Tewandin:bişirandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere bişirandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bişirandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –bişirîn– –bişirand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bişirandin nebişirandin bişirandibûn nebişirandibûn
Çêbiwar - Participle bişirandî nebişirandî bişirandibûyî nebişirandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibişirînim ez nabişirînim min bişirand min nebişirand
tu dibişirînî tu nabişirînî te bişirand te nebişirand
ew dibişirîne ew nabişirîne wê/wî bişirand wê/wî nebişirand
em dibişirînin em nabişirînin me bişirand me nebişirand
hûn dibişirînin hûn nabişirînin we bişirand we nebişirand
ew dibişirînin ew nabişirînin wan bişirand wan nebişirand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dibişirand min nedibişirand min bişirandibû min nebişirandibû
te dibişirand te nedibişirand te bişirandibû te nebişirandibû
wê/wî dibişirand wê/wî nedibişirand wê/wî bişirandibû wê/wî nebişirandibû
me dibişirand me nedibişirand me bişirandibû me nebişirandibû
we dibişirand we nedibişirand we bişirandibû we nebişirandibû
wan dibişirand wan nedibişirand wan bişirandibû wan nebişirandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bişirandiye min nebişirandiye min bişirandibûye min nebişirandibûye
te bişirandiye te nebişirandiye te bişirandibûye te nebişirandibûye
wê/wî bişirandiye wê/wî nebişirandiye wê/wî bişirandibûye wê/wî nebişirandibûye
me bişirandiye me nebişirandiye me bişirandibûye me nebişirandibûye
we bişirandiye we nebişirandiye we bişirandibûye we nebişirandibûye
wan bişirandiye wan nebişirandiye wan bişirandibûye wan nebişirandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibişirînim ez ê nebişirînim min ê bişirandibe min ê nebişirandibe
tu ê bibişirînî tu ê nebişirînî te yê bişirandibe te nebişirandibe
ew ê bibişirîne ew ê nebişirîne wê/wî yê bişirandibe wê/wî nebişirandibe
em ê bibişirînin em ê nebişirînin me yê bişirandibe me nebişirandibe
hûn ê bibişirînin hûn ê nebişirînin we yê bişirandibe we nebişirandibe
ew ê bibişirînin ew ê nebişirînin wan ê bişirandibe wan ê nebişirandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibişirînim (bila) ez nebişirînim (bila) min bişirandibe (bila) min nebişirandibe
(bila) tu bibişirînî (bila) tu nebişirînî (bila) te bişirandibe (bila) te nebişirandibe
(bila) ew bibişirîne (bila) ew nebişirîne (bila) wê/wî bişirandibe (bila) wê/wî nebişirandibe
(bila) em bibişirînin (bila) em nebişirînin (bila) me bişirandibe (bila) me nebişirandibe
(bila) hûn bibişirînin (bila) hûn nebişirînin (bila) we bişirandibe (bila) we nebişirandibe
(bila) ew bibişirînin (bila) ew nebişirînin (bila) wan bişirandibe (bila) wan nebişirandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bibişiranda (bila) min nebişiranda (bila) min bişirandibûya (bila) min nebişirandibûya
(bila) te bibişiranda (bila) te nebişiranda (bila) te bişirandibûya (bila) te nebişirandibûya
(bila) wê/wî bibişiranda (bila) wê/wî nebişiranda (bila) wê/wî bişirandibûya (bila) wê/wî nebişirandibûya
(bila) me bibişiranda (bila) me nebişiranda (bila) me bişirandibûya (bila) me nebişirandibûya
(bila) we bibişiranda (bila) we nebişiranda (bila) we bişirandibûya (bila) we nebişirandibûya
(bila) wan bibişiranda (bila) wan nebişiranda (bila) wan bişirandibûya (bila) wan nebişirandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bibişiranda min ê nebişiranda min ê bişirandibûya min ê nebişirandibûya
te yê bibişiranda te nebişiranda te yê bişirandibûya te nebişirandibûya
wê/wî yê bibişiranda wê/wî nebişiranda wê/wî yê bişirandibûya wê/wî nebişirandibûya
me yê bibişiranda me nebişiranda me yê bişirandibûya me nebişirandibûya
we yê bibişiranda we nebişiranda we yê bişirandibûya we nebişirandibûya
wan ê bibişiranda wan ê nebişiranda wan ê bişirandibûya wan ê nebişirandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibişirîne (tu) nebişirîne
(hûn) bibişirînin (hûn) nebişirînin