Tewandin:axivîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere axivîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera axivîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –axiv– –axivî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive axivîn naxivîn axivîbûn naxivîbûn
Çêbiwar - Participle axivî naxivî axivîbûyî naxivîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diaxivim ez naxivim ez axivîm ez naxivîm
tu diaxivî tu naxivî tu axivî tu naxivî
ew diaxive ew naxive ew axivî ew naxivî
em diaxivin em naxivin em axivîn em naxivîn
hûn diaxivin hûn naxivin hûn axivîn hûn naxivîn
ew diaxivin ew naxivin ew axivîn ew naxivîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diaxiviyam ez nediaxiviyam ez axivîbûm ez naxivîbûm
tu diaxiviyayî tu nediaxiviyayî tu axivîbûyî tu naxivîbûyî
ew diaxiviya ew nediaxiviya ew axivîbû ew naxivîbû
em diaxiviyan em nediaxiviyan em axivîbûn em naxivîbûn
hûn diaxiviyan hûn nediaxiviyan hûn axivîbûn hûn naxivîbûn
ew diaxiviyan ew nediaxiviyan ew axivîbûn ew naxivîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez axivîme ez naxivîme ez axivîbûme ez naxivîbûme
tu axiviyî tu naxiviyî tu axivîbûyiye tu naxivîbûyiye
ew axiviye ew naxiviye ew axivîbûye ew naxivîbûye
em axivîne em naxivîne em axivîbûne em naxivîbûne
hûn axivîne hûn naxivîne hûn axivîbûne hûn naxivîbûne
ew axivîne ew naxivîne ew axivîbûne ew naxivîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biaxivim ez ê naxivim ez ê axivîbim ez ê naxivîbim
tu ê biaxivî tu ê naxivî tu ê axivîbî tu ê naxivîbî
ew ê biaxive ew ê naxive ew ê axivîbe ew ê naxivîbe
em ê biaxivin em ê naxivin em ê axivîbin em ê naxivîbin
hûn ê biaxivin hûn ê naxivin hûn ê axivîbin hûn ê naxivîbin
ew ê biaxivin ew ê naxivin ew ê axivîbin ew ê naxivîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biaxivim (bila) ez naxivim (bila) ez axivîbim (bila) ez naxivîbim
(bila) tu biaxivî (bila) tu naxivî (bila) tu axivîbî (bila) tu naxivîbî
(bila) ew biaxive (bila) ew naxive (bila) ew axivîbe (bila) ew naxivîbe
(bila) em biaxivin (bila) em naxivin (bila) em axivîbin (bila) em naxivîbin
(bila) hûn biaxivin (bila) hûn naxivin (bila) hûn axivîbin (bila) hûn naxivîbin
(bila) ew biaxivin (bila) ew naxivin (bila) ew axivîbin (bila) ew naxivîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biaxiviyama (bila) ez naxiviyama (bila) ez axivîbûma (bila) ez naxivîbûma
(bila) tu biaxiviyayî (bila) tu naxiviyayî (bila) tu axivîbûyayî (bila) tu naxivîbûyayî
(bila) ew biaxiviyaya (bila) ew naxiviyaya (bila) ew axivîbûya (bila) ew naxivîbûya
(bila) em biaxiviyana (bila) em naxiviyana (bila) em axivîbûna (bila) em naxivîbûna
(bila) hûn biaxiviyana (bila) hûn naxiviyana (bila) hûn axivîbûna (bila) hûn naxivîbûna
(bila) ew biaxiviyana (bila) ew naxiviyana (bila) ew axivîbûna (bila) ew naxivîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biaxiviyama ez ê naxiviyama ez ê axivîbûma ez ê naxivîbûma
tu ê biaxiviyayî tu ê naxiviyayî tu ê axivîbûyayî tu ê naxivîbûyayî
ew ê biaxiviyaya ew ê naxiviyaya ew ê axivîbûya ew ê naxivîbûya
em ê biaxiviyana em ê naxiviyana em ê axivîbûna em ê naxivîbûna
hûn ê biaxiviyana hûn ê naxiviyana hûn ê axivîbûna hûn ê naxivîbûna
ew ê biaxiviyana ew ê naxiviyana ew ê axivîbûna ew ê naxivîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biaxive (tu) naxive
(hûn) biaxivin (hûn) naxivin