Tewandin:agirxweş kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera agirxweş kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh agirxweş –k– agirxweş –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive agirxweş kirin agirxweş nekirin agirxweş kiribûn agirxweş nekiribûn
Çêbiwar - Participle agirxweş kirî agirxweş nekirî agirxweş kiribûyî agirxweş nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez agirxweş dikim ez agirxweş nakim min agirxweş kir min agirxweş nekir
tu agirxweş dikî tu agirxweş na te agirxweş kir te agirxweş nekir
ew agirxweş dike ew agirxweş nake wê/wî agirxweş kir wê/wî agirxweş nekir
em agirxweş dikin em agirxweş nakin me agirxweş kir me agirxweş nekir
hûn agirxweş dikin hûn agirxweş nakin we agirxweş kir we agirxweş nekir
ew agirxweş dikin ew agirxweş nakin wan agirxweş kir wan agirxweş nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min agirxweş dikir min agirxweş nedikir min agirxweş kiribû min agirxweş nekiribû
te agirxweş dikir te agirxweş nedikir te agirxweş kiribû te agirxweş nekiribû
wê/wî agirxweş dikir wê/wî agirxweş nedikir wê/wî agirxweş kiribû wê/wî agirxweş nekiribû
me agirxweş dikir me agirxweş nedikir me agirxweş kiribû me agirxweş nekiribû
we agirxweş dikir we agirxweş nedikir we agirxweş kiribû we agirxweş nekiribû
wan agirxweş dikir wan agirxweş nedikir wan agirxweş kiribû wan agirxweş nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min agirxweş kiriye min agirxweş nekiriye min agirxweş kiribûye min agirxweş nekiribûye
te agirxweş kiriye te agirxweş nekiriye te agirxweş kiribûye te agirxweş nekiribûye
wê/wî agirxweş kiriye wê/wî agirxweş nekiriye wê/wî agirxweş kiribûye wê/wî agirxweş nekiribûye
me agirxweş kiriye me agirxweş nekiriye me agirxweş kiribûye me agirxweş nekiribûye
we agirxweş kiriye we agirxweş nekiriye we agirxweş kiribûye we agirxweş nekiribûye
wan agirxweş kiriye wan agirxweş nekiriye wan agirxweş kiribûye wan agirxweş nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê agirxweş bikim ez ê agirxweş nekim min ê agirxweş kiribe min ê agirxweş nekiribe
tu ê agirxweş bikî tu ê agirxweş ne te yê agirxweş kiribe te yê agirxweş nekiribe
ew ê agirxweş bike ew ê agirxweş neke wê/wî yê agirxweş kiribe wê/wî yê agirxweş nekiribe
em ê agirxweş bikin em ê agirxweş nekin me yê agirxweş kiribe me yê agirxweş nekiribe
hûn ê agirxweş bikin hûn ê agirxweş nekin we yê agirxweş kiribe we yê agirxweş nekiribe
ew ê agirxweş bikin ew ê agirxweş nekin wan ê agirxweş kiribe wan ê agirxweş nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez agirxweş bikim (bila) ez agirxweş nekim (bila) min agirxweş kiribe (bila) min agirxweş nekiribe
(bila) tu agirxweş bikî (bila) tu agirxweş ne (bila) te agirxweş kiribe (bila) te agirxweş nekiribe
(bila) ew agirxweş bike (bila) ew agirxweş neke (bila) wê/wî agirxweş kiribe (bila) wê/wî agirxweş nekiribe
(bila) em agirxweş bikin (bila) em agirxweş nekin (bila) me agirxweş kiribe (bila) me agirxweş nekiribe
(bila) hûn agirxweş bikin (bila) hûn agirxweş nekin (bila) we agirxweş kiribe (bila) we agirxweş nekiribe
(bila) ew agirxweş bikin (bila) ew agirxweş nekin (bila) wan agirxweş kiribe (bila) wan agirxweş nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min agirxweş bikira (bila) min agirxweş nekira (bila) min agirxweş kiribûya (bila) min agirxweş nekiribûya
(bila) te agirxweş bikira (bila) te agirxweş nekira (bila) te agirxweş kiribûya (bila) te agirxweş nekiribûya
(bila) wê/wî agirxweş bikira (bila) wê/wî agirxweş nekira (bila) wê/wî agirxweş kiribûya (bila) wê/wî agirxweş nekiribûya
(bila) me agirxweş bikira (bila) me agirxweş nekira (bila) me agirxweş kiribûya (bila) me agirxweş nekiribûya
(bila) we agirxweş bikira (bila) we agirxweş nekira (bila) we agirxweş kiribûya (bila) we agirxweş nekiribûya
(bila) wan agirxweş bikira (bila) wan agirxweş nekira (bila) wan agirxweş kiribûya (bila) wan agirxweş nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê agirxweş bikira min ê agirxweş nekira min ê agirxweş kiribûya min ê agirxweş nekiribûya
te yê agirxweş bikira te yê agirxweş nekira te yê agirxweş kiribûya te yê agirxweş nekiribûya
wê/wî yê agirxweş bikira wê/wî yê agirxweş nekira wê/wî yê agirxweş kiribûya wê/wî yê agirxweş nekiribûya
me yê agirxweş bikira me yê agirxweş nekira me yê agirxweş kiribûya me yê agirxweş nekiribûya
we yê agirxweş bikira we yê agirxweş nekira we yê agirxweş kiribûya we yê agirxweş nekiribûya
wan ê agirxweş bikira wan ê agirxweş nekira wan ê agirxweş kiribûya wan ê agirxweş nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) agirxweş bike (tu) agirxweş neke
(hûn) agirxweş bikin (hûn) agirxweş nekin