Tewandin:şeqizîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere şeqizîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera şeqizîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –şeqiz– –şeqizî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive şeqizîn neşeqizîn şeqizîbûn neşeqizîbûn
Çêbiwar - Participle şeqizî neşeqizî şeqizîbûyî neşeqizîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dişeqizim ez naşeqizim ez şeqizîm ez neşeqizîm
tu dişeqizî tu naşeqizî tu şeqizî tu neşeqizî
ew dişeqize ew naşeqize ew şeqizî ew neşeqizî
em dişeqizin em naşeqizin em şeqizîn em neşeqizîn
hûn dişeqizin hûn naşeqizin hûn şeqizîn hûn neşeqizîn
ew dişeqizin ew naşeqizin ew şeqizîn ew neşeqizîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dişeqiziyam ez nedişeqiziyam ez şeqizîbûm ez neşeqizîbûm
tu dişeqiziyayî tu nedişeqiziyayî tu şeqizîbûyî tu neşeqizîbûyî
ew dişeqiziya ew nedişeqiziya ew şeqizîbû ew neşeqizîbû
em dişeqiziyan em nedişeqiziyan em şeqizîbûn em neşeqizîbûn
hûn dişeqiziyan hûn nedişeqiziyan hûn şeqizîbûn hûn neşeqizîbûn
ew dişeqiziyan ew nedişeqiziyan ew şeqizîbûn ew neşeqizîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez şeqizîme ez neşeqizîme ez şeqizîbûme ez neşeqizîbûme
tu şeqiziyî tu neşeqiziyî tu şeqizîbûyiye tu neşeqizîbûyiye
ew şeqiziye ew neşeqiziye ew şeqizîbûye ew neşeqizîbûye
em şeqizîne em neşeqizîne em şeqizîbûne em neşeqizîbûne
hûn şeqizîne hûn neşeqizîne hûn şeqizîbûne hûn neşeqizîbûne
ew şeqizîne ew neşeqizîne ew şeqizîbûne ew neşeqizîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bişeqizim ez ê neşeqizim ez ê şeqizîbim ez ê neşeqizîbim
tu ê bişeqizî tu ê neşeqizî tu ê şeqizîbî tu ê neşeqizîbî
ew ê bişeqize ew ê neşeqize ew ê şeqizîbe ew ê neşeqizîbe
em ê bişeqizin em ê neşeqizin em ê şeqizîbin em ê neşeqizîbin
hûn ê bişeqizin hûn ê neşeqizin hûn ê şeqizîbin hûn ê neşeqizîbin
ew ê bişeqizin ew ê neşeqizin ew ê şeqizîbin ew ê neşeqizîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bişeqizim (bila) ez neşeqizim (bila) ez şeqizîbim (bila) ez neşeqizîbim
(bila) tu bişeqizî (bila) tu neşeqizî (bila) tu şeqizîbî (bila) tu neşeqizîbî
(bila) ew bişeqize (bila) ew neşeqize (bila) ew şeqizîbe (bila) ew neşeqizîbe
(bila) em bişeqizin (bila) em neşeqizin (bila) em şeqizîbin (bila) em neşeqizîbin
(bila) hûn bişeqizin (bila) hûn neşeqizin (bila) hûn şeqizîbin (bila) hûn neşeqizîbin
(bila) ew bişeqizin (bila) ew neşeqizin (bila) ew şeqizîbin (bila) ew neşeqizîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bişeqiziyama (bila) ez neşeqiziyama (bila) ez şeqizîbûma (bila) ez neşeqizîbûma
(bila) tu bişeqiziyayî (bila) tu neşeqiziyayî (bila) tu şeqizîbûyayî (bila) tu neşeqizîbûyayî
(bila) ew bişeqiziyaya (bila) ew neşeqiziyaya (bila) ew şeqizîbûya (bila) ew neşeqizîbûya
(bila) em bişeqiziyana (bila) em neşeqiziyana (bila) em şeqizîbûna (bila) em neşeqizîbûna
(bila) hûn bişeqiziyana (bila) hûn neşeqiziyana (bila) hûn şeqizîbûna (bila) hûn neşeqizîbûna
(bila) ew bişeqiziyana (bila) ew neşeqiziyana (bila) ew şeqizîbûna (bila) ew neşeqizîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bişeqiziyama ez ê neşeqiziyama ez ê şeqizîbûma ez ê neşeqizîbûma
tu ê bişeqiziyayî tu ê neşeqiziyayî tu ê şeqizîbûyayî tu ê neşeqizîbûyayî
ew ê bişeqiziyaya ew ê neşeqiziyaya ew ê şeqizîbûya ew ê neşeqizîbûya
em ê bişeqiziyana em ê neşeqiziyana em ê şeqizîbûna em ê neşeqizîbûna
hûn ê bişeqiziyana hûn ê neşeqiziyana hûn ê şeqizîbûna hûn ê neşeqizîbûna
ew ê bişeqiziyana ew ê neşeqiziyana ew ê şeqizîbûna ew ê neşeqizîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bişeqize (tu) neşeqize
(hûn) bişeqizin (hûn) neşeqizin