Tewandin:bişirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere bişirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bişirîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –bişir– –bişirî– / –bişiriya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bişirîn nebişirîn bişirîbûn nebişirîbûn
Çêbiwar - Participle bişirî nebişirî bişirîbûyî nebişirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibişirim ez nabişirim ez bişirîm / bişiriyam ez nebişirîm / nebişiriyam
tu dibişirî tu nabişirî tu bişirî / bişiriyayî tu nebişirî / nebişiriyayî
ew dibişire ew nabişire ew bişirî / bişiriya ew nebişirî / nebişiriya
em dibişirin em nabişirin em bişirîn / bişiriyan em nebişirîn / nebişiriyan
hûn dibişirin hûn nabişirin hûn bişirîn / bişiriyan hûn nebişirîn / nebişiriyan
ew dibişirin ew nabişirin ew bişirîn / bişiriyan ew nebişirîn / nebişiriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibişiriyam ez nedibişiriyam ez bişirîbûm / bişiriyabûm ez nebişirîbûm / nebişiriyabûm
tu dibişiriyayî tu nedibişiriyayî tu bişirîbûyî / bişiriyabûyî tu nebişirîbûyî / nebişiriyabûyî
ew dibişiriya ew nedibişiriya ew bişirîbû / bişiriyabû ew nebişirîbû / nebişiriyabû
em dibişiriyan em nedibişiriyan em bişirîbûn / bişiriyabûn em nebişirîbûn / nebişiriyabûn
hûn dibişiriyan hûn nedibişiriyan hûn bişirîbûn / bişiriyabûn hûn nebişirîbûn / nebişiriyabûn
ew dibişiriyan ew nedibişiriyan ew bişirîbûn / bişiriyabûn ew nebişirîbûn / nebişiriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bişirîme / bişiriyame ez nebişirîme / nebişiriyame ez bişirîbûme / bişiriyabûme ez nebişirîbûme / nebişiriyabûme
tu bişiriyî / bişiriyayî tu nebişiriyî / nebişiriyayî tu bişirîbûyiye / bişiriyabûyiye tu nebişirîbûyiye / nebişiriyabûyiye
ew bişiriye / bişiriyaye ew nebişiriye / nebişiriyaye ew bişirîbûye / bişiriyabûye ew nebişirîbûye / nebişiriyabûye
em bişirîne / bişiriyane em nebişirîne / nebişiriyane em bişirîbûne / bişiriyabûne em nebişirîbûne / nebişiriyabûne
hûn bişirîne / bişiriyane hûn nebişirîne / nebişiriyane hûn bişirîbûne / bişiriyabûne hûn nebişirîbûne / nebişiriyabûne
ew bişirîne / bişiriyane ew nebişirîne / nebişiriyane ew bişirîbûne / bişiriyabûne ew nebişirîbûne / nebişiriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibişirim ez ê nebişirim ez ê bişirîbim / bişiriyabim ez ê nebişirîbim / nebişiriyabim
tu ê bibişirî tu ê nebişirî tu ê bişirîbî / bişiriyabî tu ê nebişirîbî / nebişiriyabî
ew ê bibişire ew ê nebişire ew ê bişirîbe / bişiriyabe ew ê nebişirîbe / nebişiriyabe
em ê bibişirin em ê nebişirin em ê bişirîbin / bişiriyabin em ê nebişirîbin / nebişiriyabin
hûn ê bibişirin hûn ê nebişirin hûn ê bişirîbin / bişiriyabin hûn ê nebişirîbin / nebişiriyabin
ew ê bibişirin ew ê nebişirin ew ê bişirîbin / bişiriyabin ew ê nebişirîbin / nebişiriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibişirim (bila) ez nebişirim (bila) ez bişirîbim / bişiriyabim (bila) ez nebişirîbim / nebişiriyabim
(bila) tu bibişirî (bila) tu nebişirî (bila) tu bişirîbî / bişiriyabî (bila) tu nebişirîbî / nebişiriyabî
(bila) ew bibişire (bila) ew nebişire (bila) ew bişirîbe / bişiriyabe (bila) ew nebişirîbe / nebişiriyabe
(bila) em bibişirin (bila) em nebişirin (bila) em bişirîbin / bişiriyabin (bila) em nebişirîbin / nebişiriyabin
(bila) hûn bibişirin (bila) hûn nebişirin (bila) hûn bişirîbin / bişiriyabin (bila) hûn nebişirîbin / nebişiriyabin
(bila) ew bibişirin (bila) ew nebişirin (bila) ew bişirîbin / bişiriyabin (bila) ew nebişirîbin / nebişiriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibişiriyama (bila) ez nebişiriyama (bila) ez bişirîbûma / bişiriyabûma (bila) ez nebişirîbûma / nebişiriyabûma
(bila) tu bibişiriyayî (bila) tu nebişiriyayî (bila) tu bişirîbûyayî / bişiriyabûyayî (bila) tu nebişirîbûyayî / nebişiriyabûyayî
(bila) ew bibişiriyaya (bila) ew nebişiriyaya (bila) ew bişirîbûya / bişiriyabûya (bila) ew nebişirîbûya / nebişiriyabûya
(bila) em bibişiriyana (bila) em nebişiriyana (bila) em bişirîbûna / bişiriyabûna (bila) em nebişirîbûna / nebişiriyabûna
(bila) hûn bibişiriyana (bila) hûn nebişiriyana (bila) hûn bişirîbûna / bişiriyabûna (bila) hûn nebişirîbûna / nebişiriyabûna
(bila) ew bibişiriyana (bila) ew nebişiriyana (bila) ew bişirîbûna / bişiriyabûna (bila) ew nebişirîbûna / nebişiriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibişiriyama ez ê nebişiriyama ez ê bişirîbûma / bişiriyabûma ez ê nebişirîbûma / nebişiriyabûma
tu ê bibişiriyayî tu ê nebişiriyayî tu ê bişirîbûyayî / bişiriyabûyayî tu ê nebişirîbûyayî / nebişiriyabûyayî
ew ê bibişiriyaya ew ê nebişiriyaya ew ê bişirîbûya / bişiriyabûya ew ê nebişirîbûya / nebişiriyabûya
em ê bibişiriyana em ê nebişiriyana em ê bişirîbûna / bişiriyabûna em ê nebişirîbûna / nebişiriyabûna
hûn ê bibişiriyana hûn ê nebişiriyana hûn ê bişirîbûna / bişiriyabûna hûn ê nebişirîbûna / nebişiriyabûna
ew ê bibişiriyana ew ê nebişiriyana ew ê bişirîbûna / bişiriyabûna ew ê nebişirîbûna / nebişiriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibişire (tu) nebişire
(hûn) bibişirin (hûn) nebişirin