Tewandin:bexş kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire bexş kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bexş kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek bexş –k– bexş –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bexş kirin bexş nekirin bexş kiribûn bexş nekiribûn
Çêbiwar - Participle bexş kirî bexş nekirî bexş kiribûyî bexş nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bexş dikim ez bexş nakim min bexş kir min bexş nekir
tu bexş dikî tu bexş na te bexş kir te bexş nekir
ew bexş dike ew bexş nake wê/wî bexş kir wê/wî bexş nekir
em bexş dikin em bexş nakin me bexş kir me bexş nekir
hûn bexş dikin hûn bexş nakin we bexş kir we bexş nekir
ew bexş dikin ew bexş nakin wan bexş kir wan bexş nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bexş dikir min bexş nedikir min bexş kiribû min bexş nekiribû
te bexş dikir te bexş nedikir te bexş kiribû te bexş nekiribû
wê/wî bexş dikir wê/wî bexş nedikir wê/wî bexş kiribû wê/wî bexş nekiribû
me bexş dikir me bexş nedikir me bexş kiribû me bexş nekiribû
we bexş dikir we bexş nedikir we bexş kiribû we bexş nekiribû
wan bexş dikir wan bexş nedikir wan bexş kiribû wan bexş nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bexş kiriye min bexş nekiriye min bexş kiribûye min bexş nekiribûye
te bexş kiriye te bexş nekiriye te bexş kiribûye te bexş nekiribûye
wê/wî bexş kiriye wê/wî bexş nekiriye wê/wî bexş kiribûye wê/wî bexş nekiribûye
me bexş kiriye me bexş nekiriye me bexş kiribûye me bexş nekiribûye
we bexş kiriye we bexş nekiriye we bexş kiribûye we bexş nekiribûye
wan bexş kiriye wan bexş nekiriye wan bexş kiribûye wan bexş nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bexş bikim ez ê bexş nekim min ê bexş kiribe min ê bexş nekiribe
tu ê bexş bikî tu ê bexş ne te yê bexş kiribe te yê bexş nekiribe
ew ê bexş bike ew ê bexş neke wê/wî yê bexş kiribe wê/wî yê bexş nekiribe
em ê bexş bikin em ê bexş nekin me yê bexş kiribe me yê bexş nekiribe
hûn ê bexş bikin hûn ê bexş nekin we yê bexş kiribe we yê bexş nekiribe
ew ê bexş bikin ew ê bexş nekin wan ê bexş kiribe wan ê bexş nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bexş bikim (bila) ez bexş nekim (bila) min bexş kiribe (bila) min bexş nekiribe
(bila) tu bexş bikî (bila) tu bexş ne (bila) te bexş kiribe (bila) te bexş nekiribe
(bila) ew bexş bike (bila) ew bexş neke (bila) wê/wî bexş kiribe (bila) wê/wî bexş nekiribe
(bila) em bexş bikin (bila) em bexş nekin (bila) me bexş kiribe (bila) me bexş nekiribe
(bila) hûn bexş bikin (bila) hûn bexş nekin (bila) we bexş kiribe (bila) we bexş nekiribe
(bila) ew bexş bikin (bila) ew bexş nekin (bila) wan bexş kiribe (bila) wan bexş nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bexş bikira (bila) min bexş nekira (bila) min bexş kiribûya (bila) min bexş nekiribûya
(bila) te bexş bikira (bila) te bexş nekira (bila) te bexş kiribûya (bila) te bexş nekiribûya
(bila) wê/wî bexş bikira (bila) wê/wî bexş nekira (bila) wê/wî bexş kiribûya (bila) wê/wî bexş nekiribûya
(bila) me bexş bikira (bila) me bexş nekira (bila) me bexş kiribûya (bila) me bexş nekiribûya
(bila) we bexş bikira (bila) we bexş nekira (bila) we bexş kiribûya (bila) we bexş nekiribûya
(bila) wan bexş bikira (bila) wan bexş nekira (bila) wan bexş kiribûya (bila) wan bexş nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bexş bikira min ê bexş nekira min ê bexş kiribûya min ê bexş nekiribûya
te yê bexş bikira te yê bexş nekira te yê bexş kiribûya te yê bexş nekiribûya
wê/wî yê bexş bikira wê/wî yê bexş nekira wê/wî yê bexş kiribûya wê/wî yê bexş nekiribûya
me yê bexş bikira me yê bexş nekira me yê bexş kiribûya me yê bexş nekiribûya
we yê bexş bikira we yê bexş nekira we yê bexş kiribûya we yê bexş nekiribûya
wan ê bexş bikira wan ê bexş nekira wan ê bexş kiribûya wan ê bexş nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bexş bike (tu) bexş neke
(hûn) bexş bikin (hûn) bexş nekin