Tewandin:biha kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire biha kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera biha kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek biha –k– biha –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive biha kirin biha nekirin biha kiribûn biha nekiribûn
Çêbiwar - Participle biha kirî biha nekirî biha kiribûyî biha nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez biha dikim ez biha nakim min biha kir min biha nekir
tu biha dikî tu biha na te biha kir te biha nekir
ew biha dike ew biha nake wê/wî biha kir wê/wî biha nekir
em biha dikin em biha nakin me biha kir me biha nekir
hûn biha dikin hûn biha nakin we biha kir we biha nekir
ew biha dikin ew biha nakin wan biha kir wan biha nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min biha dikir min biha nedikir min biha kiribû min biha nekiribû
te biha dikir te biha nedikir te biha kiribû te biha nekiribû
wê/wî biha dikir wê/wî biha nedikir wê/wî biha kiribû wê/wî biha nekiribû
me biha dikir me biha nedikir me biha kiribû me biha nekiribû
we biha dikir we biha nedikir we biha kiribû we biha nekiribû
wan biha dikir wan biha nedikir wan biha kiribû wan biha nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min biha kiriye min biha nekiriye min biha kiribûye min biha nekiribûye
te biha kiriye te biha nekiriye te biha kiribûye te biha nekiribûye
wê/wî biha kiriye wê/wî biha nekiriye wê/wî biha kiribûye wê/wî biha nekiribûye
me biha kiriye me biha nekiriye me biha kiribûye me biha nekiribûye
we biha kiriye we biha nekiriye we biha kiribûye we biha nekiribûye
wan biha kiriye wan biha nekiriye wan biha kiribûye wan biha nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biha bikim ez ê biha nekim min ê biha kiribe min ê biha nekiribe
tu ê biha bikî tu ê biha ne te yê biha kiribe te yê biha nekiribe
ew ê biha bike ew ê biha neke wê/wî yê biha kiribe wê/wî yê biha nekiribe
em ê biha bikin em ê biha nekin me yê biha kiribe me yê biha nekiribe
hûn ê biha bikin hûn ê biha nekin we yê biha kiribe we yê biha nekiribe
ew ê biha bikin ew ê biha nekin wan ê biha kiribe wan ê biha nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biha bikim (bila) ez biha nekim (bila) min biha kiribe (bila) min biha nekiribe
(bila) tu biha bikî (bila) tu biha ne (bila) te biha kiribe (bila) te biha nekiribe
(bila) ew biha bike (bila) ew biha neke (bila) wê/wî biha kiribe (bila) wê/wî biha nekiribe
(bila) em biha bikin (bila) em biha nekin (bila) me biha kiribe (bila) me biha nekiribe
(bila) hûn biha bikin (bila) hûn biha nekin (bila) we biha kiribe (bila) we biha nekiribe
(bila) ew biha bikin (bila) ew biha nekin (bila) wan biha kiribe (bila) wan biha nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min biha bikira (bila) min biha nekira (bila) min biha kiribûya (bila) min biha nekiribûya
(bila) te biha bikira (bila) te biha nekira (bila) te biha kiribûya (bila) te biha nekiribûya
(bila) wê/wî biha bikira (bila) wê/wî biha nekira (bila) wê/wî biha kiribûya (bila) wê/wî biha nekiribûya
(bila) me biha bikira (bila) me biha nekira (bila) me biha kiribûya (bila) me biha nekiribûya
(bila) we biha bikira (bila) we biha nekira (bila) we biha kiribûya (bila) we biha nekiribûya
(bila) wan biha bikira (bila) wan biha nekira (bila) wan biha kiribûya (bila) wan biha nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê biha bikira min ê biha nekira min ê biha kiribûya min ê biha nekiribûya
te yê biha bikira te yê biha nekira te yê biha kiribûya te yê biha nekiribûya
wê/wî yê biha bikira wê/wî yê biha nekira wê/wî yê biha kiribûya wê/wî yê biha nekiribûya
me yê biha bikira me yê biha nekira me yê biha kiribûya me yê biha nekiribûya
we yê biha bikira we yê biha nekira we yê biha kiribûya we yê biha nekiribûya
wan ê biha bikira wan ê biha nekira wan ê biha kiribûya wan ê biha nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biha bike (tu) biha neke
(hûn) biha bikin (hûn) biha nekin