Tewandin:belav kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere belav kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera belav kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh belav –k– belav –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive belav kirin belav nekirin belav kiribûn belav nekiribûn
Çêbiwar - Participle belav kirî belav nekirî belav kiribûyî belav nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez belav dikim ez belav nakim min belav kir min belav nekir
tu belav dikî tu belav na te belav kir te belav nekir
ew belav dike ew belav nake wê/wî belav kir wê/wî belav nekir
em belav dikin em belav nakin me belav kir me belav nekir
hûn belav dikin hûn belav nakin we belav kir we belav nekir
ew belav dikin ew belav nakin wan belav kir wan belav nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min belav dikir min belav nedikir min belav kiribû min belav nekiribû
te belav dikir te belav nedikir te belav kiribû te belav nekiribû
wê/wî belav dikir wê/wî belav nedikir wê/wî belav kiribû wê/wî belav nekiribû
me belav dikir me belav nedikir me belav kiribû me belav nekiribû
we belav dikir we belav nedikir we belav kiribû we belav nekiribû
wan belav dikir wan belav nedikir wan belav kiribû wan belav nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min belav kiriye min belav nekiriye min belav kiribûye min belav nekiribûye
te belav kiriye te belav nekiriye te belav kiribûye te belav nekiribûye
wê/wî belav kiriye wê/wî belav nekiriye wê/wî belav kiribûye wê/wî belav nekiribûye
me belav kiriye me belav nekiriye me belav kiribûye me belav nekiribûye
we belav kiriye we belav nekiriye we belav kiribûye we belav nekiribûye
wan belav kiriye wan belav nekiriye wan belav kiribûye wan belav nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê belav bikim ez ê belav nekim min ê belav kiribe min ê belav nekiribe
tu ê belav bikî tu ê belav ne te yê belav kiribe te yê belav nekiribe
ew ê belav bike ew ê belav neke wê/wî yê belav kiribe wê/wî yê belav nekiribe
em ê belav bikin em ê belav nekin me yê belav kiribe me yê belav nekiribe
hûn ê belav bikin hûn ê belav nekin we yê belav kiribe we yê belav nekiribe
ew ê belav bikin ew ê belav nekin wan ê belav kiribe wan ê belav nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez belav bikim (bila) ez belav nekim (bila) min belav kiribe (bila) min belav nekiribe
(bila) tu belav bikî (bila) tu belav ne (bila) te belav kiribe (bila) te belav nekiribe
(bila) ew belav bike (bila) ew belav neke (bila) wê/wî belav kiribe (bila) wê/wî belav nekiribe
(bila) em belav bikin (bila) em belav nekin (bila) me belav kiribe (bila) me belav nekiribe
(bila) hûn belav bikin (bila) hûn belav nekin (bila) we belav kiribe (bila) we belav nekiribe
(bila) ew belav bikin (bila) ew belav nekin (bila) wan belav kiribe (bila) wan belav nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min belav bikira (bila) min belav nekira (bila) min belav kiribûya (bila) min belav nekiribûya
(bila) te belav bikira (bila) te belav nekira (bila) te belav kiribûya (bila) te belav nekiribûya
(bila) wê/wî belav bikira (bila) wê/wî belav nekira (bila) wê/wî belav kiribûya (bila) wê/wî belav nekiribûya
(bila) me belav bikira (bila) me belav nekira (bila) me belav kiribûya (bila) me belav nekiribûya
(bila) we belav bikira (bila) we belav nekira (bila) we belav kiribûya (bila) we belav nekiribûya
(bila) wan belav bikira (bila) wan belav nekira (bila) wan belav kiribûya (bila) wan belav nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê belav bikira min ê belav nekira min ê belav kiribûya min ê belav nekiribûya
te yê belav bikira te yê belav nekira te yê belav kiribûya te yê belav nekiribûya
wê/wî yê belav bikira wê/wî yê belav nekira wê/wî yê belav kiribûya wê/wî yê belav nekiribûya
me yê belav bikira me yê belav nekira me yê belav kiribûya me yê belav nekiribûya
we yê belav bikira we yê belav nekira we yê belav kiribûya we yê belav nekiribûya
wan ê belav bikira wan ê belav nekira wan ê belav kiribûya wan ê belav nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) belav bike (tu) belav neke
(hûn) belav bikin (hûn) belav nekin