Tewandin:avî kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera avî kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh avî –k– avî –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive avî kirin avî nekirin avî kiribûn avî nekiribûn
Çêbiwar - Participle avî kirî avî nekirî avî kiribûyî avî nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez avî dikim ez avî nakim min avî kir min avî nekir
tu avî dikî tu avî na te avî kir te avî nekir
ew avî dike ew avî nake wê/wî avî kir wê/wî avî nekir
em avî dikin em avî nakin me avî kir me avî nekir
hûn avî dikin hûn avî nakin we avî kir we avî nekir
ew avî dikin ew avî nakin wan avî kir wan avî nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min avî dikir min avî nedikir min avî kiribû min avî nekiribû
te avî dikir te avî nedikir te avî kiribû te avî nekiribû
wê/wî avî dikir wê/wî avî nedikir wê/wî avî kiribû wê/wî avî nekiribû
me avî dikir me avî nedikir me avî kiribû me avî nekiribû
we avî dikir we avî nedikir we avî kiribû we avî nekiribû
wan avî dikir wan avî nedikir wan avî kiribû wan avî nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min avî kiriye min avî nekiriye min avî kiribûye min avî nekiribûye
te avî kiriye te avî nekiriye te avî kiribûye te avî nekiribûye
wê/wî avî kiriye wê/wî avî nekiriye wê/wî avî kiribûye wê/wî avî nekiribûye
me avî kiriye me avî nekiriye me avî kiribûye me avî nekiribûye
we avî kiriye we avî nekiriye we avî kiribûye we avî nekiribûye
wan avî kiriye wan avî nekiriye wan avî kiribûye wan avî nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê avî bikim ez ê avî nekim min ê avî kiribe min ê avî nekiribe
tu ê avî bikî tu ê avî ne te yê avî kiribe te yê avî nekiribe
ew ê avî bike ew ê avî neke wê/wî yê avî kiribe wê/wî yê avî nekiribe
em ê avî bikin em ê avî nekin me yê avî kiribe me yê avî nekiribe
hûn ê avî bikin hûn ê avî nekin we yê avî kiribe we yê avî nekiribe
ew ê avî bikin ew ê avî nekin wan ê avî kiribe wan ê avî nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez avî bikim (bila) ez avî nekim (bila) min avî kiribe (bila) min avî nekiribe
(bila) tu avî bikî (bila) tu avî ne (bila) te avî kiribe (bila) te avî nekiribe
(bila) ew avî bike (bila) ew avî neke (bila) wê/wî avî kiribe (bila) wê/wî avî nekiribe
(bila) em avî bikin (bila) em avî nekin (bila) me avî kiribe (bila) me avî nekiribe
(bila) hûn avî bikin (bila) hûn avî nekin (bila) we avî kiribe (bila) we avî nekiribe
(bila) ew avî bikin (bila) ew avî nekin (bila) wan avî kiribe (bila) wan avî nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min avî bikira (bila) min avî nekira (bila) min avî kiribûya (bila) min avî nekiribûya
(bila) te avî bikira (bila) te avî nekira (bila) te avî kiribûya (bila) te avî nekiribûya
(bila) wê/wî avî bikira (bila) wê/wî avî nekira (bila) wê/wî avî kiribûya (bila) wê/wî avî nekiribûya
(bila) me avî bikira (bila) me avî nekira (bila) me avî kiribûya (bila) me avî nekiribûya
(bila) we avî bikira (bila) we avî nekira (bila) we avî kiribûya (bila) we avî nekiribûya
(bila) wan avî bikira (bila) wan avî nekira (bila) wan avî kiribûya (bila) wan avî nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê avî bikira min ê avî nekira min ê avî kiribûya min ê avî nekiribûya
te yê avî bikira te yê avî nekira te yê avî kiribûya te yê avî nekiribûya
wê/wî yê avî bikira wê/wî yê avî nekira wê/wî yê avî kiribûya wê/wî yê avî nekiribûya
me yê avî bikira me yê avî nekira me yê avî kiribûya me yê avî nekiribûya
we yê avî bikira we yê avî nekira we yê avî kiribûya we yê avî nekiribûya
wan ê avî bikira wan ê avî nekira wan ê avî kiribûya wan ê avî nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) avî bike (tu) avî neke
(hûn) avî bikin (hûn) avî nekin