Tewandin:aciz kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera aciz kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh aciz –k– aciz –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive aciz kirin aciz nekirin aciz kiribûn aciz nekiribûn
Çêbiwar - Participle aciz kirî aciz nekirî aciz kiribûyî aciz nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez aciz dikim ez aciz nakim min aciz kir min aciz nekir
tu aciz dikî tu aciz na te aciz kir te aciz nekir
ew aciz dike ew aciz nake wê/wî aciz kir wê/wî aciz nekir
em aciz dikin em aciz nakin me aciz kir me aciz nekir
hûn aciz dikin hûn aciz nakin we aciz kir we aciz nekir
ew aciz dikin ew aciz nakin wan aciz kir wan aciz nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min aciz dikir min aciz nedikir min aciz kiribû min aciz nekiribû
te aciz dikir te aciz nedikir te aciz kiribû te aciz nekiribû
wê/wî aciz dikir wê/wî aciz nedikir wê/wî aciz kiribû wê/wî aciz nekiribû
me aciz dikir me aciz nedikir me aciz kiribû me aciz nekiribû
we aciz dikir we aciz nedikir we aciz kiribû we aciz nekiribû
wan aciz dikir wan aciz nedikir wan aciz kiribû wan aciz nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min aciz kiriye min aciz nekiriye min aciz kiribûye min aciz nekiribûye
te aciz kiriye te aciz nekiriye te aciz kiribûye te aciz nekiribûye
wê/wî aciz kiriye wê/wî aciz nekiriye wê/wî aciz kiribûye wê/wî aciz nekiribûye
me aciz kiriye me aciz nekiriye me aciz kiribûye me aciz nekiribûye
we aciz kiriye we aciz nekiriye we aciz kiribûye we aciz nekiribûye
wan aciz kiriye wan aciz nekiriye wan aciz kiribûye wan aciz nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê aciz bikim ez ê aciz nekim min ê aciz kiribe min ê aciz nekiribe
tu ê aciz bikî tu ê aciz ne te yê aciz kiribe te yê aciz nekiribe
ew ê aciz bike ew ê aciz neke wê/wî yê aciz kiribe wê/wî yê aciz nekiribe
em ê aciz bikin em ê aciz nekin me yê aciz kiribe me yê aciz nekiribe
hûn ê aciz bikin hûn ê aciz nekin we yê aciz kiribe we yê aciz nekiribe
ew ê aciz bikin ew ê aciz nekin wan ê aciz kiribe wan ê aciz nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez aciz bikim (bila) ez aciz nekim (bila) min aciz kiribe (bila) min aciz nekiribe
(bila) tu aciz bikî (bila) tu aciz ne (bila) te aciz kiribe (bila) te aciz nekiribe
(bila) ew aciz bike (bila) ew aciz neke (bila) wê/wî aciz kiribe (bila) wê/wî aciz nekiribe
(bila) em aciz bikin (bila) em aciz nekin (bila) me aciz kiribe (bila) me aciz nekiribe
(bila) hûn aciz bikin (bila) hûn aciz nekin (bila) we aciz kiribe (bila) we aciz nekiribe
(bila) ew aciz bikin (bila) ew aciz nekin (bila) wan aciz kiribe (bila) wan aciz nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min aciz bikira (bila) min aciz nekira (bila) min aciz kiribûya (bila) min aciz nekiribûya
(bila) te aciz bikira (bila) te aciz nekira (bila) te aciz kiribûya (bila) te aciz nekiribûya
(bila) wê/wî aciz bikira (bila) wê/wî aciz nekira (bila) wê/wî aciz kiribûya (bila) wê/wî aciz nekiribûya
(bila) me aciz bikira (bila) me aciz nekira (bila) me aciz kiribûya (bila) me aciz nekiribûya
(bila) we aciz bikira (bila) we aciz nekira (bila) we aciz kiribûya (bila) we aciz nekiribûya
(bila) wan aciz bikira (bila) wan aciz nekira (bila) wan aciz kiribûya (bila) wan aciz nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê aciz bikira min ê aciz nekira min ê aciz kiribûya min ê aciz nekiribûya
te yê aciz bikira te yê aciz nekira te yê aciz kiribûya te yê aciz nekiribûya
wê/wî yê aciz bikira wê/wî yê aciz nekira wê/wî yê aciz kiribûya wê/wî yê aciz nekiribûya
me yê aciz bikira me yê aciz nekira me yê aciz kiribûya me yê aciz nekiribûya
we yê aciz bikira we yê aciz nekira we yê aciz kiribûya we yê aciz nekiribûya
wan ê aciz bikira wan ê aciz nekira wan ê aciz kiribûya wan ê aciz nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) aciz bike (tu) aciz neke
(hûn) aciz bikin (hûn) aciz nekin