Tewandin:amoş kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire amoş kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera amoş kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek amoş –k– amoş –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive amoş kirin amoş nekirin amoş kiribûn amoş nekiribûn
Çêbiwar - Participle amoş kirî amoş nekirî amoş kiribûyî amoş nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez amoş dikim ez amoş nakim min amoş kir min amoş nekir
tu amoş dikî tu amoş na te amoş kir te amoş nekir
ew amoş dike ew amoş nake wê/wî amoş kir wê/wî amoş nekir
em amoş dikin em amoş nakin me amoş kir me amoş nekir
hûn amoş dikin hûn amoş nakin we amoş kir we amoş nekir
ew amoş dikin ew amoş nakin wan amoş kir wan amoş nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min amoş dikir min amoş nedikir min amoş kiribû min amoş nekiribû
te amoş dikir te amoş nedikir te amoş kiribû te amoş nekiribû
wê/wî amoş dikir wê/wî amoş nedikir wê/wî amoş kiribû wê/wî amoş nekiribû
me amoş dikir me amoş nedikir me amoş kiribû me amoş nekiribû
we amoş dikir we amoş nedikir we amoş kiribû we amoş nekiribû
wan amoş dikir wan amoş nedikir wan amoş kiribû wan amoş nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min amoş kiriye min amoş nekiriye min amoş kiribûye min amoş nekiribûye
te amoş kiriye te amoş nekiriye te amoş kiribûye te amoş nekiribûye
wê/wî amoş kiriye wê/wî amoş nekiriye wê/wî amoş kiribûye wê/wî amoş nekiribûye
me amoş kiriye me amoş nekiriye me amoş kiribûye me amoş nekiribûye
we amoş kiriye we amoş nekiriye we amoş kiribûye we amoş nekiribûye
wan amoş kiriye wan amoş nekiriye wan amoş kiribûye wan amoş nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê amoş bikim ez ê amoş nekim min ê amoş kiribe min ê amoş nekiribe
tu ê amoş bikî tu ê amoş ne te yê amoş kiribe te yê amoş nekiribe
ew ê amoş bike ew ê amoş neke wê/wî yê amoş kiribe wê/wî yê amoş nekiribe
em ê amoş bikin em ê amoş nekin me yê amoş kiribe me yê amoş nekiribe
hûn ê amoş bikin hûn ê amoş nekin we yê amoş kiribe we yê amoş nekiribe
ew ê amoş bikin ew ê amoş nekin wan ê amoş kiribe wan ê amoş nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez amoş bikim (bila) ez amoş nekim (bila) min amoş kiribe (bila) min amoş nekiribe
(bila) tu amoş bikî (bila) tu amoş ne (bila) te amoş kiribe (bila) te amoş nekiribe
(bila) ew amoş bike (bila) ew amoş neke (bila) wê/wî amoş kiribe (bila) wê/wî amoş nekiribe
(bila) em amoş bikin (bila) em amoş nekin (bila) me amoş kiribe (bila) me amoş nekiribe
(bila) hûn amoş bikin (bila) hûn amoş nekin (bila) we amoş kiribe (bila) we amoş nekiribe
(bila) ew amoş bikin (bila) ew amoş nekin (bila) wan amoş kiribe (bila) wan amoş nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min amoş bikira (bila) min amoş nekira (bila) min amoş kiribûya (bila) min amoş nekiribûya
(bila) te amoş bikira (bila) te amoş nekira (bila) te amoş kiribûya (bila) te amoş nekiribûya
(bila) wê/wî amoş bikira (bila) wê/wî amoş nekira (bila) wê/wî amoş kiribûya (bila) wê/wî amoş nekiribûya
(bila) me amoş bikira (bila) me amoş nekira (bila) me amoş kiribûya (bila) me amoş nekiribûya
(bila) we amoş bikira (bila) we amoş nekira (bila) we amoş kiribûya (bila) we amoş nekiribûya
(bila) wan amoş bikira (bila) wan amoş nekira (bila) wan amoş kiribûya (bila) wan amoş nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê amoş bikira min ê amoş nekira min ê amoş kiribûya min ê amoş nekiribûya
te yê amoş bikira te yê amoş nekira te yê amoş kiribûya te yê amoş nekiribûya
wê/wî yê amoş bikira wê/wî yê amoş nekira wê/wî yê amoş kiribûya wê/wî yê amoş nekiribûya
me yê amoş bikira me yê amoş nekira me yê amoş kiribûya me yê amoş nekiribûya
we yê amoş bikira we yê amoş nekira we yê amoş kiribûya we yê amoş nekiribûya
wan ê amoş bikira wan ê amoş nekira wan ê amoş kiribûya wan ê amoş nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) amoş bike (tu) amoş neke
(hûn) amoş bikin (hûn) amoş nekin