Tewandin:çikilandin

Ji Wîkîferheng
Here nagîvasyonê Here lêgerînê
1leftarrow.pngvegere çikilandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera çikilandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –çikilîn– –çikiland–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive çikilandin neçikilandin çikilandibûn neçikilandibûn
Çêbiwar - Participle çikilandî neçikilandî çikilandibûyî neçikilandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diçikilînim ez naçikilînim min çikiland min neçikiland
tu diçikilînî tu naçikilînî te çikiland te neçikiland
ew diçikilîne ew naçikilîne wê/wî çikiland wê/wî neçikiland
em diçikilînin em naçikilînin me çikiland me neçikiland
hûn diçikilînin hûn naçikilînin we çikiland we neçikiland
ew diçikilînin ew naçikilînin wan çikiland wan neçikiland
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min diçikiland min nediçikiland min çikilandibû min neçikilandibû
te diçikiland te nediçikiland te çikilandibû te neçikilandibû
wê/wî diçikiland wê/wî nediçikiland wê/wî çikilandibû wê/wî neçikilandibû
me diçikiland me nediçikiland me çikilandibû me neçikilandibû
we diçikiland we nediçikiland we çikilandibû we neçikilandibû
wan diçikiland wan nediçikiland wan çikilandibû wan neçikilandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min çikilandiye min neçikilandiye min çikilandibûye min neçikilandibûye
te çikilandiye te neçikilandiye te çikilandibûye te neçikilandibûye
wê/wî çikilandiye wê/wî neçikilandiye wê/wî çikilandibûye wê/wî neçikilandibûye
me çikilandiye me neçikilandiye me çikilandibûye me neçikilandibûye
we çikilandiye we neçikilandiye we çikilandibûye we neçikilandibûye
wan çikilandiye wan neçikilandiye wan çikilandibûye wan neçikilandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biçikilînim ez ê neçikilînim min ê çikilandibe min ê neçikilandibe
tu ê biçikilînî tu ê neçikilînî te yê çikilandibe te neçikilandibe
ew ê biçikilîne ew ê neçikilîne wê/wî yê çikilandibe wê/wî neçikilandibe
em ê biçikilînin em ê neçikilînin me yê çikilandibe me neçikilandibe
hûn ê biçikilînin hûn ê neçikilînin we yê çikilandibe we neçikilandibe
ew ê biçikilînin ew ê neçikilînin wan ê çikilandibe wan ê neçikilandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biçikilînim (bila) ez neçikilînim (bila) min çikilandibe (bila) min neçikilandibe
(bila) tu biçikilînî (bila) tu neçikilînî (bila) te çikilandibe (bila) te neçikilandibe
(bila) ew biçikilîne (bila) ew neçikilîne (bila) wê/wî çikilandibe (bila) wê/wî neçikilandibe
(bila) em biçikilînin (bila) em neçikilînin (bila) me çikilandibe (bila) me neçikilandibe
(bila) hûn biçikilînin (bila) hûn neçikilînin (bila) we çikilandibe (bila) we neçikilandibe
(bila) ew biçikilînin (bila) ew neçikilînin (bila) wan çikilandibe (bila) wan neçikilandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min biçikilanda (bila) min neçikilanda (bila) min çikilandibûya (bila) min neçikilandibûya
(bila) te biçikilanda (bila) te neçikilanda (bila) te çikilandibûya (bila) te neçikilandibûya
(bila) wê/wî biçikilanda (bila) wê/wî neçikilanda (bila) wê/wî çikilandibûya (bila) wê/wî neçikilandibûya
(bila) me biçikilanda (bila) me neçikilanda (bila) me çikilandibûya (bila) me neçikilandibûya
(bila) we biçikilanda (bila) we neçikilanda (bila) we çikilandibûya (bila) we neçikilandibûya
(bila) wan biçikilanda (bila) wan neçikilanda (bila) wan çikilandibûya (bila) wan neçikilandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê biçikilanda min ê neçikilanda min ê çikilandibûya min ê neçikilandibûya
te yê biçikilanda te neçikilanda te yê çikilandibûya te neçikilandibûya
wê/wî yê biçikilanda wê/wî neçikilanda wê/wî yê çikilandibûya wê/wî neçikilandibûya
me yê biçikilanda me neçikilanda me yê çikilandibûya me neçikilandibûya
we yê biçikilanda we neçikilanda we yê çikilandibûya we neçikilandibûya
wan ê biçikilanda wan ê neçikilanda wan ê çikilandibûya wan ê neçikilandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biçikilîne (tu) neçikilîne
(hûn) biçikilînin (hûn) neçikilînin