Tewandin:awîte kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire awîte kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera awîte kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek awîte –k– awîte –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive awîte kirin awîte nekirin awîte kiribûn awîte nekiribûn
Çêbiwar - Participle awîte kirî awîte nekirî awîte kiribûyî awîte nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez awîte dikim ez awîte nakim min awîte kir min awîte nekir
tu awîte dikî tu awîte na te awîte kir te awîte nekir
ew awîte dike ew awîte nake wê/wî awîte kir wê/wî awîte nekir
em awîte dikin em awîte nakin me awîte kir me awîte nekir
hûn awîte dikin hûn awîte nakin we awîte kir we awîte nekir
ew awîte dikin ew awîte nakin wan awîte kir wan awîte nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min awîte dikir min awîte nedikir min awîte kiribû min awîte nekiribû
te awîte dikir te awîte nedikir te awîte kiribû te awîte nekiribû
wê/wî awîte dikir wê/wî awîte nedikir wê/wî awîte kiribû wê/wî awîte nekiribû
me awîte dikir me awîte nedikir me awîte kiribû me awîte nekiribû
we awîte dikir we awîte nedikir we awîte kiribû we awîte nekiribû
wan awîte dikir wan awîte nedikir wan awîte kiribû wan awîte nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min awîte kiriye min awîte nekiriye min awîte kiribûye min awîte nekiribûye
te awîte kiriye te awîte nekiriye te awîte kiribûye te awîte nekiribûye
wê/wî awîte kiriye wê/wî awîte nekiriye wê/wî awîte kiribûye wê/wî awîte nekiribûye
me awîte kiriye me awîte nekiriye me awîte kiribûye me awîte nekiribûye
we awîte kiriye we awîte nekiriye we awîte kiribûye we awîte nekiribûye
wan awîte kiriye wan awîte nekiriye wan awîte kiribûye wan awîte nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê awîte bikim ez ê awîte nekim min ê awîte kiribe min ê awîte nekiribe
tu ê awîte bikî tu ê awîte ne te yê awîte kiribe te yê awîte nekiribe
ew ê awîte bike ew ê awîte neke wê/wî yê awîte kiribe wê/wî yê awîte nekiribe
em ê awîte bikin em ê awîte nekin me yê awîte kiribe me yê awîte nekiribe
hûn ê awîte bikin hûn ê awîte nekin we yê awîte kiribe we yê awîte nekiribe
ew ê awîte bikin ew ê awîte nekin wan ê awîte kiribe wan ê awîte nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez awîte bikim (bila) ez awîte nekim (bila) min awîte kiribe (bila) min awîte nekiribe
(bila) tu awîte bikî (bila) tu awîte ne (bila) te awîte kiribe (bila) te awîte nekiribe
(bila) ew awîte bike (bila) ew awîte neke (bila) wê/wî awîte kiribe (bila) wê/wî awîte nekiribe
(bila) em awîte bikin (bila) em awîte nekin (bila) me awîte kiribe (bila) me awîte nekiribe
(bila) hûn awîte bikin (bila) hûn awîte nekin (bila) we awîte kiribe (bila) we awîte nekiribe
(bila) ew awîte bikin (bila) ew awîte nekin (bila) wan awîte kiribe (bila) wan awîte nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min awîte bikira (bila) min awîte nekira (bila) min awîte kiribûya (bila) min awîte nekiribûya
(bila) te awîte bikira (bila) te awîte nekira (bila) te awîte kiribûya (bila) te awîte nekiribûya
(bila) wê/wî awîte bikira (bila) wê/wî awîte nekira (bila) wê/wî awîte kiribûya (bila) wê/wî awîte nekiribûya
(bila) me awîte bikira (bila) me awîte nekira (bila) me awîte kiribûya (bila) me awîte nekiribûya
(bila) we awîte bikira (bila) we awîte nekira (bila) we awîte kiribûya (bila) we awîte nekiribûya
(bila) wan awîte bikira (bila) wan awîte nekira (bila) wan awîte kiribûya (bila) wan awîte nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê awîte bikira min ê awîte nekira min ê awîte kiribûya min ê awîte nekiribûya
te yê awîte bikira te yê awîte nekira te yê awîte kiribûya te yê awîte nekiribûya
wê/wî yê awîte bikira wê/wî yê awîte nekira wê/wî yê awîte kiribûya wê/wî yê awîte nekiribûya
me yê awîte bikira me yê awîte nekira me yê awîte kiribûya me yê awîte nekiribûya
we yê awîte bikira we yê awîte nekira we yê awîte kiribûya we yê awîte nekiribûya
wan ê awîte bikira wan ê awîte nekira wan ê awîte kiribûya wan ê awîte nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) awîte bike (tu) awîte neke
(hûn) awîte bikin (hûn) awîte nekin