Tewandin:agir kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere agir kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera agir kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh agir –k– agir –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive agir kirin agir nekirin agir kiribûn agir nekiribûn
Çêbiwar - Participle agir kirî agir nekirî agir kiribûyî agir nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez agir dikim ez agir nakim min agir kir min agir nekir
tu agir dikî tu agir na te agir kir te agir nekir
ew agir dike ew agir nake wê/wî agir kir wê/wî agir nekir
em agir dikin em agir nakin me agir kir me agir nekir
hûn agir dikin hûn agir nakin we agir kir we agir nekir
ew agir dikin ew agir nakin wan agir kir wan agir nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min agir dikir min agir nedikir min agir kiribû min agir nekiribû
te agir dikir te agir nedikir te agir kiribû te agir nekiribû
wê/wî agir dikir wê/wî agir nedikir wê/wî agir kiribû wê/wî agir nekiribû
me agir dikir me agir nedikir me agir kiribû me agir nekiribû
we agir dikir we agir nedikir we agir kiribû we agir nekiribû
wan agir dikir wan agir nedikir wan agir kiribû wan agir nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min agir kiriye min agir nekiriye min agir kiribûye min agir nekiribûye
te agir kiriye te agir nekiriye te agir kiribûye te agir nekiribûye
wê/wî agir kiriye wê/wî agir nekiriye wê/wî agir kiribûye wê/wî agir nekiribûye
me agir kiriye me agir nekiriye me agir kiribûye me agir nekiribûye
we agir kiriye we agir nekiriye we agir kiribûye we agir nekiribûye
wan agir kiriye wan agir nekiriye wan agir kiribûye wan agir nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê agir bikim ez ê agir nekim min ê agir kiribe min ê agir nekiribe
tu ê agir bikî tu ê agir ne te yê agir kiribe te yê agir nekiribe
ew ê agir bike ew ê agir neke wê/wî yê agir kiribe wê/wî yê agir nekiribe
em ê agir bikin em ê agir nekin me yê agir kiribe me yê agir nekiribe
hûn ê agir bikin hûn ê agir nekin we yê agir kiribe we yê agir nekiribe
ew ê agir bikin ew ê agir nekin wan ê agir kiribe wan ê agir nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez agir bikim (bila) ez agir nekim (bila) min agir kiribe (bila) min agir nekiribe
(bila) tu agir bikî (bila) tu agir ne (bila) te agir kiribe (bila) te agir nekiribe
(bila) ew agir bike (bila) ew agir neke (bila) wê/wî agir kiribe (bila) wê/wî agir nekiribe
(bila) em agir bikin (bila) em agir nekin (bila) me agir kiribe (bila) me agir nekiribe
(bila) hûn agir bikin (bila) hûn agir nekin (bila) we agir kiribe (bila) we agir nekiribe
(bila) ew agir bikin (bila) ew agir nekin (bila) wan agir kiribe (bila) wan agir nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min agir bikira (bila) min agir nekira (bila) min agir kiribûya (bila) min agir nekiribûya
(bila) te agir bikira (bila) te agir nekira (bila) te agir kiribûya (bila) te agir nekiribûya
(bila) wê/wî agir bikira (bila) wê/wî agir nekira (bila) wê/wî agir kiribûya (bila) wê/wî agir nekiribûya
(bila) me agir bikira (bila) me agir nekira (bila) me agir kiribûya (bila) me agir nekiribûya
(bila) we agir bikira (bila) we agir nekira (bila) we agir kiribûya (bila) we agir nekiribûya
(bila) wan agir bikira (bila) wan agir nekira (bila) wan agir kiribûya (bila) wan agir nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê agir bikira min ê agir nekira min ê agir kiribûya min ê agir nekiribûya
te yê agir bikira te yê agir nekira te yê agir kiribûya te yê agir nekiribûya
wê/wî yê agir bikira wê/wî yê agir nekira wê/wî yê agir kiribûya wê/wî yê agir nekiribûya
me yê agir bikira me yê agir nekira me yê agir kiribûya me yê agir nekiribûya
we yê agir bikira we yê agir nekira we yê agir kiribûya we yê agir nekiribûya
wan ê agir bikira wan ê agir nekira wan ê agir kiribûya wan ê agir nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) agir bike (tu) agir neke
(hûn) agir bikin (hûn) agir nekin