Tewandin:çirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere çirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera çirîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –çir– –çirî– / –çiriya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive çirîn neçirîn çirîbûn neçirîbûn
Çêbiwar - Participle çirî neçirî çirîbûyî neçirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diçirim ez naçirim ez çirîm / çiriyam ez neçirîm / neçiriyam
tu diçirî tu naçirî tu çirî / çiriyayî tu neçirî / neçiriyayî
ew diçire ew naçire ew çirî / çiriya ew neçirî / neçiriya
em diçirin em naçirin em çirîn / çiriyan em neçirîn / neçiriyan
hûn diçirin hûn naçirin hûn çirîn / çiriyan hûn neçirîn / neçiriyan
ew diçirin ew naçirin ew çirîn / çiriyan ew neçirîn / neçiriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diçiriyam ez nediçiriyam ez çirîbûm / çiriyabûm ez neçirîbûm / neçiriyabûm
tu diçiriyayî tu nediçiriyayî tu çirîbûyî / çiriyabûyî tu neçirîbûyî / neçiriyabûyî
ew diçiriya ew nediçiriya ew çirîbû / çiriyabû ew neçirîbû / neçiriyabû
em diçiriyan em nediçiriyan em çirîbûn / çiriyabûn em neçirîbûn / neçiriyabûn
hûn diçiriyan hûn nediçiriyan hûn çirîbûn / çiriyabûn hûn neçirîbûn / neçiriyabûn
ew diçiriyan ew nediçiriyan ew çirîbûn / çiriyabûn ew neçirîbûn / neçiriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez çirîme / çiriyame ez neçirîme / neçiriyame ez çirîbûme / çiriyabûme ez neçirîbûme / neçiriyabûme
tu çiriyî / çiriyayî tu neçiriyî / neçiriyayî tu çirîbûyiye / çiriyabûyiye tu neçirîbûyiye / neçiriyabûyiye
ew çiriye / çiriyaye ew neçiriye / neçiriyaye ew çirîbûye / çiriyabûye ew neçirîbûye / neçiriyabûye
em çirîne / çiriyane em neçirîne / neçiriyane em çirîbûne / çiriyabûne em neçirîbûne / neçiriyabûne
hûn çirîne / çiriyane hûn neçirîne / neçiriyane hûn çirîbûne / çiriyabûne hûn neçirîbûne / neçiriyabûne
ew çirîne / çiriyane ew neçirîne / neçiriyane ew çirîbûne / çiriyabûne ew neçirîbûne / neçiriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biçirim ez ê neçirim ez ê çirîbim / çiriyabim ez ê neçirîbim / neçiriyabim
tu ê biçirî tu ê neçirî tu ê çirîbî / çiriyabî tu ê neçirîbî / neçiriyabî
ew ê biçire ew ê neçire ew ê çirîbe / çiriyabe ew ê neçirîbe / neçiriyabe
em ê biçirin em ê neçirin em ê çirîbin / çiriyabin em ê neçirîbin / neçiriyabin
hûn ê biçirin hûn ê neçirin hûn ê çirîbin / çiriyabin hûn ê neçirîbin / neçiriyabin
ew ê biçirin ew ê neçirin ew ê çirîbin / çiriyabin ew ê neçirîbin / neçiriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biçirim (bila) ez neçirim (bila) ez çirîbim / çiriyabim (bila) ez neçirîbim / neçiriyabim
(bila) tu biçirî (bila) tu neçirî (bila) tu çirîbî / çiriyabî (bila) tu neçirîbî / neçiriyabî
(bila) ew biçire (bila) ew neçire (bila) ew çirîbe / çiriyabe (bila) ew neçirîbe / neçiriyabe
(bila) em biçirin (bila) em neçirin (bila) em çirîbin / çiriyabin (bila) em neçirîbin / neçiriyabin
(bila) hûn biçirin (bila) hûn neçirin (bila) hûn çirîbin / çiriyabin (bila) hûn neçirîbin / neçiriyabin
(bila) ew biçirin (bila) ew neçirin (bila) ew çirîbin / çiriyabin (bila) ew neçirîbin / neçiriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biçiriyama (bila) ez neçiriyama (bila) ez çirîbûma / çiriyabûma (bila) ez neçirîbûma / neçiriyabûma
(bila) tu biçiriyayî (bila) tu neçiriyayî (bila) tu çirîbûyayî / çiriyabûyayî (bila) tu neçirîbûyayî / neçiriyabûyayî
(bila) ew biçiriyaya (bila) ew neçiriyaya (bila) ew çirîbûya / çiriyabûya (bila) ew neçirîbûya / neçiriyabûya
(bila) em biçiriyana (bila) em neçiriyana (bila) em çirîbûna / çiriyabûna (bila) em neçirîbûna / neçiriyabûna
(bila) hûn biçiriyana (bila) hûn neçiriyana (bila) hûn çirîbûna / çiriyabûna (bila) hûn neçirîbûna / neçiriyabûna
(bila) ew biçiriyana (bila) ew neçiriyana (bila) ew çirîbûna / çiriyabûna (bila) ew neçirîbûna / neçiriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biçiriyama ez ê neçiriyama ez ê çirîbûma / çiriyabûma ez ê neçirîbûma / neçiriyabûma
tu ê biçiriyayî tu ê neçiriyayî tu ê çirîbûyayî / çiriyabûyayî tu ê neçirîbûyayî / neçiriyabûyayî
ew ê biçiriyaya ew ê neçiriyaya ew ê çirîbûya / çiriyabûya ew ê neçirîbûya / neçiriyabûya
em ê biçiriyana em ê neçiriyana em ê çirîbûna / çiriyabûna em ê neçirîbûna / neçiriyabûna
hûn ê biçiriyana hûn ê neçiriyana hûn ê çirîbûna / çiriyabûna hûn ê neçirîbûna / neçiriyabûna
ew ê biçiriyana ew ê neçiriyana ew ê çirîbûna / çiriyabûna ew ê neçirîbûna / neçiriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biçire (tu) neçire
(hûn) biçirin (hûn) neçirin