Tewandin:behs kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera behs kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh behs –k– behs –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive behs kirin behs nekirin behs kiribûn behs nekiribûn
Çêbiwar - Participle behs kirî behs nekirî behs kiribûyî behs nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez behs dikim ez behs nakim min behs kir min behs nekir
tu behs dikî tu behs na te behs kir te behs nekir
ew behs dike ew behs nake wê/wî behs kir wê/wî behs nekir
em behs dikin em behs nakin me behs kir me behs nekir
hûn behs dikin hûn behs nakin we behs kir we behs nekir
ew behs dikin ew behs nakin wan behs kir wan behs nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min behs dikir min behs nedikir min behs kiribû min behs nekiribû
te behs dikir te behs nedikir te behs kiribû te behs nekiribû
wê/wî behs dikir wê/wî behs nedikir wê/wî behs kiribû wê/wî behs nekiribû
me behs dikir me behs nedikir me behs kiribû me behs nekiribû
we behs dikir we behs nedikir we behs kiribû we behs nekiribû
wan behs dikir wan behs nedikir wan behs kiribû wan behs nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min behs kiriye min behs nekiriye min behs kiribûye min behs nekiribûye
te behs kiriye te behs nekiriye te behs kiribûye te behs nekiribûye
wê/wî behs kiriye wê/wî behs nekiriye wê/wî behs kiribûye wê/wî behs nekiribûye
me behs kiriye me behs nekiriye me behs kiribûye me behs nekiribûye
we behs kiriye we behs nekiriye we behs kiribûye we behs nekiribûye
wan behs kiriye wan behs nekiriye wan behs kiribûye wan behs nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê behs bikim ez ê behs nekim min ê behs kiribe min ê behs nekiribe
tu ê behs bikî tu ê behs ne te yê behs kiribe te yê behs nekiribe
ew ê behs bike ew ê behs neke wê/wî yê behs kiribe wê/wî yê behs nekiribe
em ê behs bikin em ê behs nekin me yê behs kiribe me yê behs nekiribe
hûn ê behs bikin hûn ê behs nekin we yê behs kiribe we yê behs nekiribe
ew ê behs bikin ew ê behs nekin wan ê behs kiribe wan ê behs nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez behs bikim (bila) ez behs nekim (bila) min behs kiribe (bila) min behs nekiribe
(bila) tu behs bikî (bila) tu behs ne (bila) te behs kiribe (bila) te behs nekiribe
(bila) ew behs bike (bila) ew behs neke (bila) wê/wî behs kiribe (bila) wê/wî behs nekiribe
(bila) em behs bikin (bila) em behs nekin (bila) me behs kiribe (bila) me behs nekiribe
(bila) hûn behs bikin (bila) hûn behs nekin (bila) we behs kiribe (bila) we behs nekiribe
(bila) ew behs bikin (bila) ew behs nekin (bila) wan behs kiribe (bila) wan behs nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min behs bikira (bila) min behs nekira (bila) min behs kiribûya (bila) min behs nekiribûya
(bila) te behs bikira (bila) te behs nekira (bila) te behs kiribûya (bila) te behs nekiribûya
(bila) wê/wî behs bikira (bila) wê/wî behs nekira (bila) wê/wî behs kiribûya (bila) wê/wî behs nekiribûya
(bila) me behs bikira (bila) me behs nekira (bila) me behs kiribûya (bila) me behs nekiribûya
(bila) we behs bikira (bila) we behs nekira (bila) we behs kiribûya (bila) we behs nekiribûya
(bila) wan behs bikira (bila) wan behs nekira (bila) wan behs kiribûya (bila) wan behs nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê behs bikira min ê behs nekira min ê behs kiribûya min ê behs nekiribûya
te yê behs bikira te yê behs nekira te yê behs kiribûya te yê behs nekiribûya
wê/wî yê behs bikira wê/wî yê behs nekira wê/wî yê behs kiribûya wê/wî yê behs nekiribûya
me yê behs bikira me yê behs nekira me yê behs kiribûya me yê behs nekiribûya
we yê behs bikira we yê behs nekira we yê behs kiribûya we yê behs nekiribûya
wan ê behs bikira wan ê behs nekira wan ê behs kiribûya wan ê behs nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) behs bike (tu) behs neke
(hûn) behs bikin (hûn) behs nekin