Tewandin:îtmaz kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere îtmaz kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera îtmaz kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh îtmaz –k– îtmaz –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive îtmaz kirin îtmaz nekirin îtmaz kiribûn îtmaz nekiribûn
Çêbiwar - Participle îtmaz kirî îtmaz nekirî îtmaz kiribûyî îtmaz nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez îtmaz dikim ez îtmaz nakim min îtmaz kir min îtmaz nekir
tu îtmaz dikî tu îtmaz na te îtmaz kir te îtmaz nekir
ew îtmaz dike ew îtmaz nake wê/wî îtmaz kir wê/wî îtmaz nekir
em îtmaz dikin em îtmaz nakin me îtmaz kir me îtmaz nekir
hûn îtmaz dikin hûn îtmaz nakin we îtmaz kir we îtmaz nekir
ew îtmaz dikin ew îtmaz nakin wan îtmaz kir wan îtmaz nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min îtmaz dikir min îtmaz nedikir min îtmaz kiribû min îtmaz nekiribû
te îtmaz dikir te îtmaz nedikir te îtmaz kiribû te îtmaz nekiribû
wê/wî îtmaz dikir wê/wî îtmaz nedikir wê/wî îtmaz kiribû wê/wî îtmaz nekiribû
me îtmaz dikir me îtmaz nedikir me îtmaz kiribû me îtmaz nekiribû
we îtmaz dikir we îtmaz nedikir we îtmaz kiribû we îtmaz nekiribû
wan îtmaz dikir wan îtmaz nedikir wan îtmaz kiribû wan îtmaz nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min îtmaz kiriye min îtmaz nekiriye min îtmaz kiribûye min îtmaz nekiribûye
te îtmaz kiriye te îtmaz nekiriye te îtmaz kiribûye te îtmaz nekiribûye
wê/wî îtmaz kiriye wê/wî îtmaz nekiriye wê/wî îtmaz kiribûye wê/wî îtmaz nekiribûye
me îtmaz kiriye me îtmaz nekiriye me îtmaz kiribûye me îtmaz nekiribûye
we îtmaz kiriye we îtmaz nekiriye we îtmaz kiribûye we îtmaz nekiribûye
wan îtmaz kiriye wan îtmaz nekiriye wan îtmaz kiribûye wan îtmaz nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê îtmaz bikim ez ê îtmaz nekim min ê îtmaz kiribe min ê îtmaz nekiribe
tu ê îtmaz bikî tu ê îtmaz ne te yê îtmaz kiribe te yê îtmaz nekiribe
ew ê îtmaz bike ew ê îtmaz neke wê/wî yê îtmaz kiribe wê/wî yê îtmaz nekiribe
em ê îtmaz bikin em ê îtmaz nekin me yê îtmaz kiribe me yê îtmaz nekiribe
hûn ê îtmaz bikin hûn ê îtmaz nekin we yê îtmaz kiribe we yê îtmaz nekiribe
ew ê îtmaz bikin ew ê îtmaz nekin wan ê îtmaz kiribe wan ê îtmaz nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez îtmaz bikim (bila) ez îtmaz nekim (bila) min îtmaz kiribe (bila) min îtmaz nekiribe
(bila) tu îtmaz bikî (bila) tu îtmaz ne (bila) te îtmaz kiribe (bila) te îtmaz nekiribe
(bila) ew îtmaz bike (bila) ew îtmaz neke (bila) wê/wî îtmaz kiribe (bila) wê/wî îtmaz nekiribe
(bila) em îtmaz bikin (bila) em îtmaz nekin (bila) me îtmaz kiribe (bila) me îtmaz nekiribe
(bila) hûn îtmaz bikin (bila) hûn îtmaz nekin (bila) we îtmaz kiribe (bila) we îtmaz nekiribe
(bila) ew îtmaz bikin (bila) ew îtmaz nekin (bila) wan îtmaz kiribe (bila) wan îtmaz nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min îtmaz bikira (bila) min îtmaz nekira (bila) min îtmaz kiribûya (bila) min îtmaz nekiribûya
(bila) te îtmaz bikira (bila) te îtmaz nekira (bila) te îtmaz kiribûya (bila) te îtmaz nekiribûya
(bila) wê/wî îtmaz bikira (bila) wê/wî îtmaz nekira (bila) wê/wî îtmaz kiribûya (bila) wê/wî îtmaz nekiribûya
(bila) me îtmaz bikira (bila) me îtmaz nekira (bila) me îtmaz kiribûya (bila) me îtmaz nekiribûya
(bila) we îtmaz bikira (bila) we îtmaz nekira (bila) we îtmaz kiribûya (bila) we îtmaz nekiribûya
(bila) wan îtmaz bikira (bila) wan îtmaz nekira (bila) wan îtmaz kiribûya (bila) wan îtmaz nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê îtmaz bikira min ê îtmaz nekira min ê îtmaz kiribûya min ê îtmaz nekiribûya
te yê îtmaz bikira te yê îtmaz nekira te yê îtmaz kiribûya te yê îtmaz nekiribûya
wê/wî yê îtmaz bikira wê/wî yê îtmaz nekira wê/wî yê îtmaz kiribûya wê/wî yê îtmaz nekiribûya
me yê îtmaz bikira me yê îtmaz nekira me yê îtmaz kiribûya me yê îtmaz nekiribûya
we yê îtmaz bikira we yê îtmaz nekira we yê îtmaz kiribûya we yê îtmaz nekiribûya
wan ê îtmaz bikira wan ê îtmaz nekira wan ê îtmaz kiribûya wan ê îtmaz nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) îtmaz bike (tu) îtmaz neke
(hûn) îtmaz bikin (hûn) îtmaz nekin