Tewandin:betilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere betilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera betilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –betil– –betilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive betilîn nebetilîn betilîbûn nebetilîbûn
Çêbiwar - Participle betilî nebetilî betilîbûyî nebetilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibetilim ez nabetilim ez betilîm ez nebetilîm
tu dibetilî tu nabetilî tu betilî tu nebetilî
ew dibetile ew nabetile ew betilî ew nebetilî
em dibetilin em nabetilin em betilîn em nebetilîn
hûn dibetilin hûn nabetilin hûn betilîn hûn nebetilîn
ew dibetilin ew nabetilin ew betilîn ew nebetilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibetiliyam ez nedibetiliyam ez betilîbûm ez nebetilîbûm
tu dibetiliyayî tu nedibetiliyayî tu betilîbûyî tu nebetilîbûyî
ew dibetiliya ew nedibetiliya ew betilîbû ew nebetilîbû
em dibetiliyan em nedibetiliyan em betilîbûn em nebetilîbûn
hûn dibetiliyan hûn nedibetiliyan hûn betilîbûn hûn nebetilîbûn
ew dibetiliyan ew nedibetiliyan ew betilîbûn ew nebetilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez betilîme ez nebetilîme ez betilîbûme ez nebetilîbûme
tu betiliyî tu nebetiliyî tu betilîbûyiye tu nebetilîbûyiye
ew betiliye ew nebetiliye ew betilîbûye ew nebetilîbûye
em betilîne em nebetilîne em betilîbûne em nebetilîbûne
hûn betilîne hûn nebetilîne hûn betilîbûne hûn nebetilîbûne
ew betilîne ew nebetilîne ew betilîbûne ew nebetilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibetilim ez ê nebetilim ez ê betilîbim ez ê nebetilîbim
tu ê bibetilî tu ê nebetilî tu ê betilîbî tu ê nebetilîbî
ew ê bibetile ew ê nebetile ew ê betilîbe ew ê nebetilîbe
em ê bibetilin em ê nebetilin em ê betilîbin em ê nebetilîbin
hûn ê bibetilin hûn ê nebetilin hûn ê betilîbin hûn ê nebetilîbin
ew ê bibetilin ew ê nebetilin ew ê betilîbin ew ê nebetilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibetilim (bila) ez nebetilim (bila) ez betilîbim (bila) ez nebetilîbim
(bila) tu bibetilî (bila) tu nebetilî (bila) tu betilîbî (bila) tu nebetilîbî
(bila) ew bibetile (bila) ew nebetile (bila) ew betilîbe (bila) ew nebetilîbe
(bila) em bibetilin (bila) em nebetilin (bila) em betilîbin (bila) em nebetilîbin
(bila) hûn bibetilin (bila) hûn nebetilin (bila) hûn betilîbin (bila) hûn nebetilîbin
(bila) ew bibetilin (bila) ew nebetilin (bila) ew betilîbin (bila) ew nebetilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibetiliyama (bila) ez nebetiliyama (bila) ez betilîbûma (bila) ez nebetilîbûma
(bila) tu bibetiliyayî (bila) tu nebetiliyayî (bila) tu betilîbûyayî (bila) tu nebetilîbûyayî
(bila) ew bibetiliyaya (bila) ew nebetiliyaya (bila) ew betilîbûya (bila) ew nebetilîbûya
(bila) em bibetiliyana (bila) em nebetiliyana (bila) em betilîbûna (bila) em nebetilîbûna
(bila) hûn bibetiliyana (bila) hûn nebetiliyana (bila) hûn betilîbûna (bila) hûn nebetilîbûna
(bila) ew bibetiliyana (bila) ew nebetiliyana (bila) ew betilîbûna (bila) ew nebetilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibetiliyama ez ê nebetiliyama ez ê betilîbûma ez ê nebetilîbûma
tu ê bibetiliyayî tu ê nebetiliyayî tu ê betilîbûyayî tu ê nebetilîbûyayî
ew ê bibetiliyaya ew ê nebetiliyaya ew ê betilîbûya ew ê nebetilîbûya
em ê bibetiliyana em ê nebetiliyana em ê betilîbûna em ê nebetilîbûna
hûn ê bibetiliyana hûn ê nebetiliyana hûn ê betilîbûna hûn ê nebetilîbûna
ew ê bibetiliyana ew ê nebetiliyana ew ê betilîbûna ew ê nebetilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibetile (tu) nebetile
(hûn) bibetilin (hûn) nebetilin