Tewandin:çîplaq kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera çîplaq kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh çîplaq –k– çîplaq –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive çîplaq kirin çîplaq nekirin çîplaq kiribûn çîplaq nekiribûn
Çêbiwar - Participle çîplaq kirî çîplaq nekirî çîplaq kiribûyî çîplaq nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez çîplaq dikim ez çîplaq nakim min çîplaq kir min çîplaq nekir
tu çîplaq dikî tu çîplaq na te çîplaq kir te çîplaq nekir
ew çîplaq dike ew çîplaq nake wê/wî çîplaq kir wê/wî çîplaq nekir
em çîplaq dikin em çîplaq nakin me çîplaq kir me çîplaq nekir
hûn çîplaq dikin hûn çîplaq nakin we çîplaq kir we çîplaq nekir
ew çîplaq dikin ew çîplaq nakin wan çîplaq kir wan çîplaq nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min çîplaq dikir min çîplaq nedikir min çîplaq kiribû min çîplaq nekiribû
te çîplaq dikir te çîplaq nedikir te çîplaq kiribû te çîplaq nekiribû
wê/wî çîplaq dikir wê/wî çîplaq nedikir wê/wî çîplaq kiribû wê/wî çîplaq nekiribû
me çîplaq dikir me çîplaq nedikir me çîplaq kiribû me çîplaq nekiribû
we çîplaq dikir we çîplaq nedikir we çîplaq kiribû we çîplaq nekiribû
wan çîplaq dikir wan çîplaq nedikir wan çîplaq kiribû wan çîplaq nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min çîplaq kiriye min çîplaq nekiriye min çîplaq kiribûye min çîplaq nekiribûye
te çîplaq kiriye te çîplaq nekiriye te çîplaq kiribûye te çîplaq nekiribûye
wê/wî çîplaq kiriye wê/wî çîplaq nekiriye wê/wî çîplaq kiribûye wê/wî çîplaq nekiribûye
me çîplaq kiriye me çîplaq nekiriye me çîplaq kiribûye me çîplaq nekiribûye
we çîplaq kiriye we çîplaq nekiriye we çîplaq kiribûye we çîplaq nekiribûye
wan çîplaq kiriye wan çîplaq nekiriye wan çîplaq kiribûye wan çîplaq nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê çîplaq bikim ez ê çîplaq nekim min ê çîplaq kiribe min ê çîplaq nekiribe
tu ê çîplaq bikî tu ê çîplaq ne te yê çîplaq kiribe te yê çîplaq nekiribe
ew ê çîplaq bike ew ê çîplaq neke wê/wî yê çîplaq kiribe wê/wî yê çîplaq nekiribe
em ê çîplaq bikin em ê çîplaq nekin me yê çîplaq kiribe me yê çîplaq nekiribe
hûn ê çîplaq bikin hûn ê çîplaq nekin we yê çîplaq kiribe we yê çîplaq nekiribe
ew ê çîplaq bikin ew ê çîplaq nekin wan ê çîplaq kiribe wan ê çîplaq nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez çîplaq bikim (bila) ez çîplaq nekim (bila) min çîplaq kiribe (bila) min çîplaq nekiribe
(bila) tu çîplaq bikî (bila) tu çîplaq ne (bila) te çîplaq kiribe (bila) te çîplaq nekiribe
(bila) ew çîplaq bike (bila) ew çîplaq neke (bila) wê/wî çîplaq kiribe (bila) wê/wî çîplaq nekiribe
(bila) em çîplaq bikin (bila) em çîplaq nekin (bila) me çîplaq kiribe (bila) me çîplaq nekiribe
(bila) hûn çîplaq bikin (bila) hûn çîplaq nekin (bila) we çîplaq kiribe (bila) we çîplaq nekiribe
(bila) ew çîplaq bikin (bila) ew çîplaq nekin (bila) wan çîplaq kiribe (bila) wan çîplaq nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min çîplaq bikira (bila) min çîplaq nekira (bila) min çîplaq kiribûya (bila) min çîplaq nekiribûya
(bila) te çîplaq bikira (bila) te çîplaq nekira (bila) te çîplaq kiribûya (bila) te çîplaq nekiribûya
(bila) wê/wî çîplaq bikira (bila) wê/wî çîplaq nekira (bila) wê/wî çîplaq kiribûya (bila) wê/wî çîplaq nekiribûya
(bila) me çîplaq bikira (bila) me çîplaq nekira (bila) me çîplaq kiribûya (bila) me çîplaq nekiribûya
(bila) we çîplaq bikira (bila) we çîplaq nekira (bila) we çîplaq kiribûya (bila) we çîplaq nekiribûya
(bila) wan çîplaq bikira (bila) wan çîplaq nekira (bila) wan çîplaq kiribûya (bila) wan çîplaq nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê çîplaq bikira min ê çîplaq nekira min ê çîplaq kiribûya min ê çîplaq nekiribûya
te yê çîplaq bikira te yê çîplaq nekira te yê çîplaq kiribûya te yê çîplaq nekiribûya
wê/wî yê çîplaq bikira wê/wî yê çîplaq nekira wê/wî yê çîplaq kiribûya wê/wî yê çîplaq nekiribûya
me yê çîplaq bikira me yê çîplaq nekira me yê çîplaq kiribûya me yê çîplaq nekiribûya
we yê çîplaq bikira we yê çîplaq nekira we yê çîplaq kiribûya we yê çîplaq nekiribûya
wan ê çîplaq bikira wan ê çîplaq nekira wan ê çîplaq kiribûya wan ê çîplaq nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) çîplaq bike (tu) çîplaq neke
(hûn) çîplaq bikin (hûn) çîplaq nekin