Tewandin:barandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere barandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera barandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –barîn– –barand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive barandin nebarandin barandibûn nebarandibûn
Çêbiwar - Participle barandî nebarandî barandibûyî nebarandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibarînim ez nibarînim min barand min nebarand
tu dibarînî tu nibarînî te barand te nebarand
ew dibarîne ew nibarîne wê/wî barand wê/wî nebarand
em dibarînin em nibarînin me barand me nebarand
hûn dibarînin hûn nibarînin we barand we nebarand
ew dibarînin ew nibarînin wan barand wan nebarand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dibarand min nedibarand min barandibû min nebarandibû
te dibarand te nedibarand te barandibû te nebarandibû
wê/wî dibarand wê/wî nedibarand wê/wî barandibû wê/wî nebarandibû
me dibarand me nedibarand me barandibû me nebarandibû
we dibarand we nedibarand we barandibû we nebarandibû
wan dibarand wan nedibarand wan barandibû wan nebarandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min barandiye min nebarandiye min barandibûye min nebarandibûye
te barandiye te nebarandiye te barandibûye te nebarandibûye
wê/wî barandiye wê/wî nebarandiye wê/wî barandibûye wê/wî nebarandibûye
me barandiye me nebarandiye me barandibûye me nebarandibûye
we barandiye we nebarandiye we barandibûye we nebarandibûye
wan barandiye wan nebarandiye wan barandibûye wan nebarandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibarînim ez ê nebarînim min ê barandibe min ê nebarandibe
tu ê bibarînî tu ê nebarînî te yê barandibe te nebarandibe
ew ê bibarîne ew ê nebarîne wê/wî yê barandibe wê/wî nebarandibe
em ê bibarînin em ê nebarînin me yê barandibe me nebarandibe
hûn ê bibarînin hûn ê nebarînin we yê barandibe we nebarandibe
ew ê bibarînin ew ê nebarînin wan ê barandibe wan ê nebarandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibarînim (bila) ez nebarînim (bila) min barandibe (bila) min nebarandibe
(bila) tu bibarînî (bila) tu nebarînî (bila) te barandibe (bila) te nebarandibe
(bila) ew bibarîne (bila) ew nebarîne (bila) wê/wî barandibe (bila) wê/wî nebarandibe
(bila) em bibarînin (bila) em nebarînin (bila) me barandibe (bila) me nebarandibe
(bila) hûn bibarînin (bila) hûn nebarînin (bila) we barandibe (bila) we nebarandibe
(bila) ew bibarînin (bila) ew nebarînin (bila) wan barandibe (bila) wan nebarandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bibaranda (bila) min nebaranda (bila) min barandibûya (bila) min nebarandibûya
(bila) te bibaranda (bila) te nebaranda (bila) te barandibûya (bila) te nebarandibûya
(bila) wê/wî bibaranda (bila) wê/wî nebaranda (bila) wê/wî barandibûya (bila) wê/wî nebarandibûya
(bila) me bibaranda (bila) me nebaranda (bila) me barandibûya (bila) me nebarandibûya
(bila) we bibaranda (bila) we nebaranda (bila) we barandibûya (bila) we nebarandibûya
(bila) wan bibaranda (bila) wan nebaranda (bila) wan barandibûya (bila) wan nebarandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bibaranda min ê nebaranda min ê barandibûya min ê nebarandibûya
te yê bibaranda te nebaranda te yê barandibûya te nebarandibûya
wê/wî yê bibaranda wê/wî nebaranda wê/wî yê barandibûya wê/wî nebarandibûya
me yê bibaranda me nebaranda me yê barandibûya me nebarandibûya
we yê bibaranda we nebaranda we yê barandibûya we nebarandibûya
wan ê bibaranda wan ê nebaranda wan ê barandibûya wan ê nebarandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibarîne (tu) nebarîne
(hûn) bibarînin (hûn) nebarînin

Binêre