Tewandin:şewitîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere şewitîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera şewitîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –şewit– –şewitî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive şewitîn neşewitîn şewitîbûn neşewitîbûn
Çêbiwar - Participle şewitî neşewitî şewitîbûyî neşewitîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dişewitim ez naşewitim ez şewitîm ez neşewitîm
tu dişewitî tu naşewitî tu şewitî tu neşewitî
ew dişewite ew naşewite ew şewitî ew neşewitî
em dişewitin em naşewitin em şewitîn em neşewitîn
hûn dişewitin hûn naşewitin hûn şewitîn hûn neşewitîn
ew dişewitin ew naşewitin ew şewitîn ew neşewitîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dişewitiyam ez nedişewitiyam ez şewitîbûm ez neşewitîbûm
tu dişewitiyayî tu nedişewitiyayî tu şewitîbûyî tu neşewitîbûyî
ew dişewitiya ew nedişewitiya ew şewitîbû ew neşewitîbû
em dişewitiyan em nedişewitiyan em şewitîbûn em neşewitîbûn
hûn dişewitiyan hûn nedişewitiyan hûn şewitîbûn hûn neşewitîbûn
ew dişewitiyan ew nedişewitiyan ew şewitîbûn ew neşewitîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez şewitîme ez neşewitîme ez şewitîbûme ez neşewitîbûme
tu şewitiyî tu neşewitiyî tu şewitîbûyiye tu neşewitîbûyiye
ew şewitiye ew neşewitiye ew şewitîbûye ew neşewitîbûye
em şewitîne em neşewitîne em şewitîbûne em neşewitîbûne
hûn şewitîne hûn neşewitîne hûn şewitîbûne hûn neşewitîbûne
ew şewitîne ew neşewitîne ew şewitîbûne ew neşewitîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bişewitim ez ê neşewitim ez ê şewitîbim ez ê neşewitîbim
tu ê bişewitî tu ê neşewitî tu ê şewitîbî tu ê neşewitîbî
ew ê bişewite ew ê neşewite ew ê şewitîbe ew ê neşewitîbe
em ê bişewitin em ê neşewitin em ê şewitîbin em ê neşewitîbin
hûn ê bişewitin hûn ê neşewitin hûn ê şewitîbin hûn ê neşewitîbin
ew ê bişewitin ew ê neşewitin ew ê şewitîbin ew ê neşewitîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bişewitim (bila) ez neşewitim (bila) ez şewitîbim (bila) ez neşewitîbim
(bila) tu bişewitî (bila) tu neşewitî (bila) tu şewitîbî (bila) tu neşewitîbî
(bila) ew bişewite (bila) ew neşewite (bila) ew şewitîbe (bila) ew neşewitîbe
(bila) em bişewitin (bila) em neşewitin (bila) em şewitîbin (bila) em neşewitîbin
(bila) hûn bişewitin (bila) hûn neşewitin (bila) hûn şewitîbin (bila) hûn neşewitîbin
(bila) ew bişewitin (bila) ew neşewitin (bila) ew şewitîbin (bila) ew neşewitîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bişewitiyama (bila) ez neşewitiyama (bila) ez şewitîbûma (bila) ez neşewitîbûma
(bila) tu bişewitiyayî (bila) tu neşewitiyayî (bila) tu şewitîbûyayî (bila) tu neşewitîbûyayî
(bila) ew bişewitiyaya (bila) ew neşewitiyaya (bila) ew şewitîbûya (bila) ew neşewitîbûya
(bila) em bişewitiyana (bila) em neşewitiyana (bila) em şewitîbûna (bila) em neşewitîbûna
(bila) hûn bişewitiyana (bila) hûn neşewitiyana (bila) hûn şewitîbûna (bila) hûn neşewitîbûna
(bila) ew bişewitiyana (bila) ew neşewitiyana (bila) ew şewitîbûna (bila) ew neşewitîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bişewitiyama ez ê neşewitiyama ez ê şewitîbûma ez ê neşewitîbûma
tu ê bişewitiyayî tu ê neşewitiyayî tu ê şewitîbûyayî tu ê neşewitîbûyayî
ew ê bişewitiyaya ew ê neşewitiyaya ew ê şewitîbûya ew ê neşewitîbûya
em ê bişewitiyana em ê neşewitiyana em ê şewitîbûna em ê neşewitîbûna
hûn ê bişewitiyana hûn ê neşewitiyana hûn ê şewitîbûna hûn ê neşewitîbûna
ew ê bişewitiyana ew ê neşewitiyana ew ê şewitîbûna ew ê neşewitîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bişewite (tu) neşewite
(hûn) bişewitin (hûn) neşewitin