Tewandin:abor kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere abor kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera abor kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh abor –k– abor –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive abor kirin abor nekirin abor kiribûn abor nekiribûn
Çêbiwar - Participle abor kirî abor nekirî abor kiribûyî abor nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez abor dikim ez abor nakim min abor kir min abor nekir
tu abor dikî tu abor na te abor kir te abor nekir
ew abor dike ew abor nake wê/wî abor kir wê/wî abor nekir
em abor dikin em abor nakin me abor kir me abor nekir
hûn abor dikin hûn abor nakin we abor kir we abor nekir
ew abor dikin ew abor nakin wan abor kir wan abor nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min abor dikir min abor nedikir min abor kiribû min abor nekiribû
te abor dikir te abor nedikir te abor kiribû te abor nekiribû
wê/wî abor dikir wê/wî abor nedikir wê/wî abor kiribû wê/wî abor nekiribû
me abor dikir me abor nedikir me abor kiribû me abor nekiribû
we abor dikir we abor nedikir we abor kiribû we abor nekiribû
wan abor dikir wan abor nedikir wan abor kiribû wan abor nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min abor kiriye min abor nekiriye min abor kiribûye min abor nekiribûye
te abor kiriye te abor nekiriye te abor kiribûye te abor nekiribûye
wê/wî abor kiriye wê/wî abor nekiriye wê/wî abor kiribûye wê/wî abor nekiribûye
me abor kiriye me abor nekiriye me abor kiribûye me abor nekiribûye
we abor kiriye we abor nekiriye we abor kiribûye we abor nekiribûye
wan abor kiriye wan abor nekiriye wan abor kiribûye wan abor nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê abor bikim ez ê abor nekim min ê abor kiribe min ê abor nekiribe
tu ê abor bikî tu ê abor ne te yê abor kiribe te yê abor nekiribe
ew ê abor bike ew ê abor neke wê/wî yê abor kiribe wê/wî yê abor nekiribe
em ê abor bikin em ê abor nekin me yê abor kiribe me yê abor nekiribe
hûn ê abor bikin hûn ê abor nekin we yê abor kiribe we yê abor nekiribe
ew ê abor bikin ew ê abor nekin wan ê abor kiribe wan ê abor nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez abor bikim (bila) ez abor nekim (bila) min abor kiribe (bila) min abor nekiribe
(bila) tu abor bikî (bila) tu abor ne (bila) te abor kiribe (bila) te abor nekiribe
(bila) ew abor bike (bila) ew abor neke (bila) wê/wî abor kiribe (bila) wê/wî abor nekiribe
(bila) em abor bikin (bila) em abor nekin (bila) me abor kiribe (bila) me abor nekiribe
(bila) hûn abor bikin (bila) hûn abor nekin (bila) we abor kiribe (bila) we abor nekiribe
(bila) ew abor bikin (bila) ew abor nekin (bila) wan abor kiribe (bila) wan abor nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min abor bikira (bila) min abor nekira (bila) min abor kiribûya (bila) min abor nekiribûya
(bila) te abor bikira (bila) te abor nekira (bila) te abor kiribûya (bila) te abor nekiribûya
(bila) wê/wî abor bikira (bila) wê/wî abor nekira (bila) wê/wî abor kiribûya (bila) wê/wî abor nekiribûya
(bila) me abor bikira (bila) me abor nekira (bila) me abor kiribûya (bila) me abor nekiribûya
(bila) we abor bikira (bila) we abor nekira (bila) we abor kiribûya (bila) we abor nekiribûya
(bila) wan abor bikira (bila) wan abor nekira (bila) wan abor kiribûya (bila) wan abor nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê abor bikira min ê abor nekira min ê abor kiribûya min ê abor nekiribûya
te yê abor bikira te yê abor nekira te yê abor kiribûya te yê abor nekiribûya
wê/wî yê abor bikira wê/wî yê abor nekira wê/wî yê abor kiribûya wê/wî yê abor nekiribûya
me yê abor bikira me yê abor nekira me yê abor kiribûya me yê abor nekiribûya
we yê abor bikira we yê abor nekira we yê abor kiribûya we yê abor nekiribûya
wan ê abor bikira wan ê abor nekira wan ê abor kiribûya wan ê abor nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) abor bike (tu) abor neke
(hûn) abor bikin (hûn) abor nekin