Tewandin:bişkurandin

Ji Wîkîferheng
Here nagîvasyonê Here lêgerînê
1leftarrow.pngvegere bişkurandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bişkurandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –bişkurîn– –bişkurand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bişkurandin nebişkurandin bişkurandibûn nebişkurandibûn
Çêbiwar - Participle bişkurandî nebişkurandî bişkurandibûyî nebişkurandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibişkurînim ez nabişkurînim min bişkurand min nebişkurand
tu dibişkurînî tu nabişkurînî te bişkurand te nebişkurand
ew dibişkurîne ew nabişkurîne wê/wî bişkurand wê/wî nebişkurand
em dibişkurînin em nabişkurînin me bişkurand me nebişkurand
hûn dibişkurînin hûn nabişkurînin we bişkurand we nebişkurand
ew dibişkurînin ew nabişkurînin wan bişkurand wan nebişkurand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dibişkurand min nedibişkurand min bişkurandibû min nebişkurandibû
te dibişkurand te nedibişkurand te bişkurandibû te nebişkurandibû
wê/wî dibişkurand wê/wî nedibişkurand wê/wî bişkurandibû wê/wî nebişkurandibû
me dibişkurand me nedibişkurand me bişkurandibû me nebişkurandibû
we dibişkurand we nedibişkurand we bişkurandibû we nebişkurandibû
wan dibişkurand wan nedibişkurand wan bişkurandibû wan nebişkurandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bişkurandiye min nebişkurandiye min bişkurandibûye min nebişkurandibûye
te bişkurandiye te nebişkurandiye te bişkurandibûye te nebişkurandibûye
wê/wî bişkurandiye wê/wî nebişkurandiye wê/wî bişkurandibûye wê/wî nebişkurandibûye
me bişkurandiye me nebişkurandiye me bişkurandibûye me nebişkurandibûye
we bişkurandiye we nebişkurandiye we bişkurandibûye we nebişkurandibûye
wan bişkurandiye wan nebişkurandiye wan bişkurandibûye wan nebişkurandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibişkurînim ez ê nebişkurînim min ê bişkurandibe min ê nebişkurandibe
tu ê bibişkurînî tu ê nebişkurînî te yê bişkurandibe te nebişkurandibe
ew ê bibişkurîne ew ê nebişkurîne wê/wî yê bişkurandibe wê/wî nebişkurandibe
em ê bibişkurînin em ê nebişkurînin me yê bişkurandibe me nebişkurandibe
hûn ê bibişkurînin hûn ê nebişkurînin we yê bişkurandibe we nebişkurandibe
ew ê bibişkurînin ew ê nebişkurînin wan ê bişkurandibe wan ê nebişkurandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibişkurînim (bila) ez nebişkurînim (bila) min bişkurandibe (bila) min nebişkurandibe
(bila) tu bibişkurînî (bila) tu nebişkurînî (bila) te bişkurandibe (bila) te nebişkurandibe
(bila) ew bibişkurîne (bila) ew nebişkurîne (bila) wê/wî bişkurandibe (bila) wê/wî nebişkurandibe
(bila) em bibişkurînin (bila) em nebişkurînin (bila) me bişkurandibe (bila) me nebişkurandibe
(bila) hûn bibişkurînin (bila) hûn nebişkurînin (bila) we bişkurandibe (bila) we nebişkurandibe
(bila) ew bibişkurînin (bila) ew nebişkurînin (bila) wan bişkurandibe (bila) wan nebişkurandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bibişkuranda (bila) min nebişkuranda (bila) min bişkurandibûya (bila) min nebişkurandibûya
(bila) te bibişkuranda (bila) te nebişkuranda (bila) te bişkurandibûya (bila) te nebişkurandibûya
(bila) wê/wî bibişkuranda (bila) wê/wî nebişkuranda (bila) wê/wî bişkurandibûya (bila) wê/wî nebişkurandibûya
(bila) me bibişkuranda (bila) me nebişkuranda (bila) me bişkurandibûya (bila) me nebişkurandibûya
(bila) we bibişkuranda (bila) we nebişkuranda (bila) we bişkurandibûya (bila) we nebişkurandibûya
(bila) wan bibişkuranda (bila) wan nebişkuranda (bila) wan bişkurandibûya (bila) wan nebişkurandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bibişkuranda min ê nebişkuranda min ê bişkurandibûya min ê nebişkurandibûya
te yê bibişkuranda te nebişkuranda te yê bişkurandibûya te nebişkurandibûya
wê/wî yê bibişkuranda wê/wî nebişkuranda wê/wî yê bişkurandibûya wê/wî nebişkurandibûya
me yê bibişkuranda me nebişkuranda me yê bişkurandibûya me nebişkurandibûya
we yê bibişkuranda we nebişkuranda we yê bişkurandibûya we nebişkurandibûya
wan ê bibişkuranda wan ê nebişkuranda wan ê bişkurandibûya wan ê nebişkurandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibişkurîne (tu) nebişkurîne
(hûn) bibişkurînin (hûn) nebişkurînin