Tewandin:adapte kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire adapte kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera adapte kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek adapte –k– adapte –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive adapte kirin adapte nekirin adapte kiribûn adapte nekiribûn
Çêbiwar - Participle adapte kirî adapte nekirî adapte kiribûyî adapte nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez adapte dikim ez adapte nakim min adapte kir min adapte nekir
tu adapte dikî tu adapte na te adapte kir te adapte nekir
ew adapte dike ew adapte nake wê/wî adapte kir wê/wî adapte nekir
em adapte dikin em adapte nakin me adapte kir me adapte nekir
hûn adapte dikin hûn adapte nakin we adapte kir we adapte nekir
ew adapte dikin ew adapte nakin wan adapte kir wan adapte nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min adapte dikir min adapte nedikir min adapte kiribû min adapte nekiribû
te adapte dikir te adapte nedikir te adapte kiribû te adapte nekiribû
wê/wî adapte dikir wê/wî adapte nedikir wê/wî adapte kiribû wê/wî adapte nekiribû
me adapte dikir me adapte nedikir me adapte kiribû me adapte nekiribû
we adapte dikir we adapte nedikir we adapte kiribû we adapte nekiribû
wan adapte dikir wan adapte nedikir wan adapte kiribû wan adapte nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min adapte kiriye min adapte nekiriye min adapte kiribûye min adapte nekiribûye
te adapte kiriye te adapte nekiriye te adapte kiribûye te adapte nekiribûye
wê/wî adapte kiriye wê/wî adapte nekiriye wê/wî adapte kiribûye wê/wî adapte nekiribûye
me adapte kiriye me adapte nekiriye me adapte kiribûye me adapte nekiribûye
we adapte kiriye we adapte nekiriye we adapte kiribûye we adapte nekiribûye
wan adapte kiriye wan adapte nekiriye wan adapte kiribûye wan adapte nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê adapte bikim ez ê adapte nekim min ê adapte kiribe min ê adapte nekiribe
tu ê adapte bikî tu ê adapte ne te yê adapte kiribe te yê adapte nekiribe
ew ê adapte bike ew ê adapte neke wê/wî yê adapte kiribe wê/wî yê adapte nekiribe
em ê adapte bikin em ê adapte nekin me yê adapte kiribe me yê adapte nekiribe
hûn ê adapte bikin hûn ê adapte nekin we yê adapte kiribe we yê adapte nekiribe
ew ê adapte bikin ew ê adapte nekin wan ê adapte kiribe wan ê adapte nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez adapte bikim (bila) ez adapte nekim (bila) min adapte kiribe (bila) min adapte nekiribe
(bila) tu adapte bikî (bila) tu adapte ne (bila) te adapte kiribe (bila) te adapte nekiribe
(bila) ew adapte bike (bila) ew adapte neke (bila) wê/wî adapte kiribe (bila) wê/wî adapte nekiribe
(bila) em adapte bikin (bila) em adapte nekin (bila) me adapte kiribe (bila) me adapte nekiribe
(bila) hûn adapte bikin (bila) hûn adapte nekin (bila) we adapte kiribe (bila) we adapte nekiribe
(bila) ew adapte bikin (bila) ew adapte nekin (bila) wan adapte kiribe (bila) wan adapte nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min adapte bikira (bila) min adapte nekira (bila) min adapte kiribûya (bila) min adapte nekiribûya
(bila) te adapte bikira (bila) te adapte nekira (bila) te adapte kiribûya (bila) te adapte nekiribûya
(bila) wê/wî adapte bikira (bila) wê/wî adapte nekira (bila) wê/wî adapte kiribûya (bila) wê/wî adapte nekiribûya
(bila) me adapte bikira (bila) me adapte nekira (bila) me adapte kiribûya (bila) me adapte nekiribûya
(bila) we adapte bikira (bila) we adapte nekira (bila) we adapte kiribûya (bila) we adapte nekiribûya
(bila) wan adapte bikira (bila) wan adapte nekira (bila) wan adapte kiribûya (bila) wan adapte nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê adapte bikira min ê adapte nekira min ê adapte kiribûya min ê adapte nekiribûya
te yê adapte bikira te yê adapte nekira te yê adapte kiribûya te yê adapte nekiribûya
wê/wî yê adapte bikira wê/wî yê adapte nekira wê/wî yê adapte kiribûya wê/wî yê adapte nekiribûya
me yê adapte bikira me yê adapte nekira me yê adapte kiribûya me yê adapte nekiribûya
we yê adapte bikira we yê adapte nekira we yê adapte kiribûya we yê adapte nekiribûya
wan ê adapte bikira wan ê adapte nekira wan ê adapte kiribûya wan ê adapte nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) adapte bike (tu) adapte neke
(hûn) adapte bikin (hûn) adapte nekin