Tewandin:bijîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere bijîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bijîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –bij– –bijî– / –bijiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bijîn nebijîn bijîbûn nebijîbûn
Çêbiwar - Participle bijî nebijî bijîbûyî nebijîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibijim ez nabijim ez bijîm / bijiyam ez nebijîm / nebijiyam
tu dibijî tu nabijî tu bijî / bijiyayî tu nebijî / nebijiyayî
ew dibije ew nabije ew bijî / bijiya ew nebijî / nebijiya
em dibijin em nabijin em bijîn / bijiyan em nebijîn / nebijiyan
hûn dibijin hûn nabijin hûn bijîn / bijiyan hûn nebijîn / nebijiyan
ew dibijin ew nabijin ew bijîn / bijiyan ew nebijîn / nebijiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibijiyam ez nedibijiyam ez bijîbûm / bijiyabûm ez nebijîbûm / nebijiyabûm
tu dibijiyayî tu nedibijiyayî tu bijîbûyî / bijiyabûyî tu nebijîbûyî / nebijiyabûyî
ew dibijiya ew nedibijiya ew bijîbû / bijiyabû ew nebijîbû / nebijiyabû
em dibijiyan em nedibijiyan em bijîbûn / bijiyabûn em nebijîbûn / nebijiyabûn
hûn dibijiyan hûn nedibijiyan hûn bijîbûn / bijiyabûn hûn nebijîbûn / nebijiyabûn
ew dibijiyan ew nedibijiyan ew bijîbûn / bijiyabûn ew nebijîbûn / nebijiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bijîme / bijiyame ez nebijîme / nebijiyame ez bijîbûme / bijiyabûme ez nebijîbûme / nebijiyabûme
tu bijiyî / bijiyayî tu nebijiyî / nebijiyayî tu bijîbûyiye / bijiyabûyiye tu nebijîbûyiye / nebijiyabûyiye
ew bijiye / bijiyaye ew nebijiye / nebijiyaye ew bijîbûye / bijiyabûye ew nebijîbûye / nebijiyabûye
em bijîne / bijiyane em nebijîne / nebijiyane em bijîbûne / bijiyabûne em nebijîbûne / nebijiyabûne
hûn bijîne / bijiyane hûn nebijîne / nebijiyane hûn bijîbûne / bijiyabûne hûn nebijîbûne / nebijiyabûne
ew bijîne / bijiyane ew nebijîne / nebijiyane ew bijîbûne / bijiyabûne ew nebijîbûne / nebijiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibijim ez ê nebijim ez ê bijîbim / bijiyabim ez ê nebijîbim / nebijiyabim
tu ê bibijî tu ê nebijî tu ê bijîbî / bijiyabî tu ê nebijîbî / nebijiyabî
ew ê bibije ew ê nebije ew ê bijîbe / bijiyabe ew ê nebijîbe / nebijiyabe
em ê bibijin em ê nebijin em ê bijîbin / bijiyabin em ê nebijîbin / nebijiyabin
hûn ê bibijin hûn ê nebijin hûn ê bijîbin / bijiyabin hûn ê nebijîbin / nebijiyabin
ew ê bibijin ew ê nebijin ew ê bijîbin / bijiyabin ew ê nebijîbin / nebijiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibijim (bila) ez nebijim (bila) ez bijîbim / bijiyabim (bila) ez nebijîbim / nebijiyabim
(bila) tu bibijî (bila) tu nebijî (bila) tu bijîbî / bijiyabî (bila) tu nebijîbî / nebijiyabî
(bila) ew bibije (bila) ew nebije (bila) ew bijîbe / bijiyabe (bila) ew nebijîbe / nebijiyabe
(bila) em bibijin (bila) em nebijin (bila) em bijîbin / bijiyabin (bila) em nebijîbin / nebijiyabin
(bila) hûn bibijin (bila) hûn nebijin (bila) hûn bijîbin / bijiyabin (bila) hûn nebijîbin / nebijiyabin
(bila) ew bibijin (bila) ew nebijin (bila) ew bijîbin / bijiyabin (bila) ew nebijîbin / nebijiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibijiyama (bila) ez nebijiyama (bila) ez bijîbûma / bijiyabûma (bila) ez nebijîbûma / nebijiyabûma
(bila) tu bibijiyayî (bila) tu nebijiyayî (bila) tu bijîbûyayî / bijiyabûyayî (bila) tu nebijîbûyayî / nebijiyabûyayî
(bila) ew bibijiyaya (bila) ew nebijiyaya (bila) ew bijîbûya / bijiyabûya (bila) ew nebijîbûya / nebijiyabûya
(bila) em bibijiyana (bila) em nebijiyana (bila) em bijîbûna / bijiyabûna (bila) em nebijîbûna / nebijiyabûna
(bila) hûn bibijiyana (bila) hûn nebijiyana (bila) hûn bijîbûna / bijiyabûna (bila) hûn nebijîbûna / nebijiyabûna
(bila) ew bibijiyana (bila) ew nebijiyana (bila) ew bijîbûna / bijiyabûna (bila) ew nebijîbûna / nebijiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibijiyama ez ê nebijiyama ez ê bijîbûma / bijiyabûma ez ê nebijîbûma / nebijiyabûma
tu ê bibijiyayî tu ê nebijiyayî tu ê bijîbûyayî / bijiyabûyayî tu ê nebijîbûyayî / nebijiyabûyayî
ew ê bibijiyaya ew ê nebijiyaya ew ê bijîbûya / bijiyabûya ew ê nebijîbûya / nebijiyabûya
em ê bibijiyana em ê nebijiyana em ê bijîbûna / bijiyabûna em ê nebijîbûna / nebijiyabûna
hûn ê bibijiyana hûn ê nebijiyana hûn ê bijîbûna / bijiyabûna hûn ê nebijîbûna / nebijiyabûna
ew ê bibijiyana ew ê nebijiyana ew ê bijîbûna / bijiyabûna ew ê nebijîbûna / nebijiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibije (tu) nebije
(hûn) bibijin (hûn) nebijin