Tewandin:şerenîx kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera şerenîx kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh şerenîx –k– şerenîx –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive şerenîx kirin şerenîx nekirin şerenîx kiribûn şerenîx nekiribûn
Çêbiwar - Participle şerenîx kirî şerenîx nekirî şerenîx kiribûyî şerenîx nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez şerenîx dikim ez şerenîx nakim min şerenîx kir min şerenîx nekir
tu şerenîx dikî tu şerenîx na te şerenîx kir te şerenîx nekir
ew şerenîx dike ew şerenîx nake wê/wî şerenîx kir wê/wî şerenîx nekir
em şerenîx dikin em şerenîx nakin me şerenîx kir me şerenîx nekir
hûn şerenîx dikin hûn şerenîx nakin we şerenîx kir we şerenîx nekir
ew şerenîx dikin ew şerenîx nakin wan şerenîx kir wan şerenîx nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min şerenîx dikir min şerenîx nedikir min şerenîx kiribû min şerenîx nekiribû
te şerenîx dikir te şerenîx nedikir te şerenîx kiribû te şerenîx nekiribû
wê/wî şerenîx dikir wê/wî şerenîx nedikir wê/wî şerenîx kiribû wê/wî şerenîx nekiribû
me şerenîx dikir me şerenîx nedikir me şerenîx kiribû me şerenîx nekiribû
we şerenîx dikir we şerenîx nedikir we şerenîx kiribû we şerenîx nekiribû
wan şerenîx dikir wan şerenîx nedikir wan şerenîx kiribû wan şerenîx nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min şerenîx kiriye min şerenîx nekiriye min şerenîx kiribûye min şerenîx nekiribûye
te şerenîx kiriye te şerenîx nekiriye te şerenîx kiribûye te şerenîx nekiribûye
wê/wî şerenîx kiriye wê/wî şerenîx nekiriye wê/wî şerenîx kiribûye wê/wî şerenîx nekiribûye
me şerenîx kiriye me şerenîx nekiriye me şerenîx kiribûye me şerenîx nekiribûye
we şerenîx kiriye we şerenîx nekiriye we şerenîx kiribûye we şerenîx nekiribûye
wan şerenîx kiriye wan şerenîx nekiriye wan şerenîx kiribûye wan şerenîx nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê şerenîx bikim ez ê şerenîx nekim min ê şerenîx kiribe min ê şerenîx nekiribe
tu ê şerenîx bikî tu ê şerenîx ne te yê şerenîx kiribe te yê şerenîx nekiribe
ew ê şerenîx bike ew ê şerenîx neke wê/wî yê şerenîx kiribe wê/wî yê şerenîx nekiribe
em ê şerenîx bikin em ê şerenîx nekin me yê şerenîx kiribe me yê şerenîx nekiribe
hûn ê şerenîx bikin hûn ê şerenîx nekin we yê şerenîx kiribe we yê şerenîx nekiribe
ew ê şerenîx bikin ew ê şerenîx nekin wan ê şerenîx kiribe wan ê şerenîx nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez şerenîx bikim (bila) ez şerenîx nekim (bila) min şerenîx kiribe (bila) min şerenîx nekiribe
(bila) tu şerenîx bikî (bila) tu şerenîx ne (bila) te şerenîx kiribe (bila) te şerenîx nekiribe
(bila) ew şerenîx bike (bila) ew şerenîx neke (bila) wê/wî şerenîx kiribe (bila) wê/wî şerenîx nekiribe
(bila) em şerenîx bikin (bila) em şerenîx nekin (bila) me şerenîx kiribe (bila) me şerenîx nekiribe
(bila) hûn şerenîx bikin (bila) hûn şerenîx nekin (bila) we şerenîx kiribe (bila) we şerenîx nekiribe
(bila) ew şerenîx bikin (bila) ew şerenîx nekin (bila) wan şerenîx kiribe (bila) wan şerenîx nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min şerenîx bikira (bila) min şerenîx nekira (bila) min şerenîx kiribûya (bila) min şerenîx nekiribûya
(bila) te şerenîx bikira (bila) te şerenîx nekira (bila) te şerenîx kiribûya (bila) te şerenîx nekiribûya
(bila) wê/wî şerenîx bikira (bila) wê/wî şerenîx nekira (bila) wê/wî şerenîx kiribûya (bila) wê/wî şerenîx nekiribûya
(bila) me şerenîx bikira (bila) me şerenîx nekira (bila) me şerenîx kiribûya (bila) me şerenîx nekiribûya
(bila) we şerenîx bikira (bila) we şerenîx nekira (bila) we şerenîx kiribûya (bila) we şerenîx nekiribûya
(bila) wan şerenîx bikira (bila) wan şerenîx nekira (bila) wan şerenîx kiribûya (bila) wan şerenîx nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê şerenîx bikira min ê şerenîx nekira min ê şerenîx kiribûya min ê şerenîx nekiribûya
te yê şerenîx bikira te yê şerenîx nekira te yê şerenîx kiribûya te yê şerenîx nekiribûya
wê/wî yê şerenîx bikira wê/wî yê şerenîx nekira wê/wî yê şerenîx kiribûya wê/wî yê şerenîx nekiribûya
me yê şerenîx bikira me yê şerenîx nekira me yê şerenîx kiribûya me yê şerenîx nekiribûya
we yê şerenîx bikira we yê şerenîx nekira we yê şerenîx kiribûya we yê şerenîx nekiribûya
wan ê şerenîx bikira wan ê şerenîx nekira wan ê şerenîx kiribûya wan ê şerenîx nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) şerenîx bike (tu) şerenîx neke
(hûn) şerenîx bikin (hûn) şerenîx nekin