Tewandin:binxêz kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera binxêz kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek binxêz –k– binxêz –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive binxêz kirin binxêz nekirin binxêz kiribûn binxêz nekiribûn
Çêbiwar - Participle binxêz kirî binxêz nekirî binxêz kiribûyî binxêz nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez binxêz dikim ez binxêz nakim min binxêz kir min binxêz nekir
tu binxêz dikî tu binxêz na te binxêz kir te binxêz nekir
ew binxêz dike ew binxêz nake wê/wî binxêz kir wê/wî binxêz nekir
em binxêz dikin em binxêz nakin me binxêz kir me binxêz nekir
hûn binxêz dikin hûn binxêz nakin we binxêz kir we binxêz nekir
ew binxêz dikin ew binxêz nakin wan binxêz kir wan binxêz nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min binxêz dikir min binxêz nedikir min binxêz kiribû min binxêz nekiribû
te binxêz dikir te binxêz nedikir te binxêz kiribû te binxêz nekiribû
wê/wî binxêz dikir wê/wî binxêz nedikir wê/wî binxêz kiribû wê/wî binxêz nekiribû
me binxêz dikir me binxêz nedikir me binxêz kiribû me binxêz nekiribû
we binxêz dikir we binxêz nedikir we binxêz kiribû we binxêz nekiribû
wan binxêz dikir wan binxêz nedikir wan binxêz kiribû wan binxêz nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min binxêz kiriye min binxêz nekiriye min binxêz kiribûye min binxêz nekiribûye
te binxêz kiriye te binxêz nekiriye te binxêz kiribûye te binxêz nekiribûye
wê/wî binxêz kiriye wê/wî binxêz nekiriye wê/wî binxêz kiribûye wê/wî binxêz nekiribûye
me binxêz kiriye me binxêz nekiriye me binxêz kiribûye me binxêz nekiribûye
we binxêz kiriye we binxêz nekiriye we binxêz kiribûye we binxêz nekiribûye
wan binxêz kiriye wan binxêz nekiriye wan binxêz kiribûye wan binxêz nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê binxêz bikim ez ê binxêz nekim min ê binxêz kiribe min ê binxêz nekiribe
tu ê binxêz bikî tu ê binxêz ne te yê binxêz kiribe te yê binxêz nekiribe
ew ê binxêz bike ew ê binxêz neke wê/wî yê binxêz kiribe wê/wî yê binxêz nekiribe
em ê binxêz bikin em ê binxêz nekin me yê binxêz kiribe me yê binxêz nekiribe
hûn ê binxêz bikin hûn ê binxêz nekin we yê binxêz kiribe we yê binxêz nekiribe
ew ê binxêz bikin ew ê binxêz nekin wan ê binxêz kiribe wan ê binxêz nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez binxêz bikim (bila) ez binxêz nekim (bila) min binxêz kiribe (bila) min binxêz nekiribe
(bila) tu binxêz bikî (bila) tu binxêz ne (bila) te binxêz kiribe (bila) te binxêz nekiribe
(bila) ew binxêz bike (bila) ew binxêz neke (bila) wê/wî binxêz kiribe (bila) wê/wî binxêz nekiribe
(bila) em binxêz bikin (bila) em binxêz nekin (bila) me binxêz kiribe (bila) me binxêz nekiribe
(bila) hûn binxêz bikin (bila) hûn binxêz nekin (bila) we binxêz kiribe (bila) we binxêz nekiribe
(bila) ew binxêz bikin (bila) ew binxêz nekin (bila) wan binxêz kiribe (bila) wan binxêz nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min binxêz bikira (bila) min binxêz nekira (bila) min binxêz kiribûya (bila) min binxêz nekiribûya
(bila) te binxêz bikira (bila) te binxêz nekira (bila) te binxêz kiribûya (bila) te binxêz nekiribûya
(bila) wê/wî binxêz bikira (bila) wê/wî binxêz nekira (bila) wê/wî binxêz kiribûya (bila) wê/wî binxêz nekiribûya
(bila) me binxêz bikira (bila) me binxêz nekira (bila) me binxêz kiribûya (bila) me binxêz nekiribûya
(bila) we binxêz bikira (bila) we binxêz nekira (bila) we binxêz kiribûya (bila) we binxêz nekiribûya
(bila) wan binxêz bikira (bila) wan binxêz nekira (bila) wan binxêz kiribûya (bila) wan binxêz nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê binxêz bikira min ê binxêz nekira min ê binxêz kiribûya min ê binxêz nekiribûya
te yê binxêz bikira te yê binxêz nekira te yê binxêz kiribûya te yê binxêz nekiribûya
wê/wî yê binxêz bikira wê/wî yê binxêz nekira wê/wî yê binxêz kiribûya wê/wî yê binxêz nekiribûya
me yê binxêz bikira me yê binxêz nekira me yê binxêz kiribûya me yê binxêz nekiribûya
we yê binxêz bikira we yê binxêz nekira we yê binxêz kiribûya we yê binxêz nekiribûya
wan ê binxêz bikira wan ê binxêz nekira wan ê binxêz kiribûya wan ê binxêz nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) binxêz bike (tu) binxêz neke
(hûn) binxêz bikin (hûn) binxêz nekin