Tewandin:bavtî kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bavtî kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh bavtî –k– bavtî –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bavtî kirin bavtî nekirin bavtî kiribûn bavtî nekiribûn
Çêbiwar - Participle bavtî kirî bavtî nekirî bavtî kiribûyî bavtî nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bavtî dikim ez bavtî nakim min bavtî kir min bavtî nekir
tu bavtî dikî tu bavtî na te bavtî kir te bavtî nekir
ew bavtî dike ew bavtî nake wê/wî bavtî kir wê/wî bavtî nekir
em bavtî dikin em bavtî nakin me bavtî kir me bavtî nekir
hûn bavtî dikin hûn bavtî nakin we bavtî kir we bavtî nekir
ew bavtî dikin ew bavtî nakin wan bavtî kir wan bavtî nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bavtî dikir min bavtî nedikir min bavtî kiribû min bavtî nekiribû
te bavtî dikir te bavtî nedikir te bavtî kiribû te bavtî nekiribû
wê/wî bavtî dikir wê/wî bavtî nedikir wê/wî bavtî kiribû wê/wî bavtî nekiribû
me bavtî dikir me bavtî nedikir me bavtî kiribû me bavtî nekiribû
we bavtî dikir we bavtî nedikir we bavtî kiribû we bavtî nekiribû
wan bavtî dikir wan bavtî nedikir wan bavtî kiribû wan bavtî nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bavtî kiriye min bavtî nekiriye min bavtî kiribûye min bavtî nekiribûye
te bavtî kiriye te bavtî nekiriye te bavtî kiribûye te bavtî nekiribûye
wê/wî bavtî kiriye wê/wî bavtî nekiriye wê/wî bavtî kiribûye wê/wî bavtî nekiribûye
me bavtî kiriye me bavtî nekiriye me bavtî kiribûye me bavtî nekiribûye
we bavtî kiriye we bavtî nekiriye we bavtî kiribûye we bavtî nekiribûye
wan bavtî kiriye wan bavtî nekiriye wan bavtî kiribûye wan bavtî nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bavtî bikim ez ê bavtî nekim min ê bavtî kiribe min ê bavtî nekiribe
tu ê bavtî bikî tu ê bavtî ne te yê bavtî kiribe te yê bavtî nekiribe
ew ê bavtî bike ew ê bavtî neke wê/wî yê bavtî kiribe wê/wî yê bavtî nekiribe
em ê bavtî bikin em ê bavtî nekin me yê bavtî kiribe me yê bavtî nekiribe
hûn ê bavtî bikin hûn ê bavtî nekin we yê bavtî kiribe we yê bavtî nekiribe
ew ê bavtî bikin ew ê bavtî nekin wan ê bavtî kiribe wan ê bavtî nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bavtî bikim (bila) ez bavtî nekim (bila) min bavtî kiribe (bila) min bavtî nekiribe
(bila) tu bavtî bikî (bila) tu bavtî ne (bila) te bavtî kiribe (bila) te bavtî nekiribe
(bila) ew bavtî bike (bila) ew bavtî neke (bila) wê/wî bavtî kiribe (bila) wê/wî bavtî nekiribe
(bila) em bavtî bikin (bila) em bavtî nekin (bila) me bavtî kiribe (bila) me bavtî nekiribe
(bila) hûn bavtî bikin (bila) hûn bavtî nekin (bila) we bavtî kiribe (bila) we bavtî nekiribe
(bila) ew bavtî bikin (bila) ew bavtî nekin (bila) wan bavtî kiribe (bila) wan bavtî nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bavtî bikira (bila) min bavtî nekira (bila) min bavtî kiribûya (bila) min bavtî nekiribûya
(bila) te bavtî bikira (bila) te bavtî nekira (bila) te bavtî kiribûya (bila) te bavtî nekiribûya
(bila) wê/wî bavtî bikira (bila) wê/wî bavtî nekira (bila) wê/wî bavtî kiribûya (bila) wê/wî bavtî nekiribûya
(bila) me bavtî bikira (bila) me bavtî nekira (bila) me bavtî kiribûya (bila) me bavtî nekiribûya
(bila) we bavtî bikira (bila) we bavtî nekira (bila) we bavtî kiribûya (bila) we bavtî nekiribûya
(bila) wan bavtî bikira (bila) wan bavtî nekira (bila) wan bavtî kiribûya (bila) wan bavtî nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bavtî bikira min ê bavtî nekira min ê bavtî kiribûya min ê bavtî nekiribûya
te yê bavtî bikira te yê bavtî nekira te yê bavtî kiribûya te yê bavtî nekiribûya
wê/wî yê bavtî bikira wê/wî yê bavtî nekira wê/wî yê bavtî kiribûya wê/wî yê bavtî nekiribûya
me yê bavtî bikira me yê bavtî nekira me yê bavtî kiribûya me yê bavtî nekiribûya
we yê bavtî bikira we yê bavtî nekira we yê bavtî kiribûya we yê bavtî nekiribûya
wan ê bavtî bikira wan ê bavtî nekira wan ê bavtî kiribûya wan ê bavtî nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bavtî bike (tu) bavtî neke
(hûn) bavtî bikin (hûn) bavtî nekin