Tewandin:bawişkîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere bawişkîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bawişkîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –bawişk– –bawişkî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bawişkîn nebawişkîn bawişkîbûn nebawişkîbûn
Çêbiwar - Participle bawişkî nebawişkî bawişkîbûyî nebawişkîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibawişkim ez nibawişkim ez bawişkîm ez nebawişkîm
tu dibawişkî tu nibawişkî tu bawişkî tu nebawişkî
ew dibawişke ew nibawişke ew bawişkî ew nebawişkî
em dibawişkin em nibawişkin em bawişkîn em nebawişkîn
hûn dibawişkin hûn nibawişkin hûn bawişkîn hûn nebawişkîn
ew dibawişkin ew nibawişkin ew bawişkîn ew nebawişkîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibawişkiyam ez nedibawişkiyam ez bawişkîbûm ez nebawişkîbûm
tu dibawişkiyayî tu nedibawişkiyayî tu bawişkîbûyî tu nebawişkîbûyî
ew dibawişkiya ew nedibawişkiya ew bawişkîbû ew nebawişkîbû
em dibawişkiyan em nedibawişkiyan em bawişkîbûn em nebawişkîbûn
hûn dibawişkiyan hûn nedibawişkiyan hûn bawişkîbûn hûn nebawişkîbûn
ew dibawişkiyan ew nedibawişkiyan ew bawişkîbûn ew nebawişkîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bawişkîme ez nebawişkîme ez bawişkîbûme ez nebawişkîbûme
tu bawişkiyî tu nebawişkiyî tu bawişkîbûyiye tu nebawişkîbûyiye
ew bawişkiye ew nebawişkiye ew bawişkîbûye ew nebawişkîbûye
em bawişkîne em nebawişkîne em bawişkîbûne em nebawişkîbûne
hûn bawişkîne hûn nebawişkîne hûn bawişkîbûne hûn nebawişkîbûne
ew bawişkîne ew nebawişkîne ew bawişkîbûne ew nebawişkîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibawişkim ez ê nebawişkim ez ê bawişkîbim ez ê nebawişkîbim
tu ê bibawişkî tu ê nebawişkî tu ê bawişkîbî tu ê nebawişkîbî
ew ê bibawişke ew ê nebawişke ew ê bawişkîbe ew ê nebawişkîbe
em ê bibawişkin em ê nebawişkin em ê bawişkîbin em ê nebawişkîbin
hûn ê bibawişkin hûn ê nebawişkin hûn ê bawişkîbin hûn ê nebawişkîbin
ew ê bibawişkin ew ê nebawişkin ew ê bawişkîbin ew ê nebawişkîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibawişkim (bila) ez nebawişkim (bila) ez bawişkîbim (bila) ez nebawişkîbim
(bila) tu bibawişkî (bila) tu nebawişkî (bila) tu bawişkîbî (bila) tu nebawişkîbî
(bila) ew bibawişke (bila) ew nebawişke (bila) ew bawişkîbe (bila) ew nebawişkîbe
(bila) em bibawişkin (bila) em nebawişkin (bila) em bawişkîbin (bila) em nebawişkîbin
(bila) hûn bibawişkin (bila) hûn nebawişkin (bila) hûn bawişkîbin (bila) hûn nebawişkîbin
(bila) ew bibawişkin (bila) ew nebawişkin (bila) ew bawişkîbin (bila) ew nebawişkîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibawişkiyama (bila) ez nebawişkiyama (bila) ez bawişkîbûma (bila) ez nebawişkîbûma
(bila) tu bibawişkiyayî (bila) tu nebawişkiyayî (bila) tu bawişkîbûyayî (bila) tu nebawişkîbûyayî
(bila) ew bibawişkiyaya (bila) ew nebawişkiyaya (bila) ew bawişkîbûya (bila) ew nebawişkîbûya
(bila) em bibawişkiyana (bila) em nebawişkiyana (bila) em bawişkîbûna (bila) em nebawişkîbûna
(bila) hûn bibawişkiyana (bila) hûn nebawişkiyana (bila) hûn bawişkîbûna (bila) hûn nebawişkîbûna
(bila) ew bibawişkiyana (bila) ew nebawişkiyana (bila) ew bawişkîbûna (bila) ew nebawişkîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibawişkiyama ez ê nebawişkiyama ez ê bawişkîbûma ez ê nebawişkîbûma
tu ê bibawişkiyayî tu ê nebawişkiyayî tu ê bawişkîbûyayî tu ê nebawişkîbûyayî
ew ê bibawişkiyaya ew ê nebawişkiyaya ew ê bawişkîbûya ew ê nebawişkîbûya
em ê bibawişkiyana em ê nebawişkiyana em ê bawişkîbûna em ê nebawişkîbûna
hûn ê bibawişkiyana hûn ê nebawişkiyana hûn ê bawişkîbûna hûn ê nebawişkîbûna
ew ê bibawişkiyana ew ê nebawişkiyana ew ê bawişkîbûna ew ê nebawişkîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibawişke (tu) nebawişke
(hûn) bibawişkin (hûn) nebawişkin