî nekin (bila) me binxî kiribe (bila) me binxî nekiribe
(bila) hûn binxî bikin (bila) hûn binxî nekin (bila) we binxî kiribe (bila) we binxî nekiribe
(bila) ew binxî bikin (bila) ew binxî nekin (bila) wan binxî kiribe (bila) wan binxî nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min binxî bikira (bila) min binxî nekira (bila) min binxî kiribûya (bila) min binxî nekiribûya
(bila) te binxî bikira (bila) te binxî nekira (bila) te binxî kiribûya (bila) te binxî nekiribûya
(bila) wê/wî binxî bikira (bila) wê/wî binxî nekira (bila) wê/wî binxî kiribûya (bila) wê/wî binxî nekiribûya
(bila) me binxî bikira (bila) me binxî nekira (bila) me binxî kiribûya (bila) me binxî nekiribûya
(bila) we binxî bikira (bila) we binxî nekira (bila) we binxî kiribûya (bila) we binxî nekiribûya
(bila) wan binxî bikira (bila) wan binxî nekira (bila) wan binxî kiribûya (bila) wan binxî nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê binxî bikira min ê binxî nekira min ê binxî kiribûya min ê binxî nekiribûya
te yê binxî bikira te yê binxî nekira te yê binxî kiribûya te yê binxî nekiribûya
wê/wî yê binxî bikira wê/wî yê binxî nekira wê/wî yê binxî kiribûya wê/wî yê binxî nekiribûya
me yê binxî bikira me yê binxî nekira me yê binxî kiribûya me yê binxî nekiribûya
we yê binxî bikira we yê binxî nekira we yê binxî kiribûya we yê binxî nekiribûya
wan ê binxî bikira wan ê binxî nekira wan ê binxî kiribûya wan ê binxî nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) binxî bike (tu) binxî neke
(hûn) binxî bikin (hûn) binxî nekin