Tewandin:apîtî kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera apîtî kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek apîtî –k– apîtî –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive apîtî kirin apîtî nekirin apîtî kiribûn apîtî nekiribûn
Çêbiwar - Participle apîtî kirî apîtî nekirî apîtî kiribûyî apîtî nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez apîtî dikim ez apîtî nakim min apîtî kir min apîtî nekir
tu apîtî dikî tu apîtî na te apîtî kir te apîtî nekir
ew apîtî dike ew apîtî nake wê/wî apîtî kir wê/wî apîtî nekir
em apîtî dikin em apîtî nakin me apîtî kir me apîtî nekir
hûn apîtî dikin hûn apîtî nakin we apîtî kir we apîtî nekir
ew apîtî dikin ew apîtî nakin wan apîtî kir wan apîtî nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min apîtî dikir min apîtî nedikir min apîtî kiribû min apîtî nekiribû
te apîtî dikir te apîtî nedikir te apîtî kiribû te apîtî nekiribû
wê/wî apîtî dikir wê/wî apîtî nedikir wê/wî apîtî kiribû wê/wî apîtî nekiribû
me apîtî dikir me apîtî nedikir me apîtî kiribû me apîtî nekiribû
we apîtî dikir we apîtî nedikir we apîtî kiribû we apîtî nekiribû
wan apîtî dikir wan apîtî nedikir wan apîtî kiribû wan apîtî nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min apîtî kiriye min apîtî nekiriye min apîtî kiribûye min apîtî nekiribûye
te apîtî kiriye te apîtî nekiriye te apîtî kiribûye te apîtî nekiribûye
wê/wî apîtî kiriye wê/wî apîtî nekiriye wê/wî apîtî kiribûye wê/wî apîtî nekiribûye
me apîtî kiriye me apîtî nekiriye me apîtî kiribûye me apîtî nekiribûye
we apîtî kiriye we apîtî nekiriye we apîtî kiribûye we apîtî nekiribûye
wan apîtî kiriye wan apîtî nekiriye wan apîtî kiribûye wan apîtî nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê apîtî bikim ez ê apîtî nekim min ê apîtî kiribe min ê apîtî nekiribe
tu ê apîtî bikî tu ê apîtî ne te yê apîtî kiribe te yê apîtî nekiribe
ew ê apîtî bike ew ê apîtî neke wê/wî yê apîtî kiribe wê/wî yê apîtî nekiribe
em ê apîtî bikin em ê apîtî nekin me yê apîtî kiribe me yê apîtî nekiribe
hûn ê apîtî bikin hûn ê apîtî nekin we yê apîtî kiribe we yê apîtî nekiribe
ew ê apîtî bikin ew ê apîtî nekin wan ê apîtî kiribe wan ê apîtî nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez apîtî bikim (bila) ez apîtî nekim (bila) min apîtî kiribe (bila) min apîtî nekiribe
(bila) tu apîtî bikî (bila) tu apîtî ne (bila) te apîtî kiribe (bila) te apîtî nekiribe
(bila) ew apîtî bike (bila) ew apîtî neke (bila) wê/wî apîtî kiribe (bila) wê/wî apîtî nekiribe
(bila) em apîtî bikin (bila) em apîtî nekin (bila) me apîtî kiribe (bila) me apîtî nekiribe
(bila) hûn apîtî bikin (bila) hûn apîtî nekin (bila) we apîtî kiribe (bila) we apîtî nekiribe
(bila) ew apîtî bikin (bila) ew apîtî nekin (bila) wan apîtî kiribe (bila) wan apîtî nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min apîtî bikira (bila) min apîtî nekira (bila) min apîtî kiribûya (bila) min apîtî nekiribûya
(bila) te apîtî bikira (bila) te apîtî nekira (bila) te apîtî kiribûya (bila) te apîtî nekiribûya
(bila) wê/wî apîtî bikira (bila) wê/wî apîtî nekira (bila) wê/wî apîtî kiribûya (bila) wê/wî apîtî nekiribûya
(bila) me apîtî bikira (bila) me apîtî nekira (bila) me apîtî kiribûya (bila) me apîtî nekiribûya
(bila) we apîtî bikira (bila) we apîtî nekira (bila) we apîtî kiribûya (bila) we apîtî nekiribûya
(bila) wan apîtî bikira (bila) wan apîtî nekira (bila) wan apîtî kiribûya (bila) wan apîtî nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê apîtî bikira min ê apîtî nekira min ê apîtî kiribûya min ê apîtî nekiribûya
te yê apîtî bikira te yê apîtî nekira te yê apîtî kiribûya te yê apîtî nekiribûya
wê/wî yê apîtî bikira wê/wî yê apîtî nekira wê/wî yê apîtî kiribûya wê/wî yê apîtî nekiribûya
me yê apîtî bikira me yê apîtî nekira me yê apîtî kiribûya me yê apîtî nekiribûya
we yê apîtî bikira we yê apîtî nekira we yê apîtî kiribûya we yê apîtî nekiribûya
wan ê apîtî bikira wan ê apîtî nekira wan ê apîtî kiribûya wan ê apîtî nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) apîtî bike (tu) apîtî neke
(hûn) apîtî bikin (hûn) apîtî nekin